Najkorzystniej jest gotować szparagi w całości. Związuje się je w pęczki po 8-10 szparagów i ustawia pionowo w naczyniu. Zalewa osolonym (ewentualnie z dodatkiem cukru) wrzątkiem, do którego dla zachowania aromatu dodaje się niewielki kawałek masła oraz sok z cytryny. Soku z cytryny nie dodaje się podczas gotowania zielonych szparagów, ponieważ zabarwia je na szaro. Szparagi białe gotuje się do miękkości, a zielone krócej (al. dente). Czas gotowania wynosi ok. 15-20 minut w zależności od grubości i świeżości szparagów. Szparagi wyjmuje się, gdy czubki są miękkie, końce mogą być twardawe.
Szparagi charakteryzują się delikatnym smakiem i doskonale komponują się z potrawami mięsnymi, rybami, drobiem oraz z innymi warzywami. Walory smakowe, lekkostrawność, duża zawartość witamin i składników mineralnych oraz niska wartość energetyczna (100 g świeżych szparagów dostarcza zaledwie 18 kalorii!) sprawiają, iż szparagów nie powinno zabraknąć w wiosennej diecie.
źródło:http://aktywni.pl/aktualnosci/szparagi-zrodlo-witamin-i-mineralow/
SZPARAGI W SZYNCE PARMEŃSKIEJ POD SOSEM MUSZTARDOWO-MIODOWYM
SKŁADNIKI:
-szparagi ok 10 szt
-szynka parmeńska 10 plasterków
-oliwa
SOS:
-musztarda 1 łyżka
-miód 1 łyżka
-oliwa z oliwek 1 łyżka
-śmietana 18% gęsta 1,5 łyżki
-rozmaryn
-pieprz kolorowy
1. Wszystkie składniki na sos wymieszać ze sobą.
2. Szparagi obrać 1/3 od spodu, odłamać zdrewniałe końcówki, gotować al dante ok 10 min, tak by główki wystawały ponad powierzchnie wody.
3. Wystudzone szpargi obwinąć szynką parmeńską, smażyć na małej ilość oliwy z każdej strony, posmarowane delikatnie przygotowanym sosem.
4. Na tej samej patelce po smażeniu szparagów można podsmażyć ugotowane wczesniej ziemnaki i podać jako dodatek.
BIAŁE SZPARAGI ZAPIEKANE POD SOSEM SEROWO-BESZAMELOWYM
Składniki:
-białe szparagi 1/2 pęczka
-masło 2 łyżki
-mąka 2 łyżki
-mleko 1/2 szklanki
-śmietana 18% gęsta 1/2 szklanki
-ser niebieski pleśniowy 40g
-ser zółty 40g
-ser feta 40 g
-sól, pieprz, gałka muszkatułowa
-oliwa
-szynka 2-3 plastry
1.Szparagi obież nożykiem do warzyw zaczynając od główki, odłam zdrewniałe końce. Zwiąż sznurkiem i gotuj ok 15 min tak by główki wystawały ponad poziom wody.
2.SOS: Roztop masło w rondelku, dodaj mąkę,poczekaj aż się spieni. Dodaj śmietanę i mleko - mieszaj energicznie aż do momentu zgęstnienia. Dodaj przyprawy. Zdejmij z ognia. Sery pokrusz na kawalki, dodaj do sosu.
3.Do naczynia żaroodpornego wlej na dno troche oliwy, ułóż szparagi, zalej sosem, tak by główki wystawały na wierzch. Posyp pkrojoną w kostkę szynką. Piecz w 180 st.C ok 20 min, aż sos się przyrumieni.
ZUPA KREM Z BIAŁYCH SZPARAGÓW
Składniki:
-750 ml bulion warzywny,
-0,5 kg szparagi białe,
-1 szt cebula,
-2 sztuki ziemniaki,
-1 szklanka śmietana 18-procentowa,
-Sól,
-pieprz,
-zielenina
1.Szparagi obrać, odciąć zdrewniałe końce, odciąć główki. Cebulę poszatkować, podsmażyć na oliwie. Ziemniaki pokroić na kawałki. Bulion (może być rosół) podgrzać, dorzucić szparagi (bez główek), podsmażoną cebulę i ziemniaki. Gotować ok. 20-25 min. Główki ugotować oddzielnie w osolonej wodzie ok. 10 min.
2.Ostudzić bulion z warzywami i zmiksować blenderem. W razie potrzemy można przetrzeć dodatkowo przez sitko. Dodać śmietanę i podgrzać zupę. Gdyby była za rzadka można zaprawić mąką. Doprawić pieprzem i solą.
3.Ozdobić główkami od szparagów i pietruszką, bądź koperkiem.
ZUPA KREM Z ZIELONYCH SZPARAGÓW PODANA Z CZOSNKOWYMI GRZANKAMI
Składniki:
-szparagi zielone 1 pęczek
-bulion 700ml
-cebula 1 szt
-czosnek 2 ząbki
-oliwa
-śmietana 18% gęsta 0,5 szklanki
-sól, piepz, gałka muszkatułowa
-chleb 2 kromki
-ser żółty
1.Szparagi obrać w 1/3 od dołu odciąć zdrewniałe końce, odciąć główki. Cebulę poszatkować, czosnek zgnieść podsmażyć na oliwie. Bulion (może być rosół) podgrzać, dorzucić szparagi (bez główek), podsmażoną cebulę i czosnek. Gotować ok. 15 min. Główki ugotować oddzielnie w osolonej wodzie ok. 5 min. Odłożyć do dekoracji.
2. Zawartość garnka wystudzić. Umiksować blenderem.
3. Do zmiksowanej zupy dodać śmietanę, przyprawy, podgrzać.
4.Zupę udekorować grzankami podsmaażonymi wraz z ząbkiem czosnku na oliwie oraz kawałkami żółtego sera. Może to być też parmezan, camembert lub gorgonzola.