Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Słodkości warte grzechu. Naleśniki

Nisko chylę głowę przed tym, kto wymyślił naleśniki. Tej słodkości nie potrafię się oprzeć…

 

 

 

Trudno określić, gdzie i kiedy po raz pierwszy przyrządzono naleśniki. Jedne źródła podają, że pierwsze naleśniki pieczono w Starożytnym Rzymie, a w całej Europie rozpowszechniły się dzięki rzymskim legionistom. Z innych dowiadujemy się, że wynaleziono je we Florencji, skąd w XVI wieku Katarzyna Medycejska przywiozła je do Francji, gdy wyszła za mąż za francuskiego króla. Jeszcze inne źródła wymieniają Chiny, skąd rozpowszechniły się na cały Bliski Wschód, a później do Europy.

Obecnie naleśniki cieszą się największą sławą we Francji, gdzie 2 lutego obchodzi się święto o nazwie la Chandeleur. Naleśniki przygotowywane w tym dniu mają zapewnić francuskim gospodarzom szczęście i dostatek przez cały rok.

Wraz z rozpowszechnianiem się naleśników, pojawiały się coraz bardziej różnorodne rodzaje naleśników. Największą popularnością cieszą się naleśniki na słodko. A wszystko zależy od fantazji przygotowującego. Do ich przygotowania można użyć różnych rodzajów maki (pszenna, razowa, kukurydziana) i różnego rodzaju składników płynnych, począwszy od mleka (również smakowego), poprzez maślankę, gazowaną wodę mineralną, sok owocowy, a skończywszy na piwie. Można smażyć naleśniki bardzo cienkie i te troszkę grubsze. Można je nadziać dżemem, powidłami, serem, bitą śmietaną lub owocami. Można je obficie posypać cukrem, delikatnie oprószyć cukrem pudrem, polać sosem lub czekoladą. Prócz tych przyrządzanych na słodko, smakiem zaskakują coraz bardziej wymyślne naleśniki przyrządzane bardziej wytrawnie.


Ruloniki naleśnikowe z waniliowym serkiem i musem jabłkowo-gruszkowym


450 g serka waniliowego
150 g mąki pszennej
150 g drobnego cukru
200 ml mleka
50 ml wody mineralnej gazowanej
50 ml oleju
2 całe jaja
2 jabłka
2 gruszki
szczypta soli
cukier puder
rodzynki królewskie


Do naczynia wlać mleko i olej. Dodać przesianą mąkę pszenną, 50 g cukru, jaja oraz szczyptę soli. Połączyć składniki. Ciasto naleśnikowe wstawić na pół godziny do lodówki. Po wyjęciu z lodówki dodać do ciasta wodę mineralną. Wymieszać. Nakładać ciasto na dobrze rozgrzaną patelnię, równo rozsmarowując po całej powierzchni. Smażyć rumiane naleśniki.

Owoce obrać i pokroić w grubą kostkę. Przełożyć na patelnię. Owoce posypać pozostałym cukrem. Smażyć 15 minut. Przestudzić i zmiksować przy użyciu blendera (mus nie musi mieć idealnie gładkiej konsystencji).

Na każdym naleśniku układać po porcji serka waniliowego i musu jabłkowo-gruszkowego. Zwinąć naleśniki w rulony. Przed podaniem posypać rodzynkami i oprószyć cukrem pudrem.

Słodkości warte grzechu. Naleśniki

 


Naleśniki czekoladowe z kokosową bitą śmietaną i truskawkami


820 g truskawek w syropie
150 g drobnego cukru
100 g mąki żytniej
50 g mąki pszennej
50 g mlecznej czekolady
50 g masła
2 łyżki kakao
800 ml mleczka kokosowego
200 ml mleka
50 ml maślanki
50 ml wody mineralnej gazowanej
2 jaja
cukier puder


Puszki ze schłodzonym mleczkiem kokosowym otworzyć. Zebrać wierzchnią (bardziej śmietankową) część mleka. Ubić dosypując stopniowo pozostały cukier. Ubitą śmietankę wstawić na 3 godziny do lodówki, aby zesztywniała.

Masło pokroić na drobniejsze kawałki. Przełożyć do rondla. Dodać czekoladę mleczną, kakao, mleko i 50 g cukru. Podgrzewać do czasu, aż składniki się połączą. Przestudzić. Do masy czekoladowej wbić jaja, wlać maślankę i dodać przesianą mąkę. Połączyć składniki. Ciasto naleśnikowe wstawić na godzinę do lodówki.

Ciasto naleśnikowe wyjąć z lodówki i połączyć wodą mineralną gazowaną. Smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni (patelnię można od czasu do czasu natłuścić masłem).

Każdy naleśnik smarować porcją kokosowej bitej śmietany. Na śmietanie ułożyć po kilka truskawek z syropu. Złożyć naleśniki w trójkąty i posypać cukrem pudrem (do dekoracji można również użyć syropu truskawkowego). Podawać na zimno.



Wstążki naleśnikowe z żółtymi malinami, kwaśną śmietaną i cukrem pudrem


280 g mąki pszennej
250 g żółtych malin
80 g drobnego cukru
250 ml mleka
150 ml kwaśnej śmietany
100 ml wody mineralnej gazowanej
2 łyżki oleju
1 ½ łyżki kakao
1 ½ łyżki mąki kukurydzianej
2 jaja
cukier puder


Mleko, mąkę pszenną, drobny cukier oraz jaja równo rozdzielić pomiędzy dwa naczynia. Połączyć przy użyciu miksera. Do jednego naczynia dodać kakao, a do drugiego mąkę kukurydzianą. Wymieszać i wstawić do lodówki na godzinę. Po tym czasie wyjąć, dodać wodę mineralną gazowaną (rozdzielając równomiernie pomiędzy ciasto czekoladowe i kukurydziane). Smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni, od czasu do czasu smarując jej powierzchnię cieniutką warstwą masła.

Ostudzone naleśniki zwinąć w ruloniki. Pokroić na paski i układać w głębokich miseczkach. Posypać owocami, polać kwaśną śmietana i oprószyć cukrem pudrem.

 

Słodkości warte grzechu. Naleśniki

Pancakes


200 g maki pszennej
180 g maślanki
50 g cukru pudru
50 ml oleju rzepakowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli

 

Wszystkie składniki umieścić w jednym naczyniu. Połączyć przy użyciu miksera (ciasto musi mieć konsystencję gęstej śmietany). Patelnię dobrze rozgrzać. Smażyć z obydwu stron na rumiano.

Uwielbiemy ten rodzaj naleśników wszyscy, ale każdy z innymi dodatkami. Ja lubię pancakes z konfiturą morelową, mój mąż z bitą śmietaną, a córeczka zjada bez dodatków. Dla kazdego coś...

 

   Słodkości warte grzechu. Naleśniki   Słodkości warte grzechu. Naleśniki

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak