Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Rośliny parapetowe;)

Tak ostatnio mnie wzięło na hodowanie roslin w doniczce na parapecie. Nigdy nie lubiłam zbyt wielu roślin w domu, a to z powodu lenistwa i tego, ze zawsze zapominałam je podlewać. Być może już się starzeje coraz więcej czasu ostatnio spędzam w kuchni i postanowiłam mieć świeże zioła przez cały czas:)

Zdjęcie, które dodałam jak widać na drugim planie było robione dośc dawno, w okolicach lata. Zawsze hodowałam na parapecie tylko szczypiorek i pietruszkę (no i aloes, ale to do wcierania we wlosy;)),a  wtedy postanowiłam kupic sobie papryczki. Nigdzie nie mogłam znaleźć nasion wiec kupiłam już w doniczce. Pierwszą papryczka była taka z długimi owocami chyba Cayenne;) Nazwałam ją Arabela – taki już mam zwyczaj nadawac imiona wszystkiemu wokół:) Niestety wyjechałam na dwa tygodnie i gdy wróciłam tata tak o nią dbał i ciągle podlewał, że zgniła:(

Rośliny parapetowe;)


Szybko więc kupiłam nastepne tym razem dwie odmiany. Większą nazwałam Aryan, a ta o długich owocach to Sonehri. Zerwałam dojrzałe owoce, kwitły ponownie i jakieś 2-3 tygodnie temu Aryan zakwitł po raz 3 choc sprzedawca mówił, że są to papryczki jednorazowe… Sonehri niestety powoli traciła listki i w koncu całkiem uschła. Wzruszona losem „samotnego Aryana” postanowiłam dać mu jakiegoś towarzysza i w zeszłym tygodniu posadziłam bazylię- imienia jeszcze nie wymyśliłam, bo dopiero kiełkuje. Pieknie kiełkowała na nasłonecznionym parapecie przez ostatnie dni, a tu dziś znowu przyszła zima… Do drugiej doniczki wsadziłam nasiona cytryny moczone w wodzie przez dwa dni (tak mi doradzono).

Tak się rozpisałam, ale dlatego iż chciałam poprosić Was o jakieś rady dotyczące hodowania w domu cytryny, no i może tych długich papryczek, bo Aryan pieknie kwitnie, a dwie jego towarzyszki niestety mi się zniszczyły. Wiecie może czy są jakieś rożnice w hodowaniu tych dwoch rodzajow papryczek?

Do tego postu polecam wszystkim film o ziołach i przyprawach „Magia zmysłów”. Mogę tu zrobić reklame tego filmu? Jak nie to niech doradca zwróci mi uwage to zedytuję;)

IZABELA29 10.03.2011 20:48
ja mam na oknie zwykłą czerwoną paprykę ,została mi z jesieni z ogródka .Wsadziłam ją do doniczki i postawiłam na okno .Teraz też zakwitła i sama zaowocowała bez zapylania przez pszczółki.
borgia 10.03.2011 15:13
U mnie wszyscy ostro do sprawy podchodzą, więc nam to w smak. Dzięki za informacje. I jak widać kiepska jestem z biologii, co akurat w tym przypadku mnie cieszy. Bukieciki wciąż mnie zachwycają.
Magdalena/Madija 10.03.2011 14:10
moje zamiłowanie do ostrych potraw rodzina zawsze przeklina wiec nie wiem czy moja opinia o tych papryczkach może być obiektywna;) nie sa takie znowu strasznie ostre:) zwykle gdy smażę pieczarki do pizzy czy innych potraw dodaje 3-4 takie suszone papryczki i oprócz tego nie musze już dawac ani pieprzu ani innych przypraw:) Aryan (te większe) kwitnie już trzeci raz i widze, ze robia się już małe owocki wiec to może kwestia tego co to za odmiana rosliny, nie wiem na biologii sie nie znam:) Pozdrawiam:)
borgia 10.03.2011 11:02
Nie sądzę, aby były jakieś problemy z taką reklamą filmu. Zastanawiam się jednak nad inną sprawą. Mówisz, że papryczka kwitnie, ale aby był owoc trzeba te kwiatki zapylić. Z tego co pamiętam z podstawówki... Ale być może są roślinki samostanowiące o swoim owocowaniu. I tego życzę i trzymam kciuki. Powiedz mi jednak proszę, czy natężenie ostrości w tych papryczkach jest duże? Wyglądają nie dość, że pięknie, to jeszcze szalenie smacznie. Widziałam takie w doniczkach właśnie, ale zawsze się zastanawiałam - potraktować jako ozdobę, czy konsumpcyjnie bardziej - czego jestem zdecydowaną zwolenniczką.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak