Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Prawie wszystko o rybkach

Jakie ryby jak przyrządzać, jak rozpoznać świeżą rybę? Oto kilka pytań na które tutaj znajdziemy odpowiedź.


Na chwilę obecną opisano 31 tyś gatunków ryb, oczywiście nie wszystkie są jadalne, ale gdy już taką spotkamy, czy wiemy jak rozpoznać , że jest świeża? Oto kilka przykładów co powinniśmy sprawdzić.


OCZY: jasne, bez śladów krwi 

SKRZELA: odchylamy płat chroniący skrzela , powinny być bardzo ładnie różowe, jasne, bez przebarwień, nie powinny być suche, n ie powinny brzydko pachnień 

SKÓRA: najważniejsze żeby był na niej tzw. rybi śluz lub błyszczące niedostające od skóry łuski 

ZAPACH: nie każdy ma ochotę na wąchanie ryb, ale to jeden z najważniejszych punktów, jak rozpoznać świeżą rybkę. W supermarketach ryby pachną wszystkim, albo nie pachną wcale. Wąchając rybę powinniśmy poczuć zapach morza! oznacza to że ryba jest naprawdę dobra. Ryba nie może pachnieć amoniakiem! 

WYGLĄD: dobry kolor, nawilżona, świeża - jędrna w dotyku.

FILETOWANIE RYB: Z ryb okrągłych takich jak: łosoś, tuńczyk czy makrela otrzymamy 2 filety. Możemy pokroić w dzwonki ( franc. Darnes) lub pół-dzwonki (franc. Supremes).

Możemy rybę tylko wypatroszyć i piec w całości ( franc. Demi Darnes) Z ryb płaskich np, halibut otrzymamy już 4 filety. I w tej kategorii również istnieje kilka rodzai krojenia.

Wszystkie nazwy pochodzą z francuskiego, ale znając kilka słów, nie zaskoczą nas w żadnej restauracji:) 

Delice- filet ryby złożony na 3, później równo przycięty aby po złożeniu przypominał jak najbardziej prostokąt.

Paupiette- filet ryby zwinięty w rulon, najczęściej nadziewany np, cebulą, pietruszką oraz kawałkami bardzo drobno pokrojonej ryby.

En Tresse- filet przecięty (ale nie do końca) na 3 części, tak abyśmy mogli zapleć z niego warkocza.
I najpopularniejszy Goujon- filet pocięty w paski, obtoczony w jajku i bułce tartej, smażony na głębokim oleju.

WARTOŚCI ODŻYWCZE RYB: duża zawartość protein bogate źródło calcium witamina A witamina D Kwasy Omego 3 bogate źródło minerałów Ryby powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, najlepiej w temp. między 0-8 stopni. Nie powinno rozmrażać się poza lodówką (na talerzy w zlewie)- najlepiej zostawić na noc przykryte ,na dolnej półce lodówki. w temp powyżej 8 stopni rozwijają się wszystkie bakterie.

ZDROWA RYBKA? zamiast oleju używajmy oliwy z oliwek, również gdy rybę marynujemy. Można rybę piec w rękawie kuchennym bez dodatku tłuszczu lub gotować na parze czy grillować. Do ryby używajmy, naturalnych jogurtów, kefirów i maślanek, zamiast śmietany. Używajmy świeżych ryb zamiast mrożonych - zamrożona woda niszczy witaminy. Zamiast zwykłej soli używajmy soli morskiej lub suszonych i świeżych ziół. 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak