Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Piernikowe wypieki czas zacząć.. i już pachnie świętami- piernik staropolski (part.2)

Piernik staropolski- długo leżakujący.. Jakiś czas temu, na jednym z blogów kulinarnych natrafiłam na przepis na cudowny piernik staropolski. Zrobiłam na początku ubiegłego tygodnia i mam nadzieję, że to wystarczy do świąt- ciasto właśnie sobie spokojnie leżakuje, i czeka na swój dzień, kiedy go do kończę. Jeśli macie na niego ochotę- to śmiało możecie go zrobić dziś i zrobić np. na Święto Trzech Króli, albo później by przywołać wspomnienia minionych Świąt- chociaż po konsultacjach ze znajomymi- można się wyrobić z przygotowaniem jeszcze na święta.

 Piernikowe wypieki czas zacząć.. i już pachnie świętami- piernik staropolski (part.2)

Składniki:

ok 450 g miodu

 1,5 szklanki cukru (w oryginale 2)

 250 g masła 

1 kg mąki pszennej 

3 jajka 

3  łyżeczki sody oczyszczonej

 pół szklanki mleka 

1/3  łyżeczki soli (w oryginale pół łyżeczki)

2 opakowania przyprawy do piernika 

+dodałam 1 łyżkę kakao

+ 1 łyżeczkę kawy rozpuszczalnej

 

Do garnka wkładamy miód, cukier i masło i podgrzewamy mieszając co jakiś czas. Zagotowujemy, mieszamy i studzimy. Do przestudzonej masy dodajemy następnie przesianą mąkę, przyprawy, kakao, kawę (rozpuszczoną w łyżce gorącej wody), sól, sodę którą uprzednio rozpuszczamy w mleku.

 Całość starannie wyrabiamy- ciasto ma dosyć luźną konsystencję- ale zmieni się w czasie leżakowania. Przekładamy do kamionkowego naczynia lub garnka emaliowanego i odstawiamy w chłodne miejsce. Okres leżakowania (jak podaje autorka) powinien wynosić ok 5-6 tygodni- u mnie będzie prawie 5- ale mam nadzieję, ze wyjdzie tak jak bym chciała. 

Piernikowe wypieki czas zacząć.. i już pachnie świętami- piernik staropolski (part.2)

Po leżakowaniu:

Pieczemy ok. 3 - 4 dni przed planowanym dniem w którym chcemy go podać.

Ciasto dzielimy na 2-3 części i pieczemy w dużych blaszkach - ok 15-20 minut w temp. 160-180 stopni. Przestudzone, przekładamy podgrzanymi powidłami śliwkowymi- Całość przykrywamy -i obciążamy np. deseczką i odstawiamy na te 3-4 dni do skruszenia. Po tym czasie dekorujemy lukrem bądź czekoladą.



Ten etap jeszcze przede mną, mam już nawet swój  pomysł na przełożenie . Z moim piernikiem wrócę tu jak już skończę swoje dzieło:))

 

smerfetka79 12.12.2012 00:29
oczywiście- sama nie mogę się doczekać:))
caralajna 10.12.2012 18:17
w tym roku też robię piernik staropolski, po raz pierwszy, ciasto już leżakuje jakiś czas.. mam nadzieję, że wart jest czekania.. (przepis mam odrobinę inny) mam nadzieję, że pokażesz nam efekt ;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak