Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Oscypek domowy

Dziś kolejna odsłona serów domowej produkcji :) Dziś może nie do końca będzie to odwołanie w 100% do natury, ale jestem pewna że nie jednej osobie spodoba się ten rodzaj sera :)
Oscypek - typowo regionalny rodzaj sera, który w sporych ilościach jest przywożony z gór jako krótkoterminowa "pamiątka" do spożycia dla siebie i znajomych :) Czy jest ktoś kto tego sera nie lubi?

 

Rzeczywiście, ma on dość specyficzny smak i jako dziecko za nim nie przepadałam, jednak od kilku lat wprost go uwielbiam! Do gór nie mam bardzo daleko (ok 2,5h drogi samochodem), co nie zmienia faktu, że bywam tam bardzo, bardzo rzadko i na to by kupić sobie oscypek mogę sobie pozwolić 1-2 razy do roku (no chyba że poproszę znajomych). Ale co mają powiedzieć osoby mieszkające bardziej na północy Polski lub nad morzem?

 

Może nawet znajdzie się ktoś kto takiego sera nigdy w życiu nie jadł, gdyż w góry ma daleko i nie po drodze? Dziś mam dla Was świetną alternatywę! I wcale nie trzeba jechać w góry :) Oscypek domowej roboty jest tak samo smaczny (a moim zdaniem nawet lepszy), jak ten kupiony na Krupówkach :)

 

Na wstępie zaznaczyłam, że przepis nie jest w 100% naturalny, gdyż do jego przygotowania używam podpuszczki, czyli specjalny proszek zawierający w sobie podobny enzym jak ten znajdujący się w układzie pokarmowym zwierząt dojnych (kozy czy krowy) i on wspomaga proces wytwarzania sera.

 

Skąd zdobyć podpuszczkę? Ja zaopatruje się w sklepie internetowym - najlepiej kupić podpuszczkę w 1 gramowych ampułkach - nie ma wtedy problemu z odważaniem proszku. Na wytworzenie czterech sporej ilości oscypków potrzebujemy tylko 1 gram podpuszczki - jest to koszt ok. 1,50zł także na prawdę niewiele :)


Oscypek domowy

Powyższe zdjęcie przedstawia oscypki domowej produkcji :) Znikają w tempie błyskawicznym! :) Ja nie posiadam wędzarni, więc etap wędzenia wykonywał mój chłopak - do mnie wróciły już tylko 3 sztuki, a on sam zjadł jeszcze ciepły oscypek zaraz po wyjęciu z wędzarni :)

Jak przygotować taki pyszny serek? Przepis nie jest może bardzo skomplikowany, ale aby wszystko wyjaśnić jak najdokładniej zamieszczę poniżej obszerny opis.

Składniki:
10 litrów krowiego mleka
1 gram podpuszczki
50 ml wody
23 łyżeczki soli

Przygotowanie:

Mleko powinno być odtłuszczone, dlatego przelewamy je do dużego naczynia (a najlepiej do 2-3 mniejszych by powierzchnia była jak największa) i pozostawiamy na noc w lodówce lub innym zimnym pomieszczeniu. Następnego dnia z powierzchni mleka zdejmujemy całą śmietankę (ja potem zrobiłam z niej masło).

 

Oscypek domowy

 

Do literatki wlewamy ciepłą wodę (ok. 38 stopni) i wsypujemy do niej podpuszczkę – mieszamy i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na ok. 20 minut, a w tym czasie odtłuszczone mleko krowie podgrzewamy do temperatury zbliżonej do ciepłoty ciała (ok 36-37 stopni), następnie powoli dolewamy podpuszczkę i ciągle mieszamy – odstawiamy na godzinę. Po godzinie wytworzy się skrzep – taki jak na zdjęciu oraz serwatka. Skrzep przekładamy do innego naczynia starając się odlać jak najwięcej serwatki.

 

Oscypek domowy

 

Skrzep z mleka dzielimy na 4 równe części. Pojedynczo bierzemy kawałki skrzepu i za każdym razem postępujemy analogicznie: 1/4 część skrzepu rwiemy w palcach na strzępy i przekładamy do metalowego sitka. Następnie potrzebna jest gorąca woda – może być bieżąca z kranu. Sitko z porwanym skrzepem podkładamy pod strumień gorącej wody i energicznie mieszamy łyżką do czasu aż powstanie zbita kulka. Wtedy szybko bierzemy ser w dłonie i początkowo dokładnie go ściskamy by pozbyć się nadmiaru wody, a następnie formujemy zgrabne wałki w kształcie oscypka (tak jak na zdjęciu).

 

Oscypek domowy

 

Do miski wlewamy ok 1,5-2 litry zimnej wody i wsypujemy sól – mieszamy. Wkładamy oscypki do przygotowanego roztworu solnego (powinny się unosić), jeśli sery opadają na dno to znaczy że stężenie soli jest zbyt małe i trzeba jeszcze trochę dosypać. Pozostawiamy na całą noc w zimnym pomieszczeniu lub lodówce.

 

Oscypek domowy

 

Po tym czasie oscypki wyjmujemy z solanki i pozostawiamy na 3-4h w temperaturze pokojowej by się osuszyły. Następnie każdy z oscypków osobno wkładamy do specjalnej siatki i wędzimy je 3-4h w temperaturze 40-45 stopni. Dobre na ciepło i zimno – polecam każdemu : )

 

Przepis może wydawać się trudny, ale na prawdę taki nie jest :)

 

Kulinarna Ja 03.02.2014 11:57
W takim razie zamawiam mleko i biorę się do roboty :) Dziękuję za przepis!
02.12.2013 11:51
Siatkę można kupić w sklepach z artykułami masarskimi, na allegro, lub innym sklepie internetowym. Anonim - z serwatki jeszcze ser ricotta można zrobić. :)
02.12.2013 11:50
Siatkę można kupić w sklepach z artykułami masarskimi, na allegro, lub innym sklepie internetowym. Anonim - z serwatki jeszcze ser ricotta można zrobić. :)
02.12.2013 11:49
Siatkę można kupić w sklepach z artykułami masarskimi, na allegro, lub innym sklepie internetowym. Anonim - z serwatki jeszcze ser ricotta można zrobić. :)
12.11.2013 10:25
Przepis fantastyczny.Oscypki wyszły rewelacyjne.Teraz zrozumiałem, że niemal wszystkie oscypki które do tej pory kupowałem to były oscypki z mleka krowiego.Ludzie kupują i nawet nie wiedzą, że jedzą podrobiony. Zrobiłem wg tego przepisu. Lekko go zmodyfikowałem. Na skrzep czekałem niemal 2h, jednak może to wynik innej podpuszczki, gdyż miałem ją w płynie i dawałem 1,5 kropli na litr. Tej płynie w zależności od mocy daje się od 1 do 3 kropel na litr. Nie wiedziałem jaka moc wiec dałem 1,5 i wyszło naprawdę nieźle. Choć następnym razem dam 1 i sprawdzę czy nie będzie bardziej miękki. Autorka proponuje 12h w solance. Ja jednak zalecam 24h i generalnie to chyba jest standard. Pod gorącą wodą można nie mieszać tylko ręcznie gnieść, szybciej się zauważy kiedy stają się plastyczne. Wędziłem jakieś 5h w temp. od 35 do 60st. Gdyż początkowo naprawdę ciężko było mi utrzymać stałą niską temperaturę. Jednak człowiek szybko się uczy na szczęście :) Miałem mleko za 2zł za litr. Robiłem z 20litrów. Wszyło 1,5 kg sera. 1kg masła. Litr maślanki z 10l serwatki. Czyli tak na oko za ser niecałe 20zł/kg. Mega opłacalny interes patrząc na cenę w jednej z sieciówek za podobny ser z krowiego mleka(70zł/kg). Pozdrawiam gorąco autorkę i dziękuję za tak wspaniały przepis.
Beatris 26.05.2013 23:08
Ja też wędzarnię będę budować od podstaw z kamienia, mąż mi trochę pomoże po pracy. A potem będę się uczyć wędzić... Cenna uwaga odnośnie termometru, z pewnością przydatny element. Z ciekawością będę śledzić Twoje następne wpisy, bo są bardzo inspirujące.
Mysiunia 26.05.2013 08:07
Beatris - ale zazdroszczę Ci tego bliskiego dostępu do morza :) w ubiegłym roku nad morze jechałam 15h pociągiem ;p w lipcu czeka mnie znów to samo, ale warto :) już nie mogę się doczekać smażonej flądry - u nas w małopolsce jest niedostępna.. Co do wędzarni jeszcze - mój chłopak robił ją sam od podstaw i wbudował w niej termometr (koszt ok 35-40zl) i bardzo to ułatwia proces wędzenia. Ponieważ "na oko" ciężko wyczuć temperaturę, a jest ona bardzo przydatna. Mięsa czy ryby powinny się wędzić w temp. ok. 60 stopni, jeśli ktoś wcześniej nie wędził to ciężko będzie mu stwierdzić czy temperatura jest odpowiednia czy nie :)
Mysiunia 26.05.2013 08:03
co do siateczek ,to kupuje je mój chłopak i szczerze to nawet nie wiem w jakim sklepie :) (z tego co wiem na pewno mój chłopak nie kupuje jej w żadnym sklepie w mieście tylko jeździ do takiej hurtowni, gdzie mają różne artykuły tego typu). jest to specjalna siatka do wędzenia ryb czy wędlin, którą kupuje się w kilkunastometrowym kawałku, a potem docina się odpowiednie wielkości. Ważny jest również sznurek, który musi być gruby i wytrzymały, ale nie z tworzywa sztucznego by się nie przetopił. A link do aukcji z podpuszczką wyślę w wiadomości prywatnej :) Ale muszę chwilkę poszukać bo od marca nie zamawiałam :)
Beatris 25.05.2013 23:53
Jeszcze mam pytanko odnośnie tych siateczek. Też kupujesz przez internet czy może gdzie indziej? I czy mogłabyś podesłać link strony, na której kupujesz podpuszczkę (zawsze sprawdzone bardziej wiarygodne)?
Beatris 25.05.2013 23:50
Ja niestety należę do osób, które do gór mają zdecydowanie za daleko. Mieszkam "o rzut beretem" od morza. Oscypki uwielbiam. Mieszkam na wsi, więc o mleko "prosto od krowy" chyba nie będzie trudno. Poza tym planuję w tym roku wybudować grill ogrodowy z wędzarnią. Summa summarum przepis zdecydowanie mi się przyda. Już czekam z niecierpliwością na dalsze wpisy.
ONY_za_kare 21.05.2013 22:19
Robiłem kiedyś ser z zastosowaniem podpuszczki i bardzo mi smakował... Teraz dzięki Tobie, przy kolejnym podejściu wyląduje w wędzarni :)
Mysiunia 21.05.2013 19:27
Oscypek wszystkim bardzo posmakował :) Następnym razem będę robić aż z 30 litrów mleka, bo znika zdecydowanie za szybko :) Mój chłopak zażyczył sobie 4 sztuki na swój własny użytek, a moja babcia też już od dłuższego czasu mnie o to prosi :) Niestety czasu teraz nie mam za wiele, ale myślę że w czerwcu w końcu się za to zabiorę :)
Cynowa_Beata 21.05.2013 15:53
No to teraz mogę zaczynać :D Z takim instruktarzem nie będę miała wymówek :)I moje ziołowe wędzone sery, powiększa się o oscypek :)Dzięki !
IwonaDD 21.05.2013 14:55
Po przeczytaniu tego wpisu nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić moje najszczersze komplementy dla twojego talentu i wspaniałych domowych oscypków. Rewelacja!!!!!!!!!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak