Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Oliwa z oliwek-eliksir młodości

Oliwa z oliwek dziarsko wkroczyła na polskie stoły tak naprawdę kilka lat temu. Na mój również. Obecnie – jak Włosi- nie wyobrażam sobie kuchni bez tego świeżego smaku z lekką nutą goryczy.


Oliwa z oliwek-eliksir młodości

     Sałatka – koniecznie z oliwą z oliwek, do makaronu też obowiązkowo kilka łyżek. Polecam też przywieziony z Toskanii i Umbrii sposób jedzenia oliwy maczając w niej chleb z solą. Zapewniam, iż jest to pyszna przekąska dla smakoszy oliwy z oliwek, do tego dobre wino i można poczuć się jak we Włoszech. Tak naprawdę najlepsza jest oliwa extra virgin (z pierwszego tłoczenia). Miałam okazję kosztować właśnie taką świeżo wytłoczoną oliwę z oliwek o jaskrawo-zielonym kolorze, mętnej konsystencji i przyjemnym świeżym smaku podczas wyprawy do Włoch.

Oliwa z oliwek-eliksir młodości


Oliwa z oliwek-eliksir młodości    Z pewnością smak ten różni się trochę od tej oliwy z oliwek zamkniętej w butelkach, którą możemy kupić w sklepach. Dlatego polecam każdemu, kto dotrze do Włoch wizytę w takiej lokalnej tłoczni oliwy. Niezapomniane wrażenia dla kubków smakowych. Jednak nie możemy narzekać na producentów oliwy, którzy  rozpieszczają nas wytwarzając coraz większą ilość nowych rodzajów oliw, w tym oliw smakowych – z cytryną, pieprzem, truflami, papryczkami chilli czy Pesto. 

Oliwa z oliwek-eliksir młodości

    Popularność oliwy z oliwek sprawia, że coraz więcej ludzi na świecie staje się smakoszami oliwy, tak jak dobrego wina czy dobrej kawy. Profesjonalni kiperzy potrafią po smaku oliwy określić jej wiek, jakość i walory smakowe. Ważne jest, aby produkcja oliwy z oliwek wypływała z prawdziwej pasji, wówczas efekt końcowy będzie  znakomity. Polecam stronę, dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o oliwie z oliwek.
 
http://www.oliwazoliwek.pl/

Bartolomeo 18.04.2011 11:13
a ja lubie oliwki, ale tylko czarne :)
Magdalena/Madija 17.04.2011 16:03
ja tak samo oliwek wrecz nie znoszę;)
Monika-twin 14.04.2011 15:21
W sumie nie używam oleju, tylko oliwa do wszystkiego :) Ale paradoksalnie nie jestem zwolenniczką oliwek :)
meredith 13.04.2011 21:14
Tez uwielbiam oliwe z oliwek :) fajny wpis

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak