Jak wiemy śniadanie jest najważniejszym z posiłków, to od niego zależy jak będzie pracował Nasz organizm w ciągu całego dnia. Niestety część z Nas wymiguje się brakiem czasu (pośpiech do pracy, na uczelnie itp.), część je "byle co" a tylko nieliczni siegają po coś zdrowego. A jak jest z tymi, którzy postanowili schudnąć? Otóż w tym momencie pojawia się pierwsza trudność; co by tutaj zjeść szybko, smacznie i niskokalorycznie?
W związku z tym pytaniem postanowiłam dzisiaj przybliżyć postać; zapewne dobrze znaną każdemu z Nas a mianowicie - PŁATKI OWSIANE :)
PŁATKI OWSIANE - są to płatki wytważane z owsa sianego. Zawierają dużą ilość węglowodanów, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, rozpuszczalnego błonnika, lignin, witamin B1, B6 i E, cynku, żelaza i wapnia. Poprostu bomba zdrowotna. Obecnie produkowane są trzy rodzaje płatków:
- płatki zwykłe - poddane są najmniejszej obróbce hydrotermicznej (pozbawianiu wody), skutkiem czego do przygotowania posiłku konieczne jest ich ugotowanie
- płatki owsiane górskie - o większym stopniu przetworzenia, w celu przygotowania z nich potraw wystarczy je jedynie zagotować
- płatki owsiane błyskawiczne - najbardziej przetworzone (odznaczają się niższą wilgotnością) są gotowe do spożycia na zimno
Zjedzone na śniadanie dostarczają Naszemu organizmowi wartościowego białka, które jest szczególnie potrzebne dzieciom i młodzieży. Dodatkowo komórkom mózgowym i nerwowym dostarczają witaminę B6, która poprawia pamięć i polepszą koncentrację oraz wspomaga szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu. Dodatkowo płatki owsiane zawierają najwięcej błonnika rozpuszczalnego tzw. beta-glukanu, który obniża we krwi poziom złego cholesterolu, a dzięki temu czyści żyły ze złogów cholesterolowych. Należy pamiętać, że obniżenie cholesterolu o 1% zmniejsza o 2-3 krotnie ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Ale to jeszcze nie wszystko polecane są one ludziom chorym na cukrzycę, ponieważ wpływają na wyrównanie poziomu glukozy i insuliny we krwi.
Płatki te są wprost stworzone dla osób chcących poprawić swój wygląd i nietylko. Są bardzo zdrowe i niskokaloryczne, a występujący w nich błonnik złatwością zapełni Nasz żołądek likwidując na długo uczucie głodu. Dostarczą energii na cały poranek ;)
A oto kilka sprawdzonych propozycji na smaczne i zdrowe śniadanie:
Owsianka z truskawkami (4 porcjie)
Składniki:
- 2 szklanki płatków owsianych
- 4 szklanki mlekea nisko tłuszczowego
- 2 szklanki truskawek
- 2 łyżki migdałów
Wykonanie:
Na dnie garnka zagotować wodę (tyle by delikatnie zakrywała dno) a następnie wlać mleko. Całość zagotować. Do gotującego się mleka dodać płatki owsiane. Całość zagotować i gotować około 6 min. Truskawki umyć i pokroić w plastry. Płatki migdałowe uprażyć. Owsiankę podzielić na 4 częsci i umieścić je w miseczkach. Na wierzchu posypać truskawkami i migdałami.
Owsianka z pomarańczą (1 porcja)
Składniki:
- 50 gram płatków owsianych
- 2 łyżeczki otrąb pszennych
- 2 łyżeczki otrąb owsianych
- 1 szklanka mleka nisko tłuszczowego
- 1 pomarańcza
Wykonanie:
Na dno garnka nalać wody i zagotować. Następnie dolać mleko i świerzy sok wyciśnięty z połówki pomarańczy. Wszystko zagotować. Dodać otęby i płatki owsiane. Całość zagotować i gotować około 5 min. Podawać z cząstkami pomarańczy.
Owsianka budyniowa (1 porcja)
Składniki:
- 8 łyżek płatków owsianych
- 1 szklanka mleka nisko tłuszczowego
- 0,5 opakowania budyniu śmietankowego
- 160 gram jogurtu owocowego (u mnie brzoskwiniowy)
- cynamon mielony
Wykonanie:
Na dno garnka nalać niewielką ilość wody i zagotować. Dolać mleko i również zagotować. Dodać płatki owsiane i gotować do momentu az troszkę zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodać budyń rozpuszczony w dwóch łyżkach wody.
Owsiankę przełożyć do miseczki i podawać polaną jogurtem owocowym wg upodobań. Wierzch posypać do smaku cynamonem.
Nie tylko owsiankę można z nich wyczarować, chociaż ona pierwsza przyszła mi do głowy. Już nedługo kolejne pomysły na śniadanie na diecie i to nie tylko z płatkami owsianymi :)