Naleśniki to jedno z najprostszych i najszybszych do wykonania dań mącznych. Można je podawać zarówno na słodko z owocami, konfiturami, nutellą, serkiem, masą krówkową, oprószone cukrem pudrem bądź na wytrawnie np z mięsem.
Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy zaczęto przyrządzać naleśniki, prawdopodobnie miało to miejsce już w starożytności.
Podaje się je zarówno w Chinach jak i w Europie. Włosi twierdzą nawet, że wynaleziono je we Florencji, skąd prawdopodobnie w XVI wieku Katarzyna Medycejska przywiozła je do Francji, gdy wyszła za mąż za francuskiego króla.
Pochodzenie słowa naleśnik zwykle objaśniane jest za pomocą dwóch hipotez:
1) źródłem słowa jest wyrażenie przyimkowe – *na lěsě (tzn. ‘na kracie’; lasa – plecionka z prętów, drewniana krata; rodzaj rusztu do suszenia owoców’) – i stąd forma prasłowiańska miałaby postać *nalěsьnikъ;
lub
2) źródłem słowa jest wyrażenie przyimkowe - *na listě (tzn. ‘na liściu’, czyli byłoby to ciasto pieczone na dużym liściu kapusty; por. czeskie nálesnik – tzn. ‘chleb pieczony na liściu’; ros. dial. nalistnik – ‘placek upieczony na liściach kapusty, ciemierzycy lub na blasze’) – i stąd forma prasłowiańska *nalistьnikъ.
Niewykluczone, że pierwotnie były obecne oba te wyrazy i nazywały one dwa różne rodzaje wypieku: jeden pieczony na ruszcie, drugi na liściu.
Korzystając z tak wyjątkowego dnia zachęcam do wypróbowania moich wariacji naleśnikowych; a oto i one:
Naleśniki po francusku
Składniki:
- 200 gram mąki pszennej
- 2 jajka
- 3 łyżki masła
- 1 szczypta cukru
- 3 szczypty soli
- 1 szklanka mleka
- 100 gram sera żółtego
- 6 plastrów szynki
Wykonanie:
- Mleko doprowadzić do wrzenia i rozpuścić w nim całe masło. W drugiej misce połączyć składniki suche tj mąkę, sól i cukier. Jajka całe zaś ubić w kolejnej misce.
- Do jajek dodawać porcjami wymieszane składniki suche i gorące mleko. Wymieszać wszystko na jednolitą masę. Powinno powstać bardzo rzadkie ciasto. Na rozgrzaną patelnię ( bez tłuszczu) wlać porcję ciasta. Po przewróceniu na drugą stronę na wierzch położyć pokrojoną w kostkę szynkę i start ser żółty (tak by starczyło jeszcze na inne naleśniki:)). Smażyć na małym ogniu.
- Naleśniki podawać tylko na ciepło. Złożyć je na pół bądź w kopertę a wierzch do dekoracji posypać startym serem.
Naleśniki ze szpinakiem i fetą
Składniki:
- 200 gram mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- 0,25 szklanki wody gazowanej
- 1 jajko
- 1,5 łyżki oliwy z oliwek
- sól do smaku
- 1 szczypta cukru
- 0,5 opakowania szpinaku mrożonego
- 200 gram ser feta
- 1,5 łyżki mleka
- 3 ząbki czosnku
Wykonanie:
- Białko jajka ubić na sztywną pianę następnie dodać żółtko, mąkę, mleko, wodę, sól i cukier. Delikatnie wymieszać. Na samym końcu dodać oliwę. Całość odstawić na 30 min. Po tym czasie smażyć naleśniki.
- Na patelni rozgrzać oliwę i udusić na niej zgnieciony czosnek. Następnie dodać mrożony szpinak. Całość dusić do momentu aż woda ze szpinaku wyparuje. Doprawić solą i pieprzem. Połowę sera feta dorzucić i dusić aż troszkę się rozpuści.
- Drugą część sera fety rozmieszać z mlekiem na gładką masę.
- Na 1/3 naleśnika nałożyć masę serową a na pozostałą szpinak z fetą. Całość zawinąć.
Smakuje dobrze na ciepło jak i na zimno :)
Czekoladowe naleśniki z wiśniowym twarożkiem
Składniki:
- 1,75 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki kakao
- 1 jajko
- 1 szczypta soli
- 1 łyżka oleju
- Nadzienie
- 400 gramów sera białego twarogowego
- 1 szklanka wiśni bez pestek
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki śmietany
Wykonanie:
- Mąkę, mleko, wodę, jajko, olej oraz szczyptę soli zmiksować na jednolitą masę. Odstawić na 30 min. Następnie dodać kakao i smażyć naleśniki na rozgrzanej patelni ale już nie dodając żadnego tłuszczu.
- Ser biały twarogowy wraz z cukrem pudrem, śmietaną i wiśniami ( 3/4 szklanki) utrzeć w blenderze na masę.
- Na ciepłym naleśniku rozprowadzić masę wiśniowo-serową. Przy zewnętrznej krawędzi na masie ułożyć "sznurek" wiśni i od tej strony zwijać. Podawać delikatnie oprószone cukrem pudrem.
Życzę smacznego wszystkim Naleśnikożercom :)