Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Niesamowita lucerna -rośliny nieznane

Znacie lucerne - ja zakolegowałam się z nią przez przypadek -teraz znamy się dobrze -mogę powiedzieć jest niesamowicie zdrowa. Części lucerny znajdujące się nad ziemią ładne zgrabne listki , zawierają znaczne ilości beta karotenu, witamin B, C, D, E i K oraz soli mineralnych: potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Te dwa ostatnie składniki są bardzo pożyteczne dla kości,zębów i rozwijającego się organizmu. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu - jednego z czterech znanych w przyrodzie najsilniejszych fitozwiązków przeciwnowotworowym, lucerna ma także działanie odtruwające czyli zapobiega wielu chorobom.

Panią lucerne posiałam na nawóz zielony na mojej działce .Pomyślałam dlaczego mi ja polecili ???Napewno ,żeby dobrze zrobić moim zbiorom .Więc musi być zdrowa musi mieć witaminy -jasna sprawa.
Dowiedziałam się oniej interesujących rzeczy .

Części lucerny znajdujące się nad ziemią gałązki i  jej liście, zawierają znaczne ilości beta karotenu, witamin B, C, D, E i K oraz soli mineralnych: potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Te dwa ostatnie składniki są bardzo pożyteczne dla kości ,zębów  i rozwijającego się organizmu.

Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu - jednego z czterech znanych w przyrodzie najsilniejszych fitozwiązków przeciwnowotworowym, lucerna ma także działanie odtruwające a to oznaczać może, że zapobiega wielu chorobom.

Wspomaga budowę śluzówki w przewodzie pokarmowym,  wzmacnia przewód pokarmowy i zapobiega nowotworom układu trawienia: nowotwory jelita / okrężnicy, nowotwór odbytu, rak żołądka i przełyku.
Właściwości lucerny wykorzystywane są do leczenia wrzodów trawiennych powstających w miejscach, w których błona śluzowa traci odporność na trawiące działanie kwasów żołądkowych (w przełyku, żołądku lub w jelicie).
Już Indianie znali ta roślinkę   była dla nich dobrym, naturalnym środkiem przeczyszczającym, moczopędnym i obniżającym gorączkę.
Poznali również jej działanie zapobiegające powstawaniu wola (powiększeniu tarczycy). Jak twierdzą biochemicy, lucerna posiada 8 enzymów można zatem przypuszczać, iż lucerna wspomagała u Indian wchłanianie i przyswajanie węglowodanów, białka, wapnia, żelaza i innych pierwiastków śladowych.
Lucerna jako roślinne pożywienie działa szczególnie korzystnie na osoby w starszym wieku. Odżywiając organizm, wzmacnia system immunologiczny, spowalnia proces starzenia się.  Lucerna wspomagała leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego lub prostaty, zmniejszała też bóle reumatyczne .Drogie mamy  i przyszłe mamuśki lucerna wspomaga  laktację .


Nie ma ona smaku prawie żadnego .Lekko pod koniec wyczuwalna goryczka ,która w potrawach zanika .
Można dodać ją do sałatek ,zupy ,sosów .
Możemy ją sobie żuć ,gryźć ,siekać do wszystkich dań .Nadaje się także do suszenia .

Bardzo szybko rośnie nawet na jałowych glebach .
Jest śliczna zieloniutka ,delikatna .

Polecam zasiać ją na działeczce może zrobić nam tylko dobrze ;) A jak jej nie przejemy to ja skopiemy .Wtedy nasza ziemia będzie bogata w te wszystkie składniki jakie ona posiada .Będzie naturalnym ekologicznym nawozem . Więc to co na niej wyrośnie też będzie zdrowiutkie .
Niesamowita lucerna -rośliny nieznaneSałatka z lucerną

Niesamowita lucerna -rośliny nieznane

20.07.2013 09:41
pisze Pan o poprawności językowej, a używa słowa "zaglądnąć" i robi błędy interpunkcyjne. no brawo;)
michalkol 30.08.2011 14:40
A ja polecam zaglądnąć do słownika, albo chociaż skorzystać z tego wbudowanego w przeglądarki. \"Możemy ją sobie rzuc ,gryść .\" - Rzucić to można coś do ognia (rzuc). A gryść? Tego to nigdzie nie ma... To jest paranoja, że takie rzeczy na Doradcy są na pierwszej stronie! A gdzie jakiekolwiek poszanowanie dla języka?

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak