Lody różane ....czyli przysmak z Różanej Krainy .

Opublikowano: 30.05.2014
Autor: Smaczna_B
Lody różane ....czyli przysmak z Różanej Krainy .
Różana Kraina to określenie okolic Końskowoli koło miasta Puławy . Na tym terenie są uprawiane róże , które stanowią ponad połowę produkcji krajowej . Róże to piękne kwiaty , nie tylko dla ozdoby . Z jej niektórych odmian robi się różne smakołyki.

Wielowiekowa tradycja uprawy róż zaowocowała wieloma metodami wykorzystania zarówno płatków róż, jak i ich owoców. Z róży pomarszczonej R.rugosy , wytwarza się wysmienitą konfiturę . Dojrzałe owoce róży myjemy , osuszamy , przecinamy i wyjmujemy nasiona z włosami .Z 1kg cukru i ok . pół szklanki wody robimy gęsty syrop.Wrzucamy 1 kg owoców , doprowadzamy do wrzenia , zestawiamy z ognia .Zostawiamy na drugi dzień .Następnego dnia znów smażymy , aż będą przezroczyste . przekladamy do wyparzonych słoiczków , pasteryzujemy .Wspaniale smakuje jako nadzienie do pączków . Innym znanym produktem wyrabianym z róż ,  jest woda różana . Możemy ją zrobić domowym sposobem , a więc  zbieramy płatki róż , może być róża dzika , umieszczamy je w słoiku , zalewamy ciepłą , przegotowaną wodą , dodajemy kilka kropel cytryny . Wodę odstawiamy na 2-3 dni .Potem przecedzamy i rozlewamy do buteleczek . Ja natomiast proponuję dzisiaj smacznie pachnące różami - Lody różane . Robi się je w bardzo prosty sposób . 

 

 

Składniki:

1 szklanka płatków róży dzikiej 

7 żółtek

600 g jogurtu typu greckiego

6-8 łyżek cukru pudru

2 cukry waniliowe

2 łyżki cukru kryształu do płatków

 

Wykonanie:

Żółtka ucieramy mikserem w misce nad parą wodną razem z cukrem . Studzimy i dodajemy cukier waniliowy oraz  jogurt , ostrożnie wszystko mieszamy .płatki róży myjemy , osuszamy i ucieramy z cukrem , aż platki zrobią się przezroczyste i zrobi się z nich masa .Dodajemy do masy jajecznej , ostrożnie lączymy . Masę przelewamy do plastikowego pojemnika z przykrywką . Wkładamy do zamrażalnika . Po 2-3 godzinach lody musismy pzremieszać , zostawiamy w zamrażalniku na kilka godzin .I delektujemy się wspaniałym aromatem różanym , jakbyśmy byli w różanym ogrodzie . Smacznego!

prymat