W mojej okolicy kurki rosną w lasach brzozowych, w ściółce, mchu, na raczej słonecznych stanowiskach, całymi grupami, ściśnięte jeden przy drugim... Niestety nie mogę znaleźć większych osobników, tylko same maluchy. Nie muszę chyba dodawać, że zbieranie i czyszczenie takich maluchów zajmuje całą wieczność. W ‘moim’ lesie chętnych do zbierania grzybów nie brakuje, największą konkurencję stanowią okoliczni amatorzy mocnych trunków, którzy grzyby zbierają na sprzedaż, bo za coś pić i jeść trzeba. Są nieszkodliwi, chętnie chwalą się ile nazbierali. Grzybów zawsze jakoś dla wszystkich wystarcza, choć las duży nie jest.
Kurka to inaczej pieprznik jadalny, jest to charakterystyczny grzyb który ciężko pomylić z innymi. Prawie nigdy nie są robaczywe.
Zawierają: (źródło: http://www.kki.pl/zenit/grzyby_spyt/wartosci_odzywcze_grzybow.htm)
grzyb |
woda |
białka |
tłuszcz |
cukry |
snA |
celuloza |
sole m. |
cal/ 100g |
kurka |
91,4 |
2,64 |
0,43 |
0,99 |
2,82 |
0,96 |
0,74 |
23 |
snA – składniki nie zawierające azotu
Mają sporo beta karotenu i witaminy B1 (prawie tyle co w drożdżach piekarniczych). Trochę mikro i makro elementów, ale najważniejsze jest to, że są bardzo smaczne i ładnie wyglądają.
W tym roku zdążyłam zjeść je już na dwa sposoby. Zasmakowały mi smażone z cebulką i przyprawione świeżą natką kolendry. Kolendra jest charakterystyczna w smaku, intensywna i cytrusowa, nie każdy ją lubi. Ja dojrzewałam do tego smaku dość długo, teraz uwielbiam zieloną kolendrę.
placki z kiszonej kapusty z kurkami
Składniki:
200 gram kiszonej kapusty, jajo, 2 łyżki płatków owsianych zmielonych na mąkę, 2 łyżki mąki pszenna uniwersalnej, 1 łyżka lnu mielonego, ½ szklanki jogurtu greckiego, sól, pieprz, kurkuma mielona, 1 łyżka gorczycy białej, szczypiorek, koperek;
300 gram kurek, 1 cebula, gorczyca biała, kolendra zielona natka, sól, pieprz, cukier
Masło i olej do smażenia, ziele angielskie i liście laurowe do gotowania kapusty.
Kapustę trochę rozdrobnić i wrzucić do garnka, dolać trochę wody i ugotować z zielem angielskim i listkami laurowymi. Mi to zajęło 10 minut.
Kapustę odcedzić i odstawić do ostygnięcia. Wodę po gotowaniu kapusty wypić, jest zdrowa, bo ma dużo soli mineralnych i kwasu mlekowego.
Do ostudzonej kapusty dodać jajko, mąkę, zmielone na mąkę w młynku do kawy płatki owsiane, mielony len, jogurt i przyprawy, koperek i szczypior (oczywiście rozdrobnione). Dokładnie wymieszać. Ciasto powinno być gęste. Smażyć placki na oliwie z obu stron na złoty kolor.
Kurki dokładnie oczyścić i umyć. Cebulę obrać, rozdrobnić.
Na patelni rozgrzać łyżeczkę masła, najlepiej klarowanego, wrzucić cebulę i białą gorczycę, dodać cukier i podsmażyć na złoty kolor. Wrzucić kurki, na mocnym ogniu smażyć aż woda którą puściły wyparuje. Wtedy doprawić solą, pieprzem natką kolendry, szałwią lub innymi dowolnymi ziołami.
Placki serwować na ciepło z kurkami i np. sałatą lub surówką. Smacznego.
Gołąbki wegetariańskie z kaszy gryczanej, kurek i jajka.
Przepis zainspirowany Gołąbkami po Lwowsku z książki kucharskiej „Kuchnia postna przepisy dawne i nowe” Hanny Szymanderskiej (str. 167).
Składniki: 12 – 15 dużych liści młodej kapusty, 1 cebula, ¾ szklanki wywaru z warzyw, 2 łyżki oleju, 2 łyżki masła (do polania gotowych gołąbków), sól i pieprz;
Farsz: ¾ szklanki kaszy gryczanej, 50 gram kurek, 1 cebula, jajo ugotowane na twardo, jajo surowe, 2 łyżki oleju, 1-2 łyżki posiekanej natki pietruszki, sól i pieprz.
Ponadto: 200 – 500 gram kurek, cebula, łyżka gorczycy, natka świeżej kolendry, sól, pieprz, cukier, łyżeczka masła do smażenia. Pomidorki do dekoracji.
Liście kapusty umyć, włożyć do dużego garnka z wrzątkiem. Blanszować 3-4 minuty, wyłowić z garnka i ostudzić. Liście posolić.
Kaszę gryczaną ugotować wg instrukcji na opakowaniu, odstawić do ostygnięcia.
Farsz: Kurki oczyścić, wypłukać. Cebulę rozdrobnić, usmażyć na złoty kolor dodać grzyby. Gdy woda z grzybów odparuje zdjąć z gazu. Dodać drobno pokrojone jajo ugotowane na twardo. W misce wymieszać kaszę gryczaną z jajem surowym, kurkami z cebulą, natką pietruszki. Doprawić solą i pieprzem.
Farsz układać na liściach z kapusty, ciasno zwinąć formując gołąbki. Do szerokiego rondla wlać olej, dno wyłożyć liśćmi kapusty a na nich ułożyć gołąbki. Zalać wywarem z warzyw, przykryć resztą liści kapusty i dusić na małym ogniu około 30 minut.
Pozostałe kurki dokładnie oczyścić i umyć. Cebulę obrać, rozdrobnić.
Na patelni rozgrzać łyżeczkę masła, najlepiej klarowanego, wrzucić cebulę i białą gorczycę, dodać cukier i podsmażyć na złoty kolor. Wrzucić kurki, na mocnym ogniu smażyć aż woda którą puściły wyparuje. Wtedy doprawić solą, pieprzem natką kolendry, lub innymi dowolnymi ziołami.
Gołąbki serwować na ciepło z kurkami i pomidorkami. Można dodatkowo polać stopionym masłem.
Polecam także:
oraz zupę szparagową z kurkami i koperkierm
S M A C Z N E G O