Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kurczak w podróży… Przystanek 7 - Chile.

Ameryka Południowa. Jej południowo-zachodnia część, gdzie rozciąga się wąski pas wzdłuż wybrzeża. Państwo prawdziwych kontrastów. Z jednej strony połyskują fale Pacyfiku, a po drugiej dostrzegamy pokryte śniegiem, andyjskie szczyty. W północnej części kraju mglista pustynia, gdzie niektóre miejsca nie widziały deszczu od ponad 400 lat. Na południu z kolei lód skuwa Ziemię Ognistą. Chile….




Chile zachwyca nie tylko pięknym i zróżnicowanym krajobrazem, czy burzliwą historią sięgającą czasów rdzennych Indian odpierających ataki Inków, a w późniejszym okresie hiszpańskich konkwistadorów dokonujących podboju państwa. Zachwyca również od strony kulinarnej, stanowiąc ciekawe połączenie smaków z różnych stron świata. Smaków typowych dla kuchni Indian i tych, które przybyły wraz z kolejnymi falami imigrantów. Poprzez takie przemieszanie trudno mówić o typowej kuchni chilijskiej.

 

Chilijska kuchnia może w sobie rozkochać przede wszystkim miłośników ryb i owoców morza. Małże, ośmiornice, ostrygi, kraby, krewetki, langusty, homary, przegrzebki, węgorze morskie, łososie i cała masa innych ryb odławianych wzdłuż ciągnącego się kilka tysięcy metrów wybrzeża Pacyfiku. Przyrządza się z nich znakomite zupy (chupe de congrio – gęsta zupa na bazie węgorza morskiego, sopa de mariscos – zupa rybna), gulasze (caudillo de almejas – gulasz z małży), a nawet sałatki (ceviche – rodzaj sałatki z owocami morza, a najczęściej z surową rybą).

 

Kuchnia Chile nie istniałaby bez mięsa. Najczęściej jada się wołowinę pochodzącą z miejscowych pastwisk, natomiast znacznie rzadziej głównego bohatera naszych podróży - kurczaka. Mieszkańcy w dużych ilościach pochłaniają empanadas, czyli pierogi dość pokaźnych rozmiarów z przeróżnym farszem – mięsnym, rybnym, z owoców morza, czy warzyw. Równie chętnie zajadają się asado (pieczone lub grillowanie mięsa), conzuela (syte danie złożone z kawałka mięsa, ziemniaków lub ryżu oraz kawałka dyni).

 

Chilijczycy korzystają z tego, co daje natura. Można tam posmakować dorodnych owoców, wśród których dominują soczyste melony i awokado uprawiane na żyznych glebach w centralnej części kraju. Chilijskie tereny obfitują w idealne warunki do uprawy najdoskonalszych szczepów winorośli, dzięki czemu chilijskie wina cechuje nie tylko intensywny kolor, ale również delikatny aromat i przesycony owocami smak.

 

Wśród warzyw zdecydowanie dominują kukurydza, fasola i soczewica. Nie przyrządza się z nich dań wyszukanych, ale proste, niedrogie i smaczne.

 

Jeśli chodzi o przyprawy to Chilijczycy preferują smaki ekstremalne – słone, ostre lub słodkie. Nie potrafią dobrze przyprawić, choć możliwości jest wiele. Szafran, kmin, chili, pieprz, sól…

 

Szukałam, szukałam i znalazłam… Pomimo, że jest to kuchnia bazująca na wołowinie, udało mi się znaleźć potrawę z udziałem kurczaka. Na początku nie byłam do niej przekonana ze względu na dużą ilość kukurydzy i długo nosiłam się z zamiarem przyrządzenia, to muszę przyznać, że rezultat był zaskakujący. Smak ni to słodki, ni słony, ale ciekawy. Pastel de choclo, czyli po "naszemu" zapiekanka z kukurydzianą pierzynką, wołowiną, kurczakiem i warzywami.

 

 

Pastel de choclo

 

Składniki

85 dag kukurydzy

70 dag zmielonej wołowiny zrazowej

60 dag filetu z kurczaka

8 dag mąki kukurydzianej

3 dag skrobi ziemniaczanej

3 dag masła

200 ml śmietany 18%

100 ml bulionu wołowo-drobiowego

2 cebule białe

2 jaja

3 ząbki czosnku

2 łyżki brązowego cukru

2 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżka papryki słodkiej mielonej

1 łyżka soli

1 łyżka pieprzu białego

1 łyżeczka oregano

½ łyżeczki chili pieprzu cayenne

½ łyżeczka kminku mielonego

 

 

Sposób przyrządzania

Filet z kurczaka oczyścić, umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Dodać ½ łyżki soli, połowę pieprzu oraz kminek. Wymieszać i odstawić na 2 godziny w chłodne miejsce.

 

Oliwę z oliwek rozgrzać na patelni. Dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, oraz drobno posiekany czosnek. Lekko podsmażyć. Połączyć z papryką słodką mieloną oraz chili. Dodać zmieloną wołowinę. Smażyć 8 minut i podlać bulionem. Przykryć i dusić pod przykryciem 30 minut. Na patelnię przełożyć kurczaka. Smażyć kolejne 10 minut (bulion powinien całkowicie wyparować). Wymieszać z oregano.

 

Kukurydzę odsączyć z zalewy. Za pomocą Bendera rozdrobnić kukurydzę. Dodać śmietanę, mąkę kukurydzianą, skrobię ziemniaczaną, pozostałą sól oraz pieprz. Wymieszać. W rondlu rozpuścić masło i dodać purée kukurydziane. Zagotować.

 

Do naczynia żaroodpornego przełożyć wołowinę z kurczakiem , warzywami i przyprawami. Na warstwie mięsa równo rozłożyć masę kukurydzianą. Po wierzchu posypać brązowym cukrem. Piec 35 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 190°C.


Kurczak w podróży… Przystanek 7 - Chile.

 

Kurczak w podróży… Przystanek 7 - Chile. 


DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak