Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jarmarki bożonarodzeniowe

Jeżeli chcesz poczuć aurę Bożego Narodzenia, koniecznie wybierz się na któryś ze świątecznych jarmarków. Największe z nich odbywają się w regionie niemieckojęzycznym, w Niemczech, Szwajcarii, Austrii lub Południowym Tyrolu.

W drugiej połowie listopada startują największe i najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe i większe miasta europejskie zaczynają tętnić życiem. Większość z jarmarków rozpoczyna się w piątek poprzedzający Adwent, czyli zazwyczaj cztery tygodnie przed nadejściem Świąt Bożego Narodzenia a zamykane są nawet po Nowym Roku. Dziś, mimo upływu setek lat jarmarki bożonarodzeniowe mają wciąż tę samą właściwość: afirmują radosną stronę życia.

Tradycja jarmarków

Jarmarki wywodzą się z Niemiec. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z okresu XIII wieku, najstarszy odbywał się w Dreźnie i funkcjonuje do dzisiaj. Nosi nazwę Striezelmarktes, wzięła się ona od ciasta bożonarodzeniowego Dresden Stollen, które kiedyś nazywano Striezel. Z biegiem czasu świąteczne ciasto zyskało nową nazwę: Kristol (Christollen). Jego najwięksi fani na drezdeńskim markecie pojawiają się zawsze w czasie Stollenfest – święta, podczas którego 4-tonowe ciasto „krąży” po średniowiecznych uliczkach Drezna, aby ostatecznie trafić na jarmarczny plac i oficjalnie zostać pokrojonym na kawałki przez „Krostolową” dziewczynkę (Stollenmädchen) za pomocą tradycyjnego „kristolowego” noża.

Niemieckie jarmarki są uważane za najlepiej zorganizowane, w całym kraju odbywa się ich ok. 150

Najsłynniejszym niemieckim świątecznym jarmarkiem jest ten w Norymberdze. W tym niezwykłym bożonarodzeniowym miasteczku znajdziesz średniowieczną atmosferę, oryginalne norymberskie pierniki, pieczone kiełbaski oraz największy na świecie gar ponczu. Odbywają się tu w kościołach nastrojowe koncerty adwentowe i bożonarodzeniowe, tradycyjne jasełka w barokowym kościele św. Idziego i na ulicy Spitalgasse, wystawa zabytkowych straganów w ratuszu, Boże Narodzenie dla dzieci na Hans-Sachs-Platz, gwiazdkowy dom przy klasztorze św. Katarzyny, jarmark miast partnerskich na Rathausplatz, jarmark rękodzieła na dziedzińcu rzemieślników, pochód ze światełkami na zamek, przejażdżki dyliżansem pocztowym – Norymberga gwarantuje na każdym kroku bożonarodzeniowe atrakcje.

W Berlinie jest ponad 80 jarmarków bożonarodzeniowych tzw. Weihnachtsmärkte. Na które warto się wybrać? Oto lista tych najpiękniejszych i najbardziej odwiedzanych:

- Weihnachtsmarkt am Gendarmenmarkt (Gendarmenmarkt 1, 10117 Berlin–Mitte, U-Bahn/Metro: U Hausvogteiplatz U2, U Stadtmitte U2, U Stadtmitte U6, U Französische Str. U6)

- Weihnachtsmarkt auf dem Alexanderplatz (Alexanderplatz, 10178 Berlin–Mitte, U-Bahn/Metro: S+U Alexanderplatz [U5] U5, S+U Alexanderplatz [U2] U2, S+U Alexanderplatz [U8] U8, Tram: U Alexanderplatz [Tram] M4 M5 M6, S+U Alexanderplatz Bhf/Gontardstr. M4 M5 M6, S+U Alexanderplatz Bhf/Dircksenstr. M2)

- Weihnachtsmarkt Schloss Charlottenburg (Spandauer Damm 10, 14059 Berlin–Charlottenburg, Bus: Schloss Charlottenburg 309 M45, Luisenplatz/Schloss Charlottenburg 109 M45, Klausenerplatz 309 M45, Seelingstr. 309, Schlossbrücke 109)

- Weihnachtsmarkt am Roten Rathaus (Rathausstr. 15, 10178 Berlin–Mitte, S-Bahn: S+U Alexanderplatz Bhf S5 S7 S75, U-Bahn: U Klosterstr. U2, S+U Alexanderplatz [U8] U8)

- Weihnachtsmarkt am Potsdamer Platz (Alte Potsdamer Str. 1, 10785 Berlin–Tiergarten, S-Bahn: S+U Potsdamer Platz Bhf S1 S2 S25, U-Bahn: S+U Potsdamer Platz [U2] U2)

Jednym z moich ulubionych jarmarków jest ten na Gendarmenmarkt

jarmark

(http://www.weihnachteninberlin.de/weihnachtsmaerkte/mitte/971676-1328132-weihnachtszaubergendarmenmarkt.html), jest otwarty codziennie od godz. 11 do 22. Wejście kosztuje 1 euro (do godz. 14 bezpłatnie). Pod wielkimi namiotami znajdziemy m.in. stoiska z lokalnymi specjałami, z pieczonymi kiełbaskami – Bratwurst, watą cukrową – Zuckerwatte, pieczonymi kasztanami – Maronen,  kandyzowanymi jabłkami, bananami w czekoladzie, pieczonymi migdałami. Oprócz tego codziennie, aż do Wigilii na ustawionych tam scenach pojawiają się artyści. Ich występy w połączeniu z dobrym niemieckim piwem i winem – Glühwein sprzedawanym na kiermaszu, gwarantują dobrą zabawę. Najpiękniejsze są wieczorami, rozświetlone licznymi światełkami i lampionami nabierają iście świątecznej atmosfery i przyciągają tłumy.

maronen1

 

Pieczone kasztany - gebratene Maronen, 100 g kosztowało 3 €

Maronen2

 

kotły z aromatycznym grzańcem

wino

 

grzane wino/grzaniec - Glühwein, sprzedawane jest w kubkach, za które też należy uiścić opłatę, koszt wina i kubka to ok. 7 €, kaucję można odzyskać oddając pusty kubek

wino2

 

kandyzowane jabłka - kandierte Äpfel, czyli jabłka obtoczone w farbowanej masie cukrowej, jakoś za nimi nie przepadam, bo strasznie obklejają zęby

Jablka

 

banany i inne owoce w czekoladzie

banany

 

stoisko z czekoladą, czekolada do picia, kubek 400 ml - 4,5 €

czeko

 

 tabliczka ręcznie robionej czekolady z przeróżnymi dodatkami to koszt 6 €

czekolada2

 

 scena na zewnątrz - balet

balet

 

bietka 07.12.2015 09:52
takie jarmarki to musza być super :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak