Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak pan może, Panie Pomidorze?! Wprowadzenie.

U mnie – sezon na pomidory w pełni. Jednym, a w zasadzie dwoma słowami ogarnęło mnie… szaleństwo pomidorowe! I tym samym zapraszam na nowy cykl wpisów, w których będzie można odnaleźć ciekawe propozycje przetworów oraz potraw na bazie „jabłka miłości”.




A na początek słów kilka o pomidorze.

 

Powszechnie znany pomidor przebył długą drogę. Historia pomidora rozpoczyna się  w Ameryce Południowej, gdzie miał on postać czerwonych i żółtych kulek o niewielkich rozmiarach, zwisających na gałązkach pnących się po kamiennych zboczach peruwiańskich terenów. Dopiero Aztekowie, zamieszkujący tereny prekolumbijskiego Meksyku, uczynili z niego owoc o znacznie większych rozmiarach. I to właśnie w Meksyku w roku 1519, podczas ekspedycji Hernana Cortés, Europejczycy po raz pierwszy jedli pomidory…

 

Po sprowadzeniu pomidorów do Europy były one uprawiane – co może nam się wydać dziwne – jako roślina ozdobna. Mało tego.... Na początku nikt nie chciał jeść owoców pomidora. Uważany był bowiem za truciznę. Pierwszy przepis z udziałem pomidora został opublikowany przez Antonio Latini w książce „Lo Scalo alla Moderna”, wydanej w roku 1694 w Neapolu. Był to przepis na sos pomidorowy w stylu hiszpańskim. Od tego czasu pomidor zaczął zdobywać coraz większe grono zwolenników, trafiając na stoły kolejnych państw kontynentu europejskiego. Do Polski trafił w XIX wieku, choć jego możliwości zastosowano w pełni po pierwszej wojnie światowej.

 

A dziś…. Chyba większość z nas nie wyobraża sobie kulinarnego „życia” bez pomidora. Wybierać możemy spośród różnych gatunków - okazów mniejszych i większych. Wybierać możemy również w kolorach tych owoców. Najpopularniejsze są oczywiście czerwone, ale można skosztować również tych w kolorze żółtym i zielonym. Apetyczny kształt pomidorów i ich niepowtarzalny zapach powodują nagłą chęć ich zjedzenia…

 

Oprócz pięknego wyglądu, wyraźnego i przyjemnego zapachu i zniewalającego smaku pomidory mają właściwości pro-zdrowotne:  


zawierają likopen, który wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, zmniejszając tym samym ryzyko powstania zmian nowotworowych i chorób układu krążenia;


są cennym źródłem witamin C, E, K, witamin z grupy B i beta-karotenu;


zawierają całe bogactwo składników mineralnych na czele z wapniem oraz wspomagającym pracę serca, nerek i regulującym ciśnienia potasem.

 


 Ponadto pomidory są niskokaloryczne i zasadotwórcze, a więc odkwaszają organizm.

 

Jedzmy zatem jak najwięcej pomidorów, w sezonie tych najsmaczniejszych – zerwanych prosto z krzaczka, a poza sezonem tych przetworzonych, zamkniętych w słoikach.


I taka ciekawostka na koniec – likopen zawarty w owocach nie traci swoich właściwości leczniczych podczas pasteryzacji pomidorów, smażenia, gotowania, duszenia, czy pieczenia. Wręcz przeciwnie – obróbka techniczna powoduje zerwanie niektórych wiązań chemicznych, w  wyniku czego likopen przekształca się w związek o wiele łatwiej przyswajalny dla naszego organizmu. A więc z zalet pomidorów możemy korzystać przez cały rok.

 

A tak prezentują się pomidorki na mojej działce:

 


 Jak pan może, Panie Pomidorze?!    Wprowadzenie.   Jak pan może, Panie Pomidorze?!    Wprowadzenie.

 

Jak pan może, Panie Pomidorze?!    Wprowadzenie.   Jak pan może, Panie Pomidorze?!    Wprowadzenie. 


DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak