Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

I są Święta! Wigilia!

Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku.

Tradycja Wigilii Bożego Narodzenia sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wigilie w ogóle znane były juz w Starym Testamencie. Obchodzono je przed każda uroczystością, a nawet przed każdym szabatem. Było to przygotowanie do odpoczynku świątecznego. Słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. W Polsce wigilia weszła na stale do tradycji dopiero w XVIII wieku, główna jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Wieczerza ta w obecnym momencie ma charakter ściśle rodzinny, ale pozostawia się zawsze jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa.

 

I są Święta! Wigilia!

Dla mojego synka to była pierwsza Wigilia:)


Do podstawowych zwyczajów wigilijnych należy oczywiście wieczerza wigilijna, która rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką, następnie dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, modlimy się i niekiedy czytamy Ewangelię. Stół powinien być nakryty białym obrusem, z wiązką siana pod nim, co ma upamiętniać narodziny w stajence. Wieczerza wigilijna kończy się zazwyczaj rozdaniem prezentów znajdujących się pod choinką i wyjściem na tradycyjną 'Pasterkę'. Jak głosi tradycja, na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych, jednak niektóre źródła podają, że było we zwyczaju podawanie 13 potraw u magnatów, 11-tu u szlachty, a 9-ciu u mieszczan. W tym dniu podajemy postne potrawy wigilijne, królują ryby, pierogi, barszcz, kutia itp.

 

W mojej rodzinie podaje się 12 potraw i ja zawsze chociaż próbuję każdej. Co roku mam 2 wigilie, więc próbuję podwójnie, a potem przez tydzień trawię:) Na obu wigiliach są podobne potrawy, chociaż nie do końca. Na wigilii w moim rodzinnym domu, oprócz tradycyjnych potraw jest groch z masłem, podawany z czosnkiem, który uwielbiam. Poza tym pod talerzem możemy znaleźć łuskę ryby, która włożona do portfela, ma przynieść dostatek na cały rok.  Mimo, że spędzałam święta w dwóch domach, nie dodam zdjęć, niech to zostanie w rodzinie, bo są to wyjątkowe chwile. Zostało jeszcze kilka dni wolnych, więc życzę wam, aby były spędzone w rodzinnym gronie i w miłej atmosferze!

Kate131 25.12.2011 19:59
dziękuję.Wesołych Świąt!
Monika111 25.12.2011 11:26
Wesołych Świąt,synek przesłodki! :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak