Zaprezentuję dzisiaj jedne z moich ulubionych zup, a mianowicie zupy z kaszą. Przyrządzam je głównie z dodatkiem kaszy jęczmiennej, ponieważ jest ona moją faworytką. Córka też się nią zajada, nie mówiąc o mężu, który tak przyzwyczaił się do zup, że kiedy jest daleko od domu - w słuchawce słyszę - Kochanie, ale jak wrócę, będzie zupka?! :)
Więc zupkuję, bo zupy lubię ja, lubi je moja córka i uwielbia je mój mąż. Polecam je zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy warzyw jadamy zwykle mniej, a właśnie wtedy potrzebujemy ich najbardziej.
Zupa z kaszą jeczmienną na karkówce
SKŁADNIKI:
- karkówka bez kości - 4 plastry,
- kasza jęczmienna - 12 łyżek,
- cebula - duża,
- marchewka - 5 średniej wielkosci sztuk,
- korzeń pietruszki - 2 średniej wielkosci,
- korzeń selera - wielkosci dwóch pietruszek,
- seler naciowy - 2 duże łodygi,
- czosnek - 2 duże ząbki,
- por - duży,
- liść laurowy - 2 sztuki,
- Vegeta,
- sól, pieprz,
- przyprawa do zup w płynie,
- curry.
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie warzywa obrać i dokładnie umyć. Kaszę wielokrotnie przepłukać pod strumieniem zimnej wody . Można to zrobić za pomocą sitka. Mięso umyć i wrzucić do dużego, trzylitrowego garnka. Zalać zimna wodą, tak z ok 2,5 litra. Dodać vegetę i sól, zagotować i zebrać szumowiny. Gotować pod przykryciem przez 10 minut, dodać pokrojone w kostkę: cebulę, marchew, pietruszkę i selera. Gotować 10 minut i dodać kaszę. Gotować na niedużym ogniu przez 25-30 minut, dodać łodygę selera. Po 10 minutach dodać pokrojonego w prążki pora i czosnek i gotować bez przykrycia do miękkości wszystkich składników. Doprawić do smaku i podawać razem z mięsem. Gdyby zupa okazała się za gęsta, dolewamy gorącej, przegotowanej wody i doprawiamy do smaku . Zostawiając gorącą zupę w garnku pod przykryciem, pamiętajmy, ze kasza będzie dalej pęcznieć i mięknąć.
Zupa, którą przyrządzam musi być gęsta. Uwielbiam takie. Kiedy łyżka błądzi w wodzie, taki talerz odsuwam stanowczo. Dominacja składników nad wodą - to lubię.
Krupnik z pieczarkami
SKŁADNIKI:
- mięso na zupę - u mnie po porcjowany cały kurczak, bez piersi,
- cebula - 2,
- ziemniaki - 4 średniej wielkości,
- pieczarki - 7 średniej wielkosci (lub więcej),
- grzyby kurki lub inne leśne, świeże - garść, lub więcej,
- kasza jęczmienna - szklanka,
- marchew - 4,
- korzeń pietruszki - 2,
- korzeń selera - wielkosci pietruszki,
- por,
- czosnek - 3-4 ząbki,
- przyprawa do zup w płynie,
- kucharek,
- kostka rosołowa grzybowa,
- sól,
- pieprz,
- kolendra mielona,
- liść laurowy - 2,
- natka pietruszki.
PRZYGOTOWANIE:
Mięso przepłukać, usunąć tłuszcz. Przełożyć do dużego garnka i zalać gorącą wodą (lub zimną, jeżeli chcemy żeby zupa była bardziej rosołowa), przyprawić sola i pieprzem. Zagotować, zebrać szum. Warzywa obieramy i myjemy. Kaszę płuczemy, aż woda będzie czysta , odcedzamy. Grzyby obieramy i kroimy na mniejsze części. Do zupy dodajemy pokrojone w kosteczkę: cebulę, marchewkę, pietruszkę, selera i kaszę. Gotujemy przez 10 minut, po czym dodajemy kostkę grzybowa, pokrojone w kostkę ziemniaki, grzyby leśne oraz liście laurowe. Po kolejnych 10 minutach dodajemy pieczarki, w razie koniecznosci uzupełniamy zupę woda i przyprawiamy. Gdy już wszystkie składniki będą miękkie, dodajemy pokrojonego pora i rozdrobniony czosnek. Chwilę gotujemy i ostatecznie przyprawiamy do smaku . Podajemy z posiekaną, świeżą natkę pietruszki.
Podstawowym i pierwszym krokiem w przygotowaniu zupy z kaszą, jest dokładne opłukanie ziaren pod strumieniem zimnej lub letniej wody. Zupa jest bardziej klarowna, a wszelkie zanieczyszczenia i pył są usuwane.
Zupa warzywna z kaszą i pieczarkami
SKŁADNIKI:
- mięso lub kości - u mnie udziec z indyka z kością o wadze 700g,
- cebula - 2 większe,
- pieczarki - dałam 200g, można śmiało dać więcej,
- kasza jęczmienna - 3 lyzki,
- ziemniaki - 4 duże,
- marchew - 4,
- korzeń pietruszki - 2,
- korzeń selera - kawałek wielkosci pietruszki,
- łodyga selera - 2,
- czosnek - 2 ząbki,
- kostka bulionowa o smaku grzybowym,
- vegeta,
- pieprz ziołowy,
- liść laurowy,
- koper suszony (lub świeży) - 2-3 lyzki,
PRZYGOTOWANIE:
Warzywa obrać, umyć i pokroić. Mięso umyć, przełożyć do garnka, zalać zimną wodą i przyprawić vegetą. Zagotować, żebrać szum i gotować przez 40 minut. Dodać kostkę grzybową, liść laurowy, przepłukaną kaszę jęczmienną, pokrojoną drobno cebule, pieczarki, ziemniaki, marchewkę, korzeń selera i pietruszki. W razie koniecznosci dolać więcej wody . Po ok 20 minutach gotowania dodać pokrojoną łodygę selera, czosnek i koper. Przyprawić pieprzem oraz vegetą. Gotować do miękkości wszystkich składników.
Zupa warzywna z kaszą
SKŁADNIKI:
PRZYGOTOWANIE:
Kasze przeplukac na sicie. Warzywa obrac i umyc. Udziec umyc, gleboko ponacinac mieso w kilku miejscach. Do duzego garnka wlac 1,5 litra wody , wlozyc udziec, dodac 1,5 lyzki vegety i lyzeczke soli, zagotowac. Gotowac udziec przez ok 35 minut, po czym dodac pokrojona z kostke cebule i pieprz. Gotowac przez 5 minut, po czym dodac pokrojone w kosteczke: ziemniaki, marchewke i pietruszke. Po kolejnych 5 minutach gotowania, dodac kasze oraz lisc laurowy, gotowac 5-10 minut, dodac pokrojony seler naciowy. Po kolejnych 10 minutach gotowania dodac przeplukany mrozony groszek oraz pokrojony w prazki por, gotowac kolejne 5-10 minut. Dodac rozdrobniony czosnek i posiekana natke pietruszki, zdjac z ognia, dodac smietane, wymieszac. Ponownie zagotowac i doprawic do smaku . Zupe podawac z kawalkami miesa.
Kasza pęcznieje podczas gotowania - to wiemy wszyscy. Czasami jednak sypnie nam się większa ''garść'' i gdy okaże się, że zupa jest zbyt gęsta - dolewamy wodę i przyprawiamy do smaku.
Zupa z kaszą i brokułem
SKŁADNIKI:
PRZYGOTOWANIE:
Warzywa obieramy i myjemy. Marchew kroimy w półplastry lub kostke, pietruszke w półplastry, cebulę w kostkę, seler siekamy w plastry, ziemniaki w kostkę, brokuły dzielimy na małe porcje, łodygę brokuła, kroimy w kostkę, a czosnek w drobną kosteczkę. Zagotowujemy bulion i wrzucamy marchew, pietruszkę, ziemniaki, dodajemy liść laurowy i przyprawiamy. Gotujemy ok 15 minut, po czym wrzucamy łodygę selera i kawałki brokułów, zagotowujemy, a po 5 minutach wrzucamy kaszę jeczmienną, gotujemy ok - 20 minut na malutkim ogniu, doprawiamy na koniec do smaku , a tuż przed zakonczeniem gotowania , wrzucamy czosnek, ew. natkę pietruszki lub kopru. Zupy, choć w dzieciństwie kręciliśmy często na nie nosem - wracają do pełni łask. W dzisiejszej dobie dobrodziejstwa różnorodności oraz łatwodostępności przypraw, smaki znanych zup, mogą nabrać innego, lepszego wymiaru. Kluczem do smacznej zupki, jest jej doprawienie - najlepiej indywidualnie. Nie bójmy się eksperymentować z przyprawami, ponieważ już niewielka ich ilość, potrafi zmienić ostateczny smak dania w naszym talerzu - i to na lepszy :)