Pomidorówkę lubię najbardziej w sierpniu...z sezonowych warzyw, które w pełni oddają swój najlepszy naturalny smak i aromat. Słodkie, dojrzewające w rozpieszczającym je słońcu pomidorki są wyjątkowo pyszne. Ale sezon na te warzywa trwa dość krótko, dlatego poza sezonem wykorzystujemy zamknięte w pudełeczkach, puszkach i kartonikach pomidorowe dobrodziejstwa tworząc właśnie pomidorowe specjały.
Pomidorowa z pieczoną papryką
SKŁADNIKI:
1. pomidory z puszki - 2x400g (obrane i pokrojone lub ok 1kg świeżych, obranych ze skórki pomidorów),
2. udziec indyka z kością - 700g,
3. cebula,
4. seler naciowy - 2 łodygi,
5. papryka świeża - 2 sztuki,
6. marchewka - 4 młode sztuki,
7. korzeń pietruszki,
8. czosnek - 4 ząbki (wedle upodobań, można mniej)
9. ugotowany na sypko ryz - 1,5-2 szklanki suchego ryżu,
10. vegeta,
11. sól, pieprz,
12. oliwa - do skropienia papryki,
13. liść laurowy.
PRZYGOTOWANIE:
Paprykę umyć, osuszyć, wydrążyć gniazda nasienne, pokroić na podłużne części. Skropić oliwą, ułożyć na folii do pieczenia i wstawić do rozgrzanego piekarnika. Piec przez15 minut w 180 stopniach, wyłączyć piekarnik i zostawić w nim upieczoną paprykę. Ryz wielokrotnie przepłukać, zalać na 20 minut zimną wodą, odsączyć i ugotować wg przepisu na opakowaniu. Mięso umyć, ponacinać głęboko w kliku miejscach i zalać wrzącą wodą (ok 1,5-2l), dodać 2 łyżki vegety i trochę soli. Gotować przez 30 minut, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę, marchewkę, pietruszkę, seler oraz pomidory z puszki. Przyprawić vegetą, sola i pieprzem, wrzucić listek laurowy. Gotować przez 25 minut (do miękkości wszystkich składników) na wolnym ogniu, dodać pokrojona w kosteczkę pieczoną paprykę oraz drobno posiekany czosnek, podgotować przez 5 minut i doprawić do smaku. Podawać z ryżem.
Pomidorówka na pomidorach polnych
SKŁADNIKI:
1. pomidory polne - 1 kg,
2. cebula - 2,
3. marchew - 2,
4. seler - nieduży kawałek,
5. makaron kolanka - 300g ugotowanego,
6. natka pietruszki,
7. czosnek - 3 ząbki,
8. śmietana 18%,
9. kostka drobiowa,
10. vegeta,
11. sól,
12. cukier,
13. pieprz,
14. liść laurowy.
PRZYGOTOWANIE:
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie, odcedzić. Pomidory umyć, obrać ze skórki i pokroić w kosteczkę. Do gotującej, osolonej wody (do 1 litra, lub nieco wiecej) z dodatkiem kostki drobiowej, liścia laurowego i pieprzu dodać pomidory i pokrojoną w kostkę cebule, gotować przez 10 minut. Następnie dodać pokrojoną w kosteczkę marchewkę oraz selera. Gotować do miękkości wszystkich warzyw. Na koniec dodajemy posiekany drobno lub przeciśnięty przez praskę czosnek i natkę pietruszki, doprawiamy do smaku. Zupę nalewamy do miseczek, dodajemy makaron i kleks śmietany.
Pomidorówka z kalafiorem i ryżem
SKŁADNIKI:
1. 2 litry zimnej wody,
2. 2 uda z kurczaka,
3. cebula,
4. 4 młode marchewki,
5. 2 korzenie pietruszki,
6. 2 łodygi selera naciowego,
7. 4 lyzki koncentratu pomidorowego,
8. średniej wielkości kalafior,
9. 3/4 szklanki ryżu,
10. 1/2 szklanki mrożonego groszku,
11. 5 łyżek śmietany 30%,
12. 2 ząbki czosnku,
13. pęczek natki pietruszki,
14. vegeta, sól, pieprz, łyżeczka słodkiej mielonej papryki,
15. 2 listki laurowe
PRZYGOTOWANIE:
miękkości wszystkich warzyw, przez ok 10 minut. Czosnek pokroić na drobniutka kosteczkę, natkę posiekać. Tuz przed zakończeniem gotowania, zdjąć garnek z ognia, dodać śmietanę, czosnek i natkę, ponownie zagotować i doprawiać do smaku. Do dużego garnka wlać 2 litry zimnej wody, wrzucić umyte 2 kurze uda, posolić, zagotować, zebrać szum, gotować ok 20 minut na wolnym ogniu. Warzywa obrać i umyć, ryż przepłukać. Cebulę, marchew i pietruszkę, pokroić w kosteczkę i wrzucić do gotującej wody, gotować 5 minut, po czym wrzucić rozdrobniony na małe różyczki kalafior, pokrojoną na pół-plastry łodygę selera, przepłukany ryż, listki laurowe, koncentrat pomidorowy, pieprz, paprykę i vegetę. Gotować na małym ogniu przez ok 20 minut, po czym dodać groszek i gotować do
Pomidorowa zupa włoska z muszelkami
SKŁADNIKI:
1. 250g drobnego makaronu wloskiego Conchigliette (użyłam malutkich muszelek razowych)
2. ok. 1 litr bulionu drobiowo-warzywnego,
3. 2 puszki obranych i pokrojonych pomidorów (2x400g),
4. duza cebula,
5. 2 duze zabki czosnku,
6. 2 garstki listków bazylii + swieze listki do dekoracji,
7. starkowany parmezan (lub inny żółty ser),
8. biala fasola z puszki (200g) (wieksza lub drobna, użyłam dużych ziaren),
9. sól, świeżo zmielony pieprz,
10. oliwa lub maslo do smazenia (ok. 2-3 lyzki)
PRZYGOTOWANIE:
Makaron uggotowac al dente w osolonej wodzie, przeplukac zimna woda i odcedzic. Cebule i czosnek obrac i umyc, drobno pokroic. Fasole dobrze przepłukać. Listki bazylii drobno posiekac (bazylie można zastąpić natka pietruszki). Na patelni rozgrzac tluszcz i zeszklic cebule z czosnkiem. Zagotowac bulion wraz z pomidorami, dodac fasole i cebule z czosnkiem, gotowac 15 minut na niewielkim ogniu. Tuz przed zakonczeniem gotowania doprawic sola i pieprzem, dodac zielenine. Do głębokich talerzy lub bulionerek, wrzucic porcje makaronu (wg uznania), zalac goraca zupa, posypac startym, żółtym serem (nie żałować), przybrac zielenina (bazylia lub pietruszka) i spożywać na goraco.
Pomidorówka z soczewicą
SKŁADNIKI:
1. ok 1,5-2 litra rosołu (użyłam drobiowego, z poprzedniego dnia),
2. cebula,
3. 1/2 pora,
4. szklanka czerwonej soczewicy,
5. 3 marchewki,
6. 3 pietruszki,
7. łodyga selera naciowego,
8. szklanka rozmrożonego groszku zielonego,
9. 2 puszki (po 400g) krojonych pomidorów,
10. 2-3 ząbki czosnku,
11. 2-3 łyżki przecieru pomidorowego,
12. sól, pieprz, vegeta, papryka, maggie, lisc laurowy.
PRZYGOTOWANIE:
Soczewice zalać zimna woda, ok 2 cm ponad powierzchnie ziaren i moczyć przez ok 20 min, po czym dobrze przepłukać, az woda będzie czysta. Warzywa obieramy, myjemy i osuszamy. Zagotować rosół i wrzucić pokrojona w kostkę cebule, pokrojona w poł-paski marchewkę i pietruszkę, pokrojona w plastry łodygę selera oraz liść laurowy. Gotować ok 20 min na małym ogniu, po czym dodać groszek, pokrojonego w prążki pora, soczewice, ok łyżeczkę papryki i pomidory i gotować na niewielkim ogniu przez ok 10-15 minut, tuz przed zakończeniem dodać pokrojony w cienkie słupki lub kosteczkę czosnek, doprawić przecierem pomidorowym i przyprawami, zagotować. Można dodatkowo podawać z ziemniakami, ryżem lub makaronem. Zawsze robie gęste zupy i ta podawałam w pierwotnej wersji, bez dodatków.
Pomidorówki można robić na wiele sposobów i w każdym z nich odkryć nowy wymiar smaku. Trzeba jednak przyznać, że pomidorówki są pyszne :))