Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Co w trawie piszczy.. cz. 5

Kolejna cenna roślina, na którą chciałabym zwrócić szczególną uwagę jest babka lancetowata oraz babka zwyczajna, które są ze sobą spokrewnione. Dlaczego wybrałam akurat te rośliny, które w ogródkach są tępione jako chwasty..? Zapraszam do dalszego czytania mojego bloga:)

Na samym początku chciałabym zamieścić trochę informacji zarówno o babce lancetowatej jak również zwyczajnej, mimo że do przygotowania dzisiejszej potrawy wykorzystałam tylko tę drugą, ale niestety u mnie na łące nie można znaleść lancetowatej babki...  Zasadnicza różnica między nimi to wygląd, gdyż właściwości w większości te same, dlatego też na każdą z nich należy zwrócić szczególną uwagę:)

 

Babka Lancetowata - charakteryzuje się podłużnymi liścmi od góry lekko zwężanymi. Jest bardzo popularna i występuje w niemal całej Europie, północnej Afryce i Azji zachodniej. Roślina ta już od bardzo dawna jest wykorzystywana w zielolecznictwie, co jest wynikiem licznych walorów tego chwasta. Babkę lancetowatą stosuje się w leczeniu przewlekłego kaszlu, nieżytów układu pokarmowego oraz moczowego. Działa również przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

 

Babka Zwyczajna - osiąga wysokość od 5 do 30cm. Roślina posiada szerokojajowate liścia oraz długie, walcowate kłosy (kwiaty). Niewątpliwie jest to leczniczy chwast, który w Chinach był już znany i stosowany 3 tysiące lat temu! Babka zwyczajna ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. Ponadto świeże liścia można przykładać do ran, stłuczeń lub siniaków, co przyśpiesza gojenie się urazów.

 

To tyle encyklopedycznej wiedzy:) Teraz pora na trochę praktycznych porad i zastosowań:) Pamiętam, że jako małe dziecko wiecznie chodziłam z poobijanymi kolanami i licznymi sinikami. Koło mojego domu rosło wiele babki zarówno lancetowatej jak i zwykłej, dlatego też często ją przykładałam do miejsc zadrapań, co rzeczywiście pozytwnie wpływało na proces gojenia się ran. Ponadto można wykorzystać tę roślinę do przygotowania pysznego syropu! jednak należy pamiętać, że syrop taki nie jest środkiem profilaktycznym, a należy go stosować dopiero w razie potrzeby.

 

Co w trawie piszczy.. cz. 5

 

Tak właśnie wygląda pyszny, słodki syrop o niepowtarzalnym zapachu :) (oczywiście syrop jest jaśniejszy, brunatno - zielony, jednak mój aparat odmówił posłuszeństwa i nie chciał zrobić porządnego zdjecia)

 

Przygotowanie takiego leczniczego syropu, który jest idelany na przeziębienia i męczący kaszel jest bardzo prosty. Składniki i etapy przygotowania zamieszczam ponizej:)

 

Składniki:

10 dag lisci babki zwyczajnej
0,5 szklanki wody
10 dag cukru

Przygotowanie:

Liścia babki zbieramy takie, które nie mają żadnych przebarwień. Najczęsciej spotkać można babkę zwyczajną w miejscach gdzie rośnie koniczyna. Liścia myjemy i kroimy, wlewamy do nich zimną przegotowaną wodę i rozdrabniamy blenderem. Za pomocą gazy bardzo dokładnie odciskamy sok, a następnie wsypujemy cukier i gotujemy 1 minutkę. Przelewamy do słoiczka, zakręcamy i odwracamy wieczkiem do dołu, dopiero gdy syrop bedzie zimny odwracamy słoiczek.

 

Aby przybliżyć nieco naturalny wygląd soku zamieszczam zdjęcie zrobione w trakcie przygotowania syropu.

 

Co w trawie piszczy.. cz. 5

 

Syrop smakuje wyśmienicie, a ponadto ma piękny zapach! Jedyna jego wada to taka, że bardzo mało go wychodzi:) Ale jeśli tylko macie taką okazję to zachęcam Was do zrobienia takiego syropu:) Należy jednak pamiętać o tym, by nie zrywać roślin, które rosną w pobliżu drogi.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak