Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Co w trawie piszczy.. cz. 14

Mały, niebieski kwiatek
To bez wątpienia bławatek.
Rośnie w zbożu, rośnie w rowach
Pięknie zdobi w naszych domach!

Dziś chcę zaprezentować bardzo sympatyczną roślinę, jaką jest bławatek! Opnie na jej temat są różne, jedni uważają że jest to bardzo piękny kwiat, który w bukietach może zdobić nasze domy, inni, w szczególności właściciele pól uprawnych uważają bławatki za bardzo szkodliwe chwasty, które poprzez to że lubią rosnąć w zbożach niszczą i zmniejszają ilość plonów. Jednak ja dostrzegam w tej roślinie jeszcze jedną właściwość – walory lecznicze.

 

Niedawno napotkałam się  w sklepie na herbatę, w której jednym ze składników były kwiaty bławatka, dlatego też postanowiłam wybadać sprawę i poszukać pewnych informacji na temat tej rośliny. Właściwa nazwa to Chaber Bławatek, jednak ludowych określeń jest mnóstwo stąd widać, że jest to roślina bardzo popularna, aczkolwiek w ostatnich czasach z racji dużej ilości pestycydów jakie stosują rolnicy nie występuje już tak obficie, jak dawniej.

 

Bławatki stosuje się również w ziołolecznictwie, a ma ona m.in. działanie moczopędne i przeciwzapalne, dlatego też jest zalecany przy wszelkich problemach z nerkami. Ponadto do stosowania zewnętrznego kwiaty Chabru są wykorzystywane do trudno gojących się ran czy wrzodów.

 

Mój propozycja, to bardzo prosta herbatka, która każdy pewnie umiałaby przyrządzić bez moich instrukcji, jednak nie sądzę, że wszyscy czytelnicy mojego bloga wiedzieli wcześniej, że bławatki są rośliną jedzącą :)

 

Co w trawie piszczy.. cz. 14

 

Kwiaty Chabru Bławatka zbieramy w pogodny dzień i suszymy w cieniu (w przeciwnym razie stracą kolor i będą szaro blade), a następnie wkładamy do szklanych słoiczków, które następnie zakręcamy i chowamy do szafek. Do szklanki wrzucamy 4-5 kwiatów suszonego bławatka i zalewamy gorącą wodą, kiedy lekko przestygnie możemy dodać miód i trochę cytryny, ale równie dobrze smakuje gorzka. Jeśli ktoś nie ma w pobliżu naturalnych kwiatów, może się wybrać do apteki lub herbaciarni – na pewno będą różne mieszanki z bławatkiem, a być może kupi się również herbatę tylko i wyłącznie z chabrów.

 

anemon 10.06.2011 15:47
To Ci zazdroszczę, bo u mnie w koło są pola, ale takie często opryskiwane środkami chemicznymi.
Mysiunia 10.06.2011 08:10
koło domu mam spory kawałek pola na którym rosną tylko maliny, truskawki, troche pigwy i mnóstwo warzyw - wszystko plewimy ręcznie, nie stosujemy żadnych oprysków, a w czosnku wyrosło kilka pięknych bławatków, które specjalnie były nie wyrywane - do czasu aż zakwitły i zebraliśmy kwiaty:)
anemon 10.06.2011 07:43
Zastanawiam się gdzie znalazłaś pole czyste ekologicznie, teraz jest akurat czas, w którym rolnicy stosują zabiegi agrochemiczne. Też chętnie nazbierałabym chabrów, ale odstraszają mnie traktory z opryskiwaczami.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak