Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Co w trawie piszczy.. cz. 12

Gdzie strumyk płynie z wolna,
Rozsiewa zioła maj,
STOKROTKA rosła polna,
A nad nią szumiał gaj..

Uwielbiam stokrotki! Mam z nimi miłe skojarzenia, których sama nie potrafię bliżej określić. Choć są takie małe i niepozorne to trawniki wyglądają pięknie, gdy można na nich dostrzec polanki białych, delikatnych kwiatuszków.

 

Czy stokrotkę można nazwać chwastem? Ja się na to nie odważę, aczkolwiek chyba nikt nie przypuszczał, ze można je jeść! W dodatku jest mnóstwo potraw, do których przygotowania można wykorzystać kwiaty polnej stokrotki, jak np. zupy, sałatki, herbaty itp. Ja natomiast zaproponuję dziś syrop, który w słoiczkach możemy przechowywać całą zimę!

 

Co w trawie piszczy.. cz. 12

 

Powyższe zdjęcie przedstawia efekt końcowy (w rzeczywistości kolor miodu jest jaśniejszy – jak na kolejnym zdjęciu, niestety aparat znów nie chciał wykonać ładnego zdjęcia:)) a przygotowanie tego smacznego i zdrowego miodziku jest bardzo proste. Przepis zamieszczam poniżej:)

 

Składniki:
300 sztuk kwiatów stokrotki
2 szklanki wody
1 cytryna
2 łyżki płynnego miodu
¾ szklanki cukru

 

Co w trawie piszczy.. cz. 12

 

Kwiaty zrywamy w pogodny dzień, kiedy są ładnie rozwinięte, jeśli urwie się nam z łodyżką to też może być. Kwiaty przesypujemy do miski i zalewamy 2 szklankami wrzątku, a następnie odstawiamy na 5-6 godzin. Po tym czasie dokładnie odciskamy kwiatki (najlepiej przez gazę), a następnie wciskamy sok z cytryny uważając, aby nie wpadły pestki, bo wtedy syrop będzie miał smak goryczki. Następnie dodajemy cukier i miód i podgrzewamy cały czas mieszając, a następnie na wolnym ogniu gotujemy ok. 15 minut. Gorący syrop przelewamy do małych słoiczków, zakręcamy je i ustawiamy dnem do góry. Kiedy nasz miód będzie już zimny ustawiamy prawidłowo słoiczki.

 

Z tak niepozornych małych kwiatuszków można przygotować przewspaniały miód o niepowtarzalnym smaku, który jest bardzo zdrowy:) Zachęcam do skorzystania z tego przepisu:)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak