Coraz bliżej Święta ... Cieszę się ogromnie, uwielbiam tę atmosferę, przyjazną, ciepłą, kolorową, świecącą kolorywimi lampkami i rozśpiewaną kolędami. Szkoda, że Święta Bożego Narodzenia są jedynie raz w roku. Ale może właśnie dlatego tak ich wyczekujemy? :) Lubię przygotowywać się do świąt, choć chyba wszystkie kobietki przyznacie, że jest to okres wytężonej pracy, szczególnie dla nas, w kuchni.
Barszcz czerwony z buraków robię zazwyczaj dzień przed Wigilią i później go podgrzewam. Nie wymaga zakwasu, a mimo wszystko jest pyszny, bo jest ugotowany na świeżych warzywach. Podobnie z sałatką, którą Wam zaprezentuję. Zarówno barsz, jak i sałatkę śmiało można zrobić dzień wcześniej i trzymać potem w lodówce. Obie propozycje są naprawdę smaczne, dlatego z czystym sumieniem je polecam.
Barszcz czerwony czysty
SKŁADNIKI:
- buraki czerwone - 2kg,
- cebula biala - 1 duza,
- marchew - 2 srednie sztuki ,
- pietruszka - 2 mniejsze sztuki,
- korzen selera - 1/2 sztuki, ok 300g,
- kapusta wloska - 1/3 mniejszej glówki,
- por - 1/2 sztuki,
- czosnek - 4 zabki,
- lisc laurowy - 4 sztuki,
- ziele angielskie - 6 kulek,
- cytryna - 2 male sztuki,
- wywar z suszonych grzybów - 3 lyzki (lub wiecej),
- cukier, vegeta, sól, pieprz czarny mielony, papryka czerwona w proszku,
- zimna woda - ok 3 litry.
PRZYGOTOWANIE:
Buraki umyc, obrac i zetrzec na tarce o srednich oczkach. Wszystkie warzywa obrac, umyc i osuszyc. Kapuste wloska posiekac. Marchew, selera i pietruszke zetrzec na tarce o srednich oczkach. Pora pokroic w prazki (uzylam bielszej czesci), cebule pokroic w kosteczke. Czosnek obrac i przecisnac przez praske. Wycisnac sok z cytryny. Do duzego garnka wlac ok 2 litry zimnej wody, zagotowac, dodac lyzeczke soli i lyzke vegety. Do gotujacej wody wrzucamy listki laurowe, ziele angielskie, posiekana kapuste wloska, starkowana marchew, pietruszke, pora i selera. Od momentu zagotowania gotujemy przez 25 minut. Po tym czasie, do gotujacych warzyw dodajemy starte buraczki i rozgnieciony czosnek. Zagotowujemy, dodajemy 1 lyzke soku z cytryny i gotujemy przez okolo 5 minut. Do drugiego, duzego garnka przelewamy barszczyk przy pomocy cedzaka do makaronu, tak aby wszystkie jarzyny zostaly w cedzaku, a czysty wywar znalazl sie w drugim garnku. Ponownie, do pustego garnka, w którym gotowaly sie jarzyny, przerzucamy je z powrotem z cedzaka do tegoz garnka, zalewamy 1 litrem zimnej wody i zagotowujemy. Gotujemy przez 5 minut i ponownie przelewamy wywar przez sito, pozostawiajac warzywa w cedzaku. Wyrzucamy ugotowane warzywa, nie beda juz nam potrzebne. Barszcz ponownie króciutko zagotowujemy i szybko zdejmujemy z palnika. Doprawiamy barszczyk cukrem, ale stopniowo, zaczynajac od lyzki - dodalam okolo 3 lyzki, pieprzem naturalnym mielonym - nie za duzo, poniewaz za kazdym razem przy podgrzewaniu barszczu, smak pieprzu bedzie intensywniejszy. Doprawiamy takze papryka czerwona w proszku - ok 1/2 lyzeczki i/lub wiecej/mniej. Dodajemy wywar z suszonych grzybów - ja w trakcie przygotowywania farszu do uszek, pierogów i krokietów, zachowalam wode, w ktorej gotowaly sie grzyby. Przelalam ja do sloiczka i przetrzymywalam w lodówce. Barszcz doprawiamy równiez sokiem z cytryny. Dodajemy go jednak, podobnie jak cukier - stopniowo. Lubie kwasny smak barszczu, wiec dodalam do niego sok az z dwóch cytryn. Przy podgrzewaniu barszczu, nie nalezy go ponownie zagotowywac. Barszcz przetrzymujemy w chlodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Podajemy w glebokim naczyniu z uszkami, lub w filizankach, jako dodatek do pierogów czy krokietów.
Sałatka warstwowa śledziowo-buraczana
SKŁADNIKI:
- ziemniaki - 3 większe,
- śledzie solone - 2 podwójne płaty,
- jabłka winne - 2 wieksze,
- jajka - 3 sztuki ,
- konserwowe buraczki z cebulką - ok 12 łyżek,
- sok z cytryny - 2 lyzki,
- śmietana creme fraiche - 200ml,
PRZYGOTOWANIE:
Śledzie opłukać w zimnej wodzie , zalać swieżą, zimną wodą i moczyą przez kilka godzin, najlepiej przez noc. Jaja ugotowaą na twardo, ziemniaki ugotowaą w mundurkach. Jeżeli nie mamy buraczków konserwowych, można je przyrządzić samodzielnie. W tym celu należy ugotować 3 duże buraki w mundurkach, obrać, zetrzeć na tarce. Podsmażyć razem z 2 małymi, zeszklonymi cebulkami i przyprawami takimi jak: cukier, sól, sok z cytryny, papryka i pieprz. Ostudzić. Jabłka obrać, pokroić w kosteczę, skroipić sokiem z cytryny, wymieszać. Śledzie odsączyć z wody i wysuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Filety i ziemniaki pokroić w kosteczkę. Oddzielić żółtka od bialek. Białka zetrzeć na tarce o wiekszych oczkach, zółtka na tarce o malych oczkach. W dużej salaterce układamy warstwami: kosteczki ziemniaków, kosteczki śledzi, kosteczki jabłka, buraczki, warstwa śmietany, starkowane białka i na wierzchu starkowane żółtka. Wstawiamy do lodówki na około 2 godziny, aby smaki sie przegryzly. Przechowujemy w lodówce. Podajemy bez dodatków lub ze świezym pieczywem.
Jeżeli szukacie świątecznych przepisów z buraczkami,spróbujcie moich, nie powinny Was zawieść :)