Awokado pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W Europie pojawił się w połowie XVII w. Najwięksi producenci awokado to: Meksyk, Chile, USA, Indonezja, Dominikana, Kolumbia i Peru.
Jest głównym składnikiem guacamole.
Awokado ma charakterystyczny maślany smak. W przeciwieństwie do większości innych owoców, posiada wysoką zawartość tłuszczu i kalorii. Niemniej jednak, są one jednym z popularnych owoców o dobry profilu odżywczym. Owoc jest doskonałym źródłem witaminy C, E, K i B-6, jak również niacyny, kwasu foliowego a także luteiny, beta-karotenu i omega-3. Jest bardzo dobrym źródłem rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. 100 g owoców dostarcza około 18% zalecanego dziennego spożycia. Błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i zapobiega zaparciom. Awokado to doskonałe źródło minerałów, takich jak żelazo, miedź, magnez i mangan.
Ciekawostki, właściwości, korzyści:
- Zawiera więcej potasu niż banany.
- Awokado nie zawiera cholesterolu lub sodu, i ma niską zawartość tłuszczów nasyconych.
- Jedzenie Awokado może obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.
- Choć bardzo rzadko, awokado może spowodować objawy alergiczne u niektórych osób uczulonych na lateks. Objawy mogą obejmować swędzenie w gardle, pokrzywka, katar, duszności. Często objawy te są łagodne i ustępują samoistnie.
- Awokado zawiera karotenoid – luteinę, która chroni oczy.
- Posiada właściwości przeciwzapalne.
- Ma wysoką zawartość kwasu oleinowego.
- Poprawia pracę mózgu.
Wartości odżywcze w 100 g
Wartość energetyczna | 160 kcal |
Białko | 2 g |
Tłuszcz | 15 g |
Węglowodany | 8,5 g |
Sałatka z awokado
Składniki:
- rukola - 1 opakowanie
- sałata lodowa - 0,5 główki
- awokado - 1 sztuka
- ser pleśniowy - 150 gram
- papryka czerwona - 1 sztuka
- cebula czerwona - 1 sztuka
Sos miodowo-musztardowy:
- musztarda francuska - 1 łyżka
- musztarda sarepska - 1 łyżka
- miód - 1 łyżka
- oliwa z oliwy - 1 łyżka
- sok z cytryny - 1 łyżka
Awokado obrać i pokroić na kawałki. Sałatę oraz rukolę umyć i osuszyć. Paprykę, cebulę oraz ser pleśniowy pokroić w paski. Do naczynia włożyć wszystkie składniki sałatki i delikatnie wymieszać. Składniki sosu połączyć do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowym sosem polać sałatkę. Podawać np. z bagietką.