Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Rodzaje soli i ich zastosowanie w kuchni

Rodzaje soli i ich zastosowanie w kuchni

To ważne, jakiej soli używasz. Dotyczy to jej pochodzenia oraz struktury. Sprawdź, skąd pochodzi i jak jest pozyskiwana sól, której używasz do doprawiania swojego jedzenia.

Jakiej soli używać w kuchni?

Sól to podstawowa i najczęściej używana przyprawa w kuchni. Sól wydobywa smak potrawy i sprawia, że danie nie jest mdłe. Dodatkowo równoważy słodycz i łagodzi gorzki smak.

W kuchni należy używać takiego rodzaju soli, która pomoże nam wydobyć ze składników ich smak i aromat. Dlatego rodzaj soli dobieraj do:

  • potrawy (warzywa, mięso, owoce);
  • rodzaju obróbki (gotowanie, smażenie, pieczenie, peklowanie, kiszenie);

Sól do dań gotowanych, zup, sosów, kanapek

Do gotowania, solenia zup i sosów najlepsza będzie sól morska drobnoziarnista lub sól alpejska warzona drobnoziarnista. Sól warzona to sól pozyskiwana tradycyjnym sposobem poprzez destylację wody z solanek. Ten rodzaj soli pozyskiwany jest w warzelniach. Sól warzona jest dodatkowo jodowana. Z kolei sól morska powstaje w efekcie odparowania wody morskiej. Sól morska zawiera naturalny jod i niewielkie ilości innych minerałów.

Sól do kanapek, sałatek, gotowych dań, steków

Do solenia gotowych dań, surówek, warzyw, steków najlepsza będzie sól morska gruboziarnista lub sól kamienna jodowana. Sól kamienna jest naturalnego pochodzenia i nie jest poddawana żadnej obróbce chemicznej. Jej kolor bywa szarawy lub różowawy. Ze względu na swoje pochodzenie oraz strukturę poleca się ją do doprawiania gotowych dań, surowych warzyw, kanapek, steków. Świetnym i wygodnym rozwiązaniem solenia gotowych dań, jest sól w młynku. Mechanizm młynka pozwala dopasować grubość mielenia soli do potraw i upodobań.

Sól do deserów, słodkich wypieków i napojów

Do deserów  i napojów najlepsza będzie sól himalajska, ponieważ jest bogata w sole mineralne. Jej jasnoróżowy kolor stanowi dodatkowy walor dekoracyjny i może wzbogacić wygląd deseru.

Sól do kiszenia, przetworów

Najlepsza sól do kiszenia kapusty, ogórków oraz innych przetworów to sól kamienna niejodowana. Sól kamienna ma naturalne pochodzenie i jest pozyskiwana w kopalniach. Nie poddaje się jej żadnej obróbce chemicznej i nie wzbogaca jodem, co jest niezwykle ważne w przypadku robienia przetworów. Dlatego najlepsza sól do ogórków kiszonych i małosolnych to sól kamienna niejodowana.

Sól do peklowania – sól peklowa

Sól peklowa używana jest do peklowania, konserwowania i wędzenia mięsa. Dzięki peklowaniu mięso zyskuje dłuższą świeżość. Sól peklowa wpływa na kolor mięsa – mięso nie szarzeje i ma bardziej różowy oraz apetyczny kolor. Sól peklowa polecana jest szczególnie do wieprzowiny i dziczyzny. Sól peklowa nie może być używana do bezpośredniego przyprawiania dań – ma inny skład.

Zobacz, jakie >>sole<< ma swojej ofercie marka Prymat.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak