Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jaka sól do przetworów i kiszenia?

Jaka sól do przetworów i kiszenia?

Jodowana, niejodowana, himalajska, morska – poszczególne rodzaje soli dostępne na sklepowych półkach mogą przyprawić o mały zawrót głowy nawet największego miłośnika gotowania. Sole mają nie tylko różny wygląd, ale także przeznaczenie. Nic więc dziwnego, że pytanie, jaka sól do przetworów domowych, jest jednym z najczęściej zadawanych, zwłaszcza przez osoby, które po raz pierwszy będą przygotowywały własne kiszonki. Specjalnie z myślą o nich odpowiadamy, jaka sól do przetworów będzie optymalnym wyborem i dlaczego warto postawić właśnie na ten konkretny jej rodzaj.

Sól do przetworów domowych – podstawowe rodzaje

Sól spożywcza to jedna z najpopularniejszych przypraw, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Jej dodatek nadaje potrawom bardziej wyrazistego smaku i dekoruje dania. Sól posiada także cenne właściwości konserwujące, wykorzystywane przy przygotowywaniu przetworów domowych oraz uruchamia naturalne procesy fermentacji, niezbędne do przygotowywania kiszonek. Sól nie jedno ma jednak imię i występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się między sobą m. in. właściwościami, smakiem, wyglądem, a przede wszystkim zastosowaniem.

Do przygotowywania domowej roboty kiszonek najczęściej stosowane są dwa podstawowe rodzaje soli – sól jodowana i sól niejodowana. Sól może także posiadać różną konsystencję i dzielić się na sól gruboziarnistą i drobnoziarnistą. Wybór odpowiedniego jej rodzaju, w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić sól, jest kluczem do uzyskania pożądanych efektów kulinarnych. Sprawdźmy więc, jaka sól do przetworów domowych będzie najlepszym wyborem!

Jodowana czy niejodowana? Jak jest najlepsza sól do kiszenia?

Sól jest znanym od wielu wieków środkiem konserwującym oraz dodatkiem uruchamiającym procesy fermentacji. Jej zadaniem w przypadku przygotowywania kiszonek jest zapewnienie odpowiedniego środowiska dla rozwoju bakterii mlekowych, odpowiedzialnych za proces kiszenia. Dodatek odpowiedniego rodzaju soli pozwala stworzyć odpowiednie warunki bakteriom mlekowym, aby mogły wziąć udział w procesie fermentacji beztlenowej, który zaowocuje przepysznymi domowymi kiszonkami.

Za najlepszą sól do kiszenia od lat uznaje się niejodowaną sól kamienną. Dlaczego akurat taką? Otóż, według wielu osób, dodatek jodu w soli może spowalniać lub zakłócać procesy fermentacji, niezbędne do uzyskania dobrej jakości kiszonek. Sól niejodowana nie posiada ponadto charakterystycznego posmaku jodu potasu, który może być wyczuwalny przez niektóre osoby w soli jodowanej. Jeśli więc po raz pierwszy planujemy przygotować domowe kiszonki, wybór jest prosty – najlepsza sól do kiszenia to niejodowana sól kamienna i to właśnie w nią warto się zaopatrzyć w pierwszej kolejności.

Kontrowersje wokół jodu, czyli najlepsza sól do kiszenia ogórków

Najlepsza sól do kiszenia ogórków to również sól kamienna niejodowana. Jest ona naturalnego pochodzenia – pozyskuje się ją w kopalniach. Nie jest poddawana dalszej obróbce, a w jej składzie nie znajdziemy jodu, w który jest wzbogacana sól kamienna jodowana. Brak dodatku jodku potasu jest istotną kwestią w przypadku kiszenia ogórków, gdyż gwarantuje prawidłowy przebieg procesów fermentacji oraz nadaje gotowym przetworom pożądanego smaku.

Niektórzy miłośnicy domowych kiszonek przy przygotowywaniu ogórków kiszonych z powodzeniem korzystają jednak także z soli jodowanej. Czy jodowana sól do kiszenia ogórków jest dobrym wyborem? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia dotyczących wpływu soli z jodkiem potasu na proces fermentacji przetworów, okazało się bowiem, że wbrew powszechnej opinii, sól jodowana nie wywiera negatywnego wpływu na kiszenie warzyw ani nie zmienia smaku gotowych przetworów. Co więcej, ogórki kiszone przygotowane z dodatkiem soli jodowanej są według wielu osób twardsze i bardziej chrupiące.

Jaka sól do kiszenia kapusty?

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku odpowiedzi na pytanie, jaka sól do kiszenia kapusty będzie najlepszym wyborem. Okazuje się, że możemy do tego celu wykorzystać zarówno sól niejodowaną, jak i sól jodowaną, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku ogórków. Co więcej, w sprzedaży znaleźć można także specjalną sól dedykowaną stricte przetworom domowym. Jej doskonałym przykładem jest niejodowana sól kamienna do przetworów marki Prymat.

Niejodowana sól kamienna do przetworów to produkt, który został opracowany specjalnie z myślą o przygotowywaniu domowych kiszonek – zarówno ogórków, jak i kapusty. Posiada w 100% naturalne pochodzenie oraz skład bez sztucznych dodatków i jodu, którego zawartość w soli do kiszenia nadal wzbudza sporo kontrowersji. Taka sól świetnie sprawdzi się więc do przygotowywania domowych przetworów, uruchamiając naturalne procesy fermentacji oraz nadając kiszonkom wyrazistego, pożądanego smaku.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak