Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak piec schab? 4 wskazówki

Jak piec schab? 4 wskazówki

Schab pieczony to jedna z najpopularniejszych potraw polskiej kuchni. Chętnie podajemy go na niedzielny obiad w towarzystwie ziemniaków i surówki, raczymy gości podczas rodzinnych imprez okolicznościowych, a także wykorzystujemy jako domową wędlinę na kanapki. Soczysty, delikatny i aromatyczny w smaku, wzbudza zachwyt w każdym miłośniku mięsnych dań. Sekretem udanego schabu jest właściwy sposób jego przygotowania. Aby uzyskać idealną konsystencję mięsa po upieczeniu, należy wiedzieć, jak piec schab i w jakiej temperaturze.

Zamiast więc tracić czas, pieniądze i nerwy na kolejne próby, skorzystaj z naszych sprawdzonych wskazówek i już za pierwszym razem uzyskaj idealny schab w domowym piekarniku!

Krok pierwszy: wybieramy najlepszy schab! Na co zwracać uwagę?

Dobrej jakości schab poznamy po charakterystycznych żyłkach tłuszczyku, które powinny być wyraźnie widoczne na jego powierzchni. Ich obecność decyduje bowiem o soczystości i kruchości upieczonego schabu, którą tak sobie cenimy. Żyłki tłuszczu powinny być białe i miękkie (żółte lub szare oznaczają, że mięso przeleżało sporo czasu na ladzie – nie należy go kupować).

Dobrej jakości schab powinien być ponadto miękki, lekko wilgotny i błyszczący oraz posiadać ładne, ciemnoróżowe zabarwienie, jednak bez wyraźnie ciemniejszych plam. Schab najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach mięsnych, które dają możliwość jego obejrzenia oraz odkrojenia odpowiedniej porcji mięsa. Wybór wysokiej jakości schabu to pierwszy i najważniejszy krok dla uzyskania soczystego, delikatnego i kruchego mięsa po upieczeniu w domowym piekarniku.

Krok drugi: marynowanie mięsa, czyli jak marynować schab?

Kiedy mamy już idealną porcję mięsa, przychodzi pora na jego przygotowanie do pieczenia. W tym celu należy sporządzić marynatę z przypraw, w której umieścimy schab. Marynata sprawi, że mięso nabierze pożądanego aromatu i smaku oraz stanie się jeszcze bardziej kruche i delikatne po upieczeniu. Ochroni także schab przed przesuszeniem w trakcie intensywnej obróbki termicznej. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzoną mieszankę przypraw, która pozwoli w kilka chwil przygotować wyśmienitą marynatę.

Doskonałym wyborem okaże się przyprawa do mięs Prymat, która składa się z aromatycznej kompozycji suszonych warzyw, ziół (tymianku, rozmarynu, majeranku, natki pietruszki i oregano) oraz wyrazistych przypraw (pieprz czarny, ostra papryka i słodka papryka), nadających mięsu bardziej intensywnej, ziołowej nuty. Jej wykorzystanie w procesie marynowania schabu gwarantuje osiągnięcie najlepszych rezultatów pieczenia mięsa.

Gotowe marynaty - co wybrać?

Jeśli chcesz maksymalnie przyspieszyć przygotowywanie marynaty, postaw na gotowe mieszanki Prymat. To marynaty o różnych smakach, między innymi marynata o smaku ciemnego piwa, whisky czy piwa z miodem, ale i klasyczne, pikantne i te w płynie! Wystarczy wybrać interesujący nas wariant i dodać marynatę do mięsa. Następnie odkładamy mięso na 12 godzin. Wybierz swój wariant marynat Prymat!

Oprócz gotowej mieszanki przypraw, w wyciętych w mięsie otworach możemy dodatkowo umieścić ząbki czosnku oraz skropić oliwą z oliwek. Przed przystąpieniem do pieczenia schabu zaleca się wyjąć mięso z lodówki na ok. 2 godziny przed pieczeniem – nagła zmiana temperatury może bowiem skutkować uzyskaniem suchego mięsa o gumowatej konsystencji.

Krok trzeci: przygotowanie schabu do pieczenia

Po zamarynowaniu mięso jest gotowe do upieczenia. Schab możemy przygotować w klasycznym naczyniu żaroodpornym z przykryciem, w rękawie lub w żeliwnej brytfannie z przykrywką. Decydując się na pieczenie schabu pod przykryciem, warto sięgnąć po szczelnie zamykane naczynia, które skutecznie ochronią mięso przed przesuszeniem w czasie pieczenia. Jeśli natomiast nie dysponujemy takim naczyniem, postawmy na pieczenie schabu w rękawie. Rękaw, który nie ma fabrycznie przygotowanych porów odprowadzających nadmiar wilgoci, natnijmy lekko nożyczkami w kilku miejscach.

Możemy zdecydować się na pieczenie schabu w całości lub pokroić mięso na mniejsze kawałki i upiec je w porcjach. Pieczenie schabu w rękawie pozwala uzyskać soczyste i miękkie mięso, gdyż folia chroni je przed utratą wilgoci. Jeśli zdecydowaliśmy się na pieczenie schabu podzielonego na plastry, przed umieszczeniem go w piekarniku, warto przez chwilę podsmażyć je z obu stron na patelni – pozwoli to zamknąć pory mięsa i zachować więcej wilgoci w środku.

Krok czwarty: jak piec schab żeby był soczysty?

W procesie pieczenia schabu bardzo ważna jest wiedza, ile piec schab i w jakiej temperaturze. Przez pierwsze 10 minut mięso pieczemy w temperaturze 210 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura na początkowym etapie obróbki termicznej ma na celu zamknięcie porów mięsa i zatrzymanie w jego wnętrzu wilgoci. Ten krok możemy jednak pominąć, jeśli pieczemy schab w plastrach i uprzednio podsmażyliśmy go na patelni.

Następnie temperatura pieczenia schabu powinna zostać obniżona do 180 stopni, a cały proces kontynuowany przez ok. godzinę. W ustawieniu optymalnej temperatury piekarnika pomoże termometr do mięs, za pomocą którego możemy kontrolować proces pieczenia. Prawidłowo pieczony schab powinien osiągnąć temperaturę ok. 65 stopni Celsjusza w najgrubszym miejscu i utrzymywać ją przez ok. 15 sekund.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak