Te pyszne owoce powstały w połowie XVII wieku. Powstały, ponieważ są dziełem człowieka (skrzyżowanie dwóch gatunków poziomek), a nie natury, nie rosną dziko. Od tego czasu pojawiło się wiele odmian – deserowe, na przetwory, do zamrażania.
Truskawki są bardzo cenne z punktu widzenia nie tylko walorów smakowych, ale i wartości odżywczych i leczniczych. Codzienna porcja truskawek w sezonie to istna bomba witaminowa! Zapobiegają anemii, mają działanie antydepresyjne, wzmacniające, bakteriobójcze, odkwaszają organizm i działają korzystnie dla naszej urody, a przy tym są niskokaloryczne :-)
Truskawki kształtem przypominają serce i mają zbawienny wpływa na pracę serca: obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Ponadto utrudniają wchłanianie tłuszczu i zapobiegają podnoszeniu się poziomu cukru we krwi – polecane szczególnie diabetykom (oczywiście jak wszystko w umiarkowanych ilościach). Cukier zawarty w truskawkach to fruktoza, mająca niski indeks glikemiczny i metabolizowania bez udziału insuliny.
Co więcej – badania dowodzą, że truskawki pobudzają białka chroniące przed cukrzycą i chorobami serca, a także poprawiają zdolności antyoksydacyjne krwi.
Poleca się je reumatykom, osobom cierpiącym na schorzenia wątroby i nerek – są bowiem bardzo moczopędne (w 90% składają się z wody), a także dla osób z nadwagą, ponieważ wspomniane działanie moczopędne i zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii. Są żółciopędne, więc przy okazji stymulują pracę wątroby i woreczka żółciowego.
Truskawki zawierają bardzo dużą ilość witaminy C (więcej niż w cytrynie!), a także witaminy A, E, B1, B2, B3, B6, PP. Są też źródłem takich minerałów jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk oraz źródłem błonnika, białka, węglowodanów i tłuszczów, a także istotnego szczególnie dla kobiet w ciąży i planujących macierzyństwo kwasu foliowego!
Witaminy i minerały zawarte w truskawkach korzystnie wpływają na włosy, a maseczka truskawkowa wygładza i nawilża cerę.
Ciekawostki:
Wartość odżywcza truskawek zależy od warunków atmosferycznych, w jakich dojrzewały – zimno i deszcz mogą zmniejszyć ich wartość odżywczą nawet o połowę!
Truskawek nie powinno się podawać małym dzieciom do minimum ukończonego 10 miesiąca życia, a najlepiej po 1 roku życia, ponieważ są silnie alergizujące! Starszym dzieciom zaczynamy wprowadzać małymi porcjami, sprawdzając czy nie ma objawów alergii w postaci, np. wysypki. Niestety w deserkach dla dzieci truskawki pojawiają się już przy oznaczeniu "po 4 miesiącu"!!
Truskawki najlepiej jeść na surowo i bez dodatków – wtedy ich cenne właściwości będą w pełni wykorzystane! Płuczemy je pod bieżącą wodą, w żadnym wypadku nie moczymy!
Ja najbardziej lubię takie prosto z pola, nawet nie płukane – wydmucham piach ;-) ale przyrządzam z nich też pyszne desery i koktajle! W daniach wytrawnych oraz nalewkach jeszcze ich nie próbowałam, ale wszystko przede mną.. :-)