Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Trochę inne słodkości na Wielkanocnym stole.

Święta tuż, tuż. Pora więc, pomyśleć o ostatecznych wypiekach. Zrobić listę zakupów i same zakupy. W tym wpisie mam dla Was jeszcze trzy przepisy na wielkanocne wypieki. Koniecznie zaglądnijcie. Może wybierzecie coś dla siebie.

Święta tuż, tuż. Pora więc, pomyśleć o ostatecznych wypiekach. Zrobić listę zakupów i same zakupy. W tym wpisie mam dla Was jeszcze trzy przepisy na wielkanocne wypieki. Koniecznie zaglądnijcie. Może wybierzecie coś dla siebie.

 

Na wielkanocnych stołach królują serniki, makowce, babki i mazurki, takie tradycyjne wypieki. A ja proponuję Wam troszkę inne smakołyki. Pierwsze to keksowe bułeczki, drożdżowe i zawijane, pięknie udekorowane będą pysznie wyglądały na świątecznym stole. Kolejną propozycją będą bezowe gniazdka, po upieczeniu mazurka zostają nam białka, żeby się nie zmarnowały można upiec właśnie z nich bezy, udekorować je bitą śmietaną, bakaliami i kolorowymi cukierkami, zapewniam, że po taki smakołyk każdy sięgnie, a zwłaszcza dzieci. I ostatnia pyszna propozycja do ciasto, które wygląda jak jajko sadzone, takim ciastem można zaskoczyć gości i zrobić im psikusa, zwłaszcza, że w tym roku Wielkanoc wypada 1 kwietnia, w Prima-Aprilis. Mam nadzieję, że odpowiednio Was zainspirowałam moimi przepisami i coś sobie z nich wybierzecie. Zapraszam :)

 

Moje przepisy na słodkości:


1. Zawijane keksowe bułeczki z lukrem.


Polecam takie bułeczki bo są pyszne, niezwykle mięciutkie ciasto, wspaniała w smaku mieszanka keksowa, do tego słodki lukier. Ja takie bułeczki uwielbiam z filiżanką aromatycznej kawy, ale można podać je z mlekiem, jak kto lubi. Takie bułeczki można również upiec również na świąteczny stół, będą pyszną ozdobą stołu, ale również szybko z niego znikną.Zapraszam :)

 

Trochę inne słodkości na Wielkanocnym stole.

 

Składniki:


Rozczyn:

pół szklanki ciepłego mleka

1 łyżka cukru

1 łyżka mąki tortowej

5 dag świeżych drożdży


Ciasto:

2 jajka

1 żółtko

1 cukier waniliowy

pół szklanki cukru

4 łyżki oleju rzepakowego

3 szklanki mąki tortowej

ewentualnie ciepłe mleko


Lukier:

1 białko

około 1 szklanka cukru pudru

 

Dodatkowo:

30 dag mieszanki keksowej

2 łyżki masła lub margaryny

mąka pszenna do posypania stolnicy

kolorowa cukrowa posypka według uznania


Wykonanie:


1. Rozczyn: Drożdże rozcieramy z cukrem, ciepłym mlekiem i mąką, następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut, żeby rozczyn ruszył.


2. Ciasto: Jajka i żółtko ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Następnie do mąki dodajemy wyrośnięte drożdże, utarte jajka z cukrami, olej i ewentualnie dolewając ciepłe mleko, zagniatamy mięciutkie ciasto. Jeżeli ciasto wyjdzie zbyt luźne dosypujemy mąki tortowej, a jeżeli zbyt gęste dolewamy mleka. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na półtorej godziny do wyrośnięcia.


3. Formowanie bułeczek: Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie równe części. Każdą część osobno wałkujemy na lekko posypaną mąką stolnicy na prostokąt o wymiarach około 27 cm x 36 cm. Każdy prostokąt smarujemy stopionym masłem, posypujemy mieszanką keksową i zwijamy jak roladę. Następnie kroimy w dość szerokie plastry, formujemy z nich okrągłe bułeczki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy, ponieważ znacznie urosną. Z każdej rolady wykroimy 10 bułeczek.


4. Pieczenie: Bułeczki od razu pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut do zrumienienia. Upieczone studzimy.


5. Lukier: Białko ucieramy z cukrem pudrem przez kilka minut, cukier dodajemy stopniowo, ponieważ jego ilość zależy od wielkości białka. Gdy lukier będzie miał odpowiednią konsystencję dekorujemy nim bułki. Następnie dekorujemy kolorową posypką i odstawiamy do zastygnięcia lukru.


6. Podanie: Gdy lukier zastygnie bułeczki są gotowe do podania. Życzę smacznego.

 

Rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml. Z przepisu wychodzi 20 bułeczek. Pamiętajmy, żeby białko do lukru było sparzone.

 

 

2. Bezowe gniazdka z bitą śmietaną, migdałami i jajeczkami.


Na Wielkanocny stół polecam przygotować takie gniazdka bezowe. Bardzo słodkie i bardzo pyszne. Polecam podać je z filiżanką aromatycznej kawy. Zapewniam, że na jednym się nie skończy. Zapraszam :)

 

Trochę inne słodkości na Wielkanocnym stole.

 

Składniki:


Bezy:

2 zimne białka

pół szklanki cukru

niebieski barwnik w proszku według uznania


Dodatkowo:

1 szklanka śmietanki kremówki 30 %

2 łyżki mleka w proszku

cukier puder do smaku

niebieskie cukierki Monti

4 łyżki płatków migdałowych

 

Wykonanie:

1. Zimne białka ubijamy na sztywną pianę, następnie stopniowo wsypujemy cukier i ubijamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Na koniec dodajemy barwnik i dokładnie mieszamy.

2. Masę na bezę przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia wyciskamy okrągłe kółka z wyższym brzegiem nadając im kształt gniazdek. Powinno nam wyjść 8 sztuk.

3. Następnie wkładamy je do nagrzanego piekarnika temperatura 120 stopni pieczemy 10 minut, po czym temperaturę zmniejszamy do 90 i suszymy około 2 godzin przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika lub z termoobiegiem. Bezy powinny być dobrze wysuszone. Pozostawiamy je w piekarniku do wystygnięcia. Zimne zdejmujemy z papieru.

4. Dobrze schłodzoną śmietankę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy mleko w proszku i chwilę ubijamy, następnie dodajemy cukier puder do smaku i dokładnie ubijamy.

5. Krem śmietanowy przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i wyciskamy go do bezowych gniazdek.

6. Na koniec dekorujemy migdałami, cukierkami i podajemy.

7. Smacznego.

Rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml. Z przepisu wychodzi 8 sztuk. Zamiast kremówki można ubić jedną śmietanę typu ,,Śnieżka''.

 

 

3. Ciasto wielkanocne ,,Jajko sadzone''


Gdy przygotowałam to ciasto każdemu skojarzyło się z jajkiem sadzonym, taki miałam właśnie zamiar, zaskoczyć tak prostym ciastem. Możemy je przygotować na świąteczny stół. Ciasto jest proste i łatwe w przygotowaniu, a do tego pyszne. Zapraszam:)

 

Trochę inne słodkości na Wielkanocnym stole.

 

 

Składniki:


Biszkopt:

5 jajek

pół szklanki cukru

pół szklanki mąki tortowej

pół szklanki mąki ziemniaczanej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli


Masa śmietankowa:

1 szklanka śmietany kremówki 30 %

10 dag białej czekolady

ewentualnie cukier puder do smaku


Dodatkowo:

1 puszka brzoskwiń w syropie

 

Wykonanie:

1. Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli, następnie wsypujemy cukier i ubijamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru, dodajemy żółtka i dokładnie ubijamy. Na koniec wsypujemy obie mąki i proszek do pieczenia, delikatnie mieszamy. Ciasto wykładamy do blaszki o wymiarach około 21 cm x 35 cm wyłożonej papierem do pieczenia, następnie pieczemy około 25 minut w temperaturze 170 stopni, sprawdzamy suchym patyczkiem czy jest upieczony. Upieczony biszkopt studzimy.


2. Czekoladę łamiemy na małe kawałki i roztapiamy w kąpieli wodnej, następnie lekko studzimy. Dobrze schłodzoną kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy rozpuszczoną czekoladę i dokładnie ubijamy (jeżeli chcemy możemy dodać cukru do smaku, to zależy jak słodką chcemy śmietanę ). Ubitą śmietanę wykładamy równomiernie na biszkopcie.


3. Brzoskwinie osączamy dokładnie z zalewy i układamy w równych rzędach na bitej śmietanie, lekko je wciskając. Ciasto odstawiamy do lodówki do stężenia. Po tym czasie kroimy w kwadraty, tak, żeby w każdym kwadracie znalazła się połówka brzoskwini.


4.Smacznego.


Smacznych inspiracji życzę.

 

 

bietka 28.03.2018 19:09
Pyszne propozycje :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak