Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Ciasta ze szpinakiem-na słodko.

W tym wpisie przedstawię Wam dwa przepisy na słodkie ciasta ze szpinakiem. Szpinak do ciasta to super rozwiązanie, szkoda, że tak późno go odkryłam. Ciekawi co pysznego dla Was mam? Zapraszam serdecznie do wpisu.

W tym wpisie przedstawię Wam dwa przepisy na słodkie ciasta ze szpinakiem. Szpinak do ciasta to super rozwiązanie, szkoda, że tak późno go odkryłam. Ciekawi co pysznego dla Was mam? Zapraszam serdecznie do wpisu.

Wszyscy się zachwycali ciastami ze szpinakiem, ale jak dla mnie to było dziwne połączenie, bo jak szpinak i słodkie ciasto? no ale skoro można upiec ciasto marchewkowe, które zresztą uwielbiam, to można i ciasto ze szpinakiem. Wprost zakochałam się w tym cieście. Szpinaku nic, a nic nie czuć. Moja rodzina też je uwielbia i już nie kręci nosem tak jak za pierwszym razem gdy je piekłam, tylko czeka z niecierpliwością aż będzie gotowe. Kto jeszcze nie próbował, to bardzo zachęcam, warto się przełamać. Mam dwie propozycje na to ciasto i obie są pyszne i ładnie wyglądają.

 

 Lista przepisów:


1. Ciasto ze szpinakiem, kremem i kolorowymi cukierkami.


Ciasto przełożone lekkim kremem z serka mascarpone i śmietanki kremówki, a samo ciasto jest udekorowane orzeszkami w kolorowej polewie cukrowej. Postawiłam na dwa kolory: zielony i żółty, żeby było tak wiosennie. Bardzo zachęcam Was do przygotowania takiego ciasta. Myślę, że Wam posmakuje. Zapraszam :)

 

Ciasta ze szpinakiem-na słodko.

 

Składniki:

 

Ciasto:

45 dag szpinaku mrożonego i rozdrobnionego

5 jajek

1 szklanka cukru

1 szklanka oleju rzepakowego

1 szklanka mąki tortowej

1 szklanka mąki krupczatki

3 łyżeczki proszku do pieczenia


Krem:

330 ml śmietanki kremówki 30 %

25 dag serka mascarpone

cukier puder do smaku

2 lekko kopiaste łyżki żelatyny spożywczej

5 łyżek gorącej wody


Dodatkowo:

10 dag cukierków orzeszków w cukrowej polewie

 

Wykonanie:

 

1. Ciasto: Szpinak rozmrażamy i dokładnie odciskamy z nadmiaru wody. Jajka miksujemy mikserem z cukrem na puszystą masę, następnie wlewamy olej i chwilę miksujemy. Następnie wsypujemy obie mąki i proszek do pieczenia, miksujemy na najmniejszych obrotach, na koniec dodajemy szpinak i nadal miksujemy do dokładnego połączenia się składników.


2. Pieczenie: Tak przygotowane ciasto przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach około 21 cm x 25 cm. Pieczemy około 60 minut w temperaturze 180 stopni do zrumienienia. Ciasto sprawdzamy suchym patyczkiem czy jest upieczone. Upieczone ciasto dokładnie studzimy i przekrawamy na dwa blaty.


3. Krem: Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i studzimy. Dobrze schłodzoną śmietankę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy serek mascarpone i cukier puder do smaku i dokładnie ubijamy, na koniec dodajemy przestudzoną i płynną żelatynę i dokładnie ubijamy.


4. Przekładanie: Połowę kremu rozsmarowujemy na jednym blacie ciasta i przykrywamy drugim. Pozostały krem przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i wyciskamy rozetki na wierzchu ciasta. Cukierki wsypujemy do woreczka i za pomocą wałka do ciasta kruszymy, następnie posypujemy nimi ciasto. Ciasto wkładamy do lodówki do stężenia na kilka godzin.


5. Podanie: Gotowe ciasto kroimy i podajemy. Smacznego życzę.


Rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml.

Blaszka o wymiarach około 21 cm x 25 cm.

Ciasto można pokroić na około 16 kawałków.

Cukierki w kolorze żółtym i zielonym.

Ciasto można upiec w tortownicy o średnicy 25 cm.

 

2. Ciasto ze szpinakiem ,, Leśny mech''.

 

Od dłuższego czasu przymierzałam się do upieczenia tego dość popularnego ciasta, pełno jego przepisów na różnych blogach kulinarnych. Skusiłam się, więc i ja pomimo wielkiego buntu rodziny, że ciasto na słodko będzie ze szpinakiem. W cieście zmniejszyłam ilość cukru i oleju, ale i tak jak dla mnie było słodkie. Ciasto jest bardzo pyszne i nic nie czuć w nim szpinaku. Dodam, że mężowi i młodszej córce bardzo smakowało, starsza się tylko nie skusiła. Bardzo polecam i zapraszam:)

 

Ciasta ze szpinakiem-na słodko.

 

Składniki:

 

Ciasto:

45 dag szpinaku mrożonego i rozdrobnionego

5 jajek

1 szklanka cukru

1 szklanka oleju rzepakowego

1 szklanka mąki tortowej

1 szklanka mąki krupczatki

3 łyżeczki proszku do pieczenia


Masa śmietankowa:

2 śmietany typu ,,Śnieżka''

400 ml zimnego mleka

2 płaskie łyżki żelatyny spożywczej

100 ml gorącej wody ( do żelatyny )

1 zielona galaretka ( dowolny smak )

250 ml gorącej wody ( do galaretki )


Dodatkowo:

ziarenka granatu do dekoracji

 

Wykonanie:


1. Ciasto: Szpinak rozmrażamy i dokładnie odciskamy z namiaru wody. Jajka miksujemy mikserem z cukrem na puszystą masę, następnie wlewamy olej i chwilę miksujemy. Następnie wsypujemy obie mąki i proszek do pieczenia, miksujemy na najmniejszych obrotach, na koniec dodajemy szpinak i nadal miksujemy do dokładnego połączenia się składników.


2. Tak przygotowane ciasto przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia o średnicy około 23 cm. Pieczemy około 60 minut w temperaturze 180 stopni do zrumienienia. Ciasto sprawdzamy suchym patyczkiem czy jest upieczone. Upieczone ciasto dokładnie studzimy.


3. Wystudzone ciasto przekrawamy na dwa krążki, górny drobno kruszymy.


4. Masa śmietankowa: Galaretkę rozpuszczamy w 250 ml wody i odstawiamy do zastygnięcia. Gdy zastygnie kroimy w kostkę. Żelatynę rozpuszczamy dokładnie w gorącej wodzie i studzimy. Śmietany ,,Śnieżki'' ubijmy z zimnym mlekiem aż będą puszyste, dodajemy wystudzoną żelatynę i dokładnie ubijamy. Kilka łyżek śmietany odkładamy, żeby posmarować boki. Do reszty dajemy galaretkę i delikatnie mieszamy.


5. Masę śmietankową wykładamy na ciasto, odłożona masą smarujemy boki ciasta, następnie całe ciasto obtaczamy pokruszonymi okruszkami ciasta. Ciasto najlepiej składać na talerzu na którym będzie podane, ponieważ jest dość ciężkie i sypkie i trudno jest je przenosić.


6. Taki wykonanie ciasto wstawiamy do lodówki do stężenia, najlepiej na całą noc. Przed podaniem dekorujemy granatem, kroimy i podajemy.


7. Smacznego.


Rady:

Szklanka do odmierzania składników o pojemności 250 ml. Zamiast Śnieżek można ubić 2 szklanki śmietanki kremówki 30 %. Tortownica o średnicy 23 cm. Ciasto najlepiej składać na talerzu na którym będzie podane, ponieważ jest dość ciężkie i sypkie i trudno jest je przenosić.


Smacznych inspiracji życzę.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak