SERNIKI I ICH TAJEMNICA
Może zacznę od tego ,że jak wiadomo do sernika potrzebujemy ser. Ja próbowałam róznych firm i za każdym razem wychodziły mi różne serniki w konstystencji choć były pieczone z tego samego przepisu.
Wybrałam jeden trzykrotnie mielony by było prościej, który swym smakiem i strukturą najlepiej się sprawdzał w mych wypiekach.
Jeśli używamy sera, który wymaga mielenia to najlepszy jest ser tłusty bądż półtłusty. Nie może być bardzo wilgotny i zawsze musimy pamiętać by przy takim serze mielić go najmniej 2 razy, a już najlepiej 3 razy. Ja jestem wygodna i kupuję gotowy.
Sernik lubi dużo świeżych jaj. Nie powiem ,że prosto z kurnika choć takie są najlepsze i najsmaczniejsze ale musi być ich sporo.
Pianę zawsze ubijam na sztywno nawet , gdy tego nie wymagają w przepisie. Powietrze wbite podczas ubijania w białka podczas pieczenia wydostaję się i sprawia, że nas sernik robi się pulchniutki i grubiutki.
Żółtka miksuję z cukrem zawsze na puszystą mase, a potem kolejno dodaje ser i resztę składników. A wiecie , że niepowinniśmy długo go ubijać . Lepiej przygotować masę serową w krótkim czasie wtedy mniej nam opadnie .
A co do reszty składników. Nigdy tego nierobiłam ale zaczęłam napowietrzać mąkę. Wystarczy sitko o średnicy 15 cm by to już zrobić . Czy dodajemy mąkę pszenną czy ziemniaczaną przesiewamy je razem lub osobno z dodatkiem proszku do pieczenia. Mąkę pszenną dobrze jest też zastąpić kaszą maną, a mąkę ziemniaczaną proszkiem budyniowym.
I pozostało nam upiec sernik. Jak ? By nie opadł jedna rada. Wkładamy go zawsze do nagrzanego piekarnika na kratkę. Pod kratke wsadzamy garnek emaliowany z woda .
Lub też możemy upiec go w kąpieli wodnej. Potrzebujemy wtedy o wiele większą forme niż forma ,w której będziemy go piec . Nalewamy do niej wody ,tak do jej połowy. Wsadzamy blaszkę z masą serową i wsadzamy do piekarnika. Przy obu sposobach mamy pewność , że sernik niepopęka podczas pieczenia. Gdy zacznie nam się przypiekać od góry przykrywamy folią aluminiową . Zawsze to pomaga, gdy w środku jeszcze musi się dopiec.
A po upieczeniu uchylamy drzwiczka piekarnika ,wsadzamy między nie np złożoną rękawice kuchenną ,zabezpieczamy specjalną blachą, która powinna byc na wyposażeniu, palniki na kuchence i odczekujemy 10- 15 minut.
Po tym czasie wyciagamy i cieszymy się udanym sernikiem.
Oto kilka propozycji , które polecam zrobić :
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/255380/puszysty-sernik-dwukolorowy.html
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/266737/sernik-na-biszkopcie-z-nuta-czekolady.html
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/40104/sernik-z-makiem.html
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/277151/sernik-swiateczny-oblany-czekolada-.html
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/265314/sernik-z-pianka-i-brzoskwiniami.html
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/264365/sernik-z-masa-krowkowa-o-smaku-kakaowym.html
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/271106/sernik-z-jablkami-polany-czekolada.html