Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Syrop klonowy

Z całą pewnością większość z was kojarzy sztandarowe amerykańskie danie jakim są grube, puszyste naleśniki z plasterkami bekonu, polane rozpuszczonym masłem oraz dużą ilością syropu klonowego. Mało kto jednak wie, że syrop klonowy pochodzi z Kanady.

Kanada jest największym producentem i eksporterem syropu klonowego, a 80% całej produkcji przypada na prowincję Quebec. Poza Kanadą, syrop klonowy na znacznie mniejszą skalę produkuje się również w USA, jednak ten trafia głównie na lokalny rynek.

W jaki sposób powstaje ten aromatyczny, gęsty syrop? Produkcję syropu klonowego rozpoczyna się wczesną wiosną, gdy w dzień temperatura jest bliska zeru, a w nocy nastaje lekki mróz. Wtedy sok klonu cukrowego jest najbardziej słodki i aromatyczny. W pień drzewa wbija się metalowy kranik, przez który sok ścieka do podstawionego wiadra. Następnie sok przewożony jest do przetwórni, gdzie w parownikach odparowywuje się z niego wodę. Gotowy syrop jest filtrowany i rozlewany do butelek. Z 40 litrów soku otrzymuje się średnio jeden litr syropu klonowego. W zależności od stopnia koncentracji i dokładności filtrowania rozróżnia się następujące klasy jakości syropu klonowego:

- klasa AA, syrop klonowy najwyższej jakości, drogi i z reguły dostępny jedynie bezpośrednio u producenta;
- klasa A, silnie skoncentrowany, przejrzysty i klarowny, polecany do bezpośredniego spożycia bez obróbki termicznej;
- klasa B, syrop nieco mniej klarowny niż klasy A, doskonały do deserów nie wymagających obróbki termicznej;
- klasa C, syrop zawierający minimalna ilość piasku cukrowego, zalecany do gotowania lub wypieków;
- klasa D, syrop o najgorszej jakości, praktycznie niedostępny w wolnym handlu, wykorzystywany jedynie do zastosowań przemysłowych;

Niestety nie wszyscy producenci drukują na opakowaniach klasę jakości. Bardzo często można spotkać mieszanki syropu różnych klas, zwłaszcza w przypadku tańszych produktów. Osad na dnie butelki oraz widoczne zmętnienia świadczą to tym, że mamy do czynienia z syropem dość kiepskiej jakości. Podczas zakupu syropu klonowego warto uważnie zapoznać się ze składem. Na sklepowych półkach można znaleźć „syropy typu klonowego”, wyprodukowane głównie z syropu glukozowo-cukrowego, barwione karmelem i sztucznie aromatyzowane. Tego typu produktów należy zdecydowanie się wystrzegać.

Ze względu na liczne właściwości zdrowotne, syrop klonowy powinien zagościć w każdej kuchni. Wysokiej jakości syrop bogaty jest w cynk, mangan, wapno, żelazo, magnez, potas, witaminę D oraz dużą ilość aminokwasów. Ponadto syrop klonowy doskonale oczyszcza organizm i jest zdecydowanie zdrowszy od białego cukru.

W kuchni syrop klonowy można stosować nie tylko do deserów. Doskonale nadaje się na składnik marynat czy też dressingów do sałatek. Pieczone mięsa polewane sosem z dodatkiem syropu klonowego zyskają chrupiącą skórkę i interesujący, lekko dymny aromat.

---------

Prawa autorskie do zdjęcia: Dvortygirl
Na podstawie licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

stef 12.05.2014 14:58
Proszę,tak bardzo nie dyskredytować naszych wiadomości.Wystarczy popatrzeć na flagę Kanady .Poza tym na opakowaniach z syropem też jest doza informacji. Wpis przydatny.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak