Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Symbole na świątecznym stole.

Na pewno nikt z nas nie zastanawia się co symbolizują przygotowywane dania na stół wigilijny. Tymi krótkimi wpisami chcę Wam w miarę możliwości przybliżyć .

 Dziś zaczniemy od symboliki zbóż i maku. Jak tradycja każe w każdym domu powinna znaleść się np .kutia na stole . Ja jej akurat nie robię ale moja ciocia mająca 70 lat co roku ją robi wg tradycyjnego , znanego sobie  przepisu.

Z maku robimy makowce czy kluski z makiem ale czy zastanawiamy się co one nam dają ? Pewnie nie. 

 

               Symbole na świątecznym stole.

 

   Zaczniemy od zbóż , które w naszej kuchni rzadko stosujemy, a na święta powracają do naszych łask.

One to symbolizują dostetek i płodność. Dawno temy przypisywano im życiodajną moc  oraz nieśmiertelność. W okresie Bożego narodzenia  snopami zboża przystrajano izby. Nie miało znaczenia czy chłop czy szlachcić każdy celebrował tą tradycję .Stoły przed wieczerzą obsypywane były ziarnami zbóż , kładziono  na nich żdżbła siana lub słomy, a potem dopiero obrus i talerze.

Teraz o tej tradycji mało kto pamięta. A jak jest u Was?

Ludzie mieszkający na wsiach raczej utrzymują tą tradycje . U mnie w domu od kiedy pamiętam zawsze kładliśmy sianko pod obrus.

A pszenica z miodem. Szykujecie ją na swój stół wigilijny. Ja nie ale przecież to ona symbolizuje dobrobyt i dostek .Może warto ją zrobić  i przekonać się czy działa magicznie.?

 

A mak używany bardzo często w domu do wypieków . Czy zastanawialiście się co on symbolizuje ? Pewnie nie ,bo ja nigdy.

Stosowany do przygotowania kutii , makowców  czy klusek z makiem  jest zwiastunem spokoju i odrodzenia . W Starożytności kojażył się z płodnością i urodzajem. Postawiona potrawa z makiem na wigilijnym stole ma nam dać dostatek na następny rok ,potomstwo i bogactwo. Ciekawe czy się sprawdza? 

 

                   Symbole na świątecznym stole.

Gabi44 06.12.2013 18:10
Myślę,że niejednokrotnie zastanawiamy się nad tym,po co kładziemy sianko,robimy dania z makiem ,miodem itp.Szczególnie dzieci tego dociekają .Ale nie każdy zna odpowiedź.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak