Suszone grzyby nieodzownie kojarzą się nam ze Świętami Bożego Narodzenia. W prawie każdym domu są one podawane w przeróżnych potrawach.
Wielu z nas samemu zbiera, potem suszy grzyby. Jeżeli je kupujemy musimy niestety sporo za nie zapłacić. Dlatego bardziej opłaca się samemu suszyć pod warunkiem oczywiście że, się znamy na grzybach, albo je kupimy u sprawdzonego sprzedawcy. Trzeba pamiętać, że grzyby są wszystkie jadalne , ale niektóre tylko raz.
Dlatego zaufane źródło pochodzenia ich jest bardzo ważne. Przechowujemy je w szczelnie zakręconych słojach żeby nie złapały wilgoci, albo papierowych torbach. Ja wybieram zawsze słoje bo mam pewność że nie dostanie się do niego żaden robaczek.
Ich zapachu, aromatu nie da się porównać z niczym innym. Pachną lasem i latem. Grzyby suszone przygotowuje się bardzo prosto. Wystarczy je przełożyć do miski, zalać zimną wodą i odstawić na noc do namoczenia. Na drugi dzień przekładamy je z wodą do garnka i gotujemy na wolnym ogniu aż będą miękkie około godzinę. Nie wylewamy wody od gotowania grzybów, bo w niej jest cenny aromat. Można ją dodać do zupy, sosu.
Grzyby suszone można także moczyć w mleku, będą smakować potem prawie jak świeże. Po namoczeniu ich przez noc, gotuje się je w tym mleku, potem odcedza grzyby i przesmaża na maśle z cebulką. Na końcu dolewa się mleko, które odcedziliśmy do zagęszczenia sosu.
Grzyby suszone można także zmieli. Często tak robię z ogonkami, które ususzę i dodaję potem taki pył grzybowy do sosów które robię w ciągu roku.
Suszone grzyby idealne są do bigosu świątecznego, do kapusty. Polecam także pierogi które są pyszne. Często dodaję je do mięsa jako farsz, a także do pysznej zupy grzybowej w połączeniu ze śliwką suszoną. Mój ulubiony sos świąteczny to właśnie z suszonych grzybów, nie istnieje dla mnie lepszy sos wigilijny. Moja rodzina zawsze się o niego bije bo robię go tylko raz w roku. Wtedy smakuje najlepiej.
Kapusta z grzybami i fasolą
1/2 kg kapusty kiszonej
1 garść podgrzybków suszonych
1 szklankę fasoli
sól, pieprz
1 liść laurowy
4 ziela angielskie
1 łyżka masła klarowanego
1 cebula
Podgrzybki namaczam na noc. Gotuję na drogi dzień godzinę, odcedzam i kroję Kapustę przekładam do garnka, wlewam wody tyle żeby kapusta była przykryta. Dodaję liść laurowy, ziele, i gotuję do miękkości kapusty. Fasole także namaczam na noc. Na drugi dzień przekładam do garnka, wlewam wodę i gotuję też do miękkości co najmniej godzinę. Cebulę kroję drobno, przesmażam na maśle. Kapustę odcedzam z wody, dodaję fasolę też odcedzoną, podgrzybki, cebulkę, resztę masła, doprawiam solą, pieprzem. Chwile jeszcze podsmażam całość.
Zrolowany indyk z grzybami i śliwką
70 dkg filetu z indyka
2 garście suszonych grzybów
15 dkg śliwek suszonych
1 cebula biała
sól, pieprz
przyprawa do indyka
1/2 łyżeczki majeranku
olej
Grzyby namaczam w zimnej wodzie i odstawiam na noc. Na drugi dzień przekładam do garnka i gotuję do miękkości. Grzyby odcedzam i kroję na desce na mniejsze kawałki. Cebule kroję drobno przesmażam na oleju, dodaję grzyby i dalej przesmażam razem. Doprawiam solą, pieprzem,majerankiem. Śliwki zalewam wrzącą wodą i odstawiam na 15 minut. Moja były mocno wysuszone, sama je ususzyłam, ale jak użyjemy kalifornijskie to nie trzeba moczyć. śliwki dodaję do grzybów i razem mieszam. Filet z indyka nacinam tworząc jeden płat, lekko rozbijamy, sole, pieprzę posypuję przyprawą do indyka, układam farsz. Zwijam od krótszego boku. Związuję białą nitką. Układam w brytfannie posmarowanej oliwą, i przesmażam z każdej strony żeby rolada miała kolor ładny. Wstawiam do piekarnika nagrzanego temp 180 stopni przez 35 minut jeszcze. Podczas pieczenia podlewam ja wodą od czasu do czasu.
Pierogi z suszonymi grzybami
ciasto:
2 szklanki maki pszennej
3/4 szklanki wrzącej wody
3 łyżki oliwy
1/3 łyżeczki soli
farsz:
dwie garście suszonych podgrzybków
2 cebule
sól, pieprz
pozostałe:
10 dkg kurek mrożonych
masło klarowane
Podgrzybki namaczam w zimnej wodzie na noc. Na drugi dzień przekładam z tą samą wodą do garnka i gotuję godzinę do miękkości grzybów. Odcedzam z wody i drobno kroję nożem. Cebule tez drobno kroję,przesmażam na maśle, dodaję grzyby, chwile razem przesmażam, doprawiam solą, pieprzem.
Mąkę przesiewam do miski, dodaję sól, wlewam wodę i całość mieszam widelcem. Odstawiam aż ciasto ostygnie. Wyrabiam rękoma, dolewam oliwę i dalej wyrabiam. Ciasto ma być elastyczne. Rozwałkowuje je na stolnicy podsypanej mąką. Kroję na kwadraty i układam na foremce do pierogów, dodaję farsz i sklejam.Pierogi gotuję we wrzącej wodzie, z dodatkiem oliwy. Nie będą się sklejać. Gotuję dwie minuty od wypłynięcia na wierzch. Kurki podsmażam na maśle, doprawiam sola, pieprzem posypuję nimi pierogi.
Grzybowa ze śliwkami i kluseczkami
1 garść suszonych grzybów
10 śliwek suszonych
1 marchewka
1 kawałek pora
1 plaster selera
1 liść laurowy
2 ziela angielskie
majeranek
1 cebula
sól, pieprz
1/2 szklanki śmietany 18 % słodkiej
masło klarowane
kluseczki:
1 jajko
1/2 szklanki maki
szczypta soli
2 łyżki wody
Grzyby namaczam w zimnej wodzie i odstawiam na noc. Na drug dzień gotuję je godzinę. Do garnka drugiego wlewam dwie szklanki wody, dodaję warzywa obrane i umyte, liść laurowy, ziele. Wywar gotuję do miękkości warzyw. Cebulę przesmażam Po ugotowaniu warzywa wyjmuję, dodaję, ugotowane i pokrojone grzyby, suszone śliwki, cebulkę i gotuje jeszcze 15 minut, dolewam część wody od gotowania grzybów.
Kluski:
Do miski wsypuję mąkę, dodaję jajko, sól, wodę i mieszam. Ciasto ma mieć konsystencję nie za rzadką. Kluski wyrabiam za pomocą tareczki do klusek albo nakładam do garnka z łyżki.Kluski gotuję we wrzącej wodzie, od wypłynięcia na wierzch dwie minuty. Kluski dodaję do zupy, doprawiam ją sola, pieprzem, majerankiem, dolewam śmietanę i już nie gotuję. Podaję z kawałkami marchewki
Sos z grzybów suszonych
2 garście grzybów suszonych
1 cebula duża
sól, pieprz
masło klarowane
1 łyżka płaska mąki krupczatki
300 ml śmietana kremówka 30 %
Grzyby zalewam zimną wodą i odstawiam na noc do namoczenia. Na drugi dzień przekładam grzyby do garnka razem z wodą od namaczania i gotuję do miękkości. Grzyby odcedzam kroję na kawałki mniejsze. Cebule obieram i drobno kroję. Przesmażam na maśle klarowanym można na oleju, dodaję grzyby i dalej przesmażam. Śmietanę wlewam do kubka dodaję, mąkę, dwie łyżki grzybów i sosu z patelni mieszam.
Całość wlewam, energicznie mieszam i gotuję na wolnym ogniu aż sos zrobi się gęsty. Jak będzie za gęsty można dolać trochę wody od gotowania grzybów.Doprawiam solą, pieprzem.
Smacznego :-)