Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Smaki lata - fenkuł

Lato to czas gdy wszystko smakuje wyjątkowo, młode warzywa mają swój aromat i moc witamin z których powinniśmy czerpać do woli ...

Fenkuł, potocznie zwany koprem włoskim, pochodzi z rodziny selerowatych - gatunek rośliny dwuletniej. To roślina zielona osiągająca nawet 90-200 cm. Rośnie on w basenie Morza Śródziemnego. Spotkać można go w Pakistanie, Iranie, Afganistanie, a także w Australii, Meksyku, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych oraz w Środkowej i Południowej Ameryce.
Zaliczany jest on do przypraw bardzo aromatycznych, nadaje intensywny smak potrawom. Posiada wiele cennych właściwości dla naszego zdrowia. Jest magazynem sporego zasobu potasu, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, błonnika jak i witamin z grupy A, B i C. Ma on charakterystyczny anyżkowy posmak. Dzięki tak bogatemu zasobowi wspomaga układ odpornościowy. 
Fenkuł uwalnia od problemów trawiennych związanych ze wzdęciami, gazami, zatwardzeniem, kolkami, zgagą oraz niestrawnością. Pomaga przywrócić równowagę w układzie pokarmowym. Żucie nasion kopru włoskiego po każdym posiłku przyspiesza trawienie, a regularne picie herbaty z kopru włoskiego pomaga wydalić z organizmu nadmiar nagromadzonej w nim wody i pozbyć się toksyn. Zawiera on również działający przeciwzapalnie fitoskładnik anetol, który wykazuje właściwości antyrakowe oraz fitoestrogeny, które redukując napięcia przedmiesiączkowe, łagodzą objawy menopauzy i mlekopęd u matek karmiących. Działa on także jako afrodyzjak i zwiększa libido zarówno u kobiet jak i mężczyzn. 
Warto nadmienić, iż lubiany on jest przez dietetyków - wspomaga walkę z otyłością, gdyż ma niewiele kalorii, zmniejsza apetyt i nadaje uczucie sytości. Świeży koper traktowany jest jako spalacz tłuszczu, przyśpiesza metabolizm i wspomaga procesy rozbijania tłuszczów. Warto sięgać również po herbaty z kopru włoskiego przy infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, przy kaszlu, grypie czy zapaleniu zatok. 
Co ważne, odnotowane zostały pozytywne skutki stosowania kopru włoskiego przy leczeniu chorób oczu. Powoduje on zmniejszenie ciśnienia wewnątrz gałkowego i rozszerzeniu naczyń krwionośnych w oczach.
Także w profilaktyce warto sięgać po sam koper włoski jak i po wszelakie herbaty czy napary.
Kupując koper, należy wybierać okazy z twardą, jasną bulwą, zielonymi pędami i charakterystycznym aromatem anyżu. 

W sztuce kulinarnej bardzo często wykorzystuje się korzeń kopru włoskiego. Można go jeść na surowo, dusić, gotować, piec, smażyć i grillować. Tym samym zapraszam na kilka propozycji z jego wykorzystaniem.


Zapraszam na moje propozycje z wykorzystaniem kopru włoskiego .... 


Fenkuł faszerowany ryżem z warzywami 

Smaki lata - fenkuł

Składniki:
1 większy lub 2 mniejsze kopry włoskie
100 g ryżu
1 łyżka czerwonej soczewicy
1 łyżeczka suszonych płatków pomidorów
1 łyżeczka suszonych płatków papryki
sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:
Do rondla wsypujemy ryż, dodajemy soczewicę, płatki suszonych pomidorów i papryki, solimy, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości ryżu, wyłączamy grzanie i zostawiamy na 10 minut pod przykryciem. Na koniec doprawiamy do smaku pieprzem. 
Koper włoski przekrawamy na pół (jeżeli jest duży można śmiało na 3 części), przekładamy do osolonej wody i gotujemy około 7 minut, wyciągamy. Koper włoski nadziewamy uzyskanym farszem, układamy w naczyniu do zapiekania i zapiekamy 10 minut w 200 stopniach. 
(można przed zapieczeniem całość posypać tartym serem) 




Zupa z koprem włoskim 

Smaki lata - fenkuł

Składniki:
400 g kości wieprzowych
4 ziemniaki młode
1 marchewka
1 pietruszka
1 koper włoski
1/2 pęczka koperku
sól i pieprz do smaku
mleko do zabielenia

Sposób przygotowania:
Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę obieramy, kroimy w ostkę wraz z częścią kopru włoskiego. Do garnka wkładamy kości wieprzowe, zalewamy wodą i gotujemy czysty wywar soląc go. Następnie dodajemy do wywaru ziemniaki, pietruszkę i marchewkę i gotujemy 10 minut. 
Po tym czasie dodajemy koper włoski i doprawiamy do smaku pieprzem - gotujemy do miękkości warzyw. Na koniec dodajemy posiekany koperek, zabielamy mlekiem i zagotowujemy.


Mam nadzieję, że moje propozycje kulinarne z wykorzystaniem kopru włoskiego będą dla Ciebie smaczną inspiracją.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak