Bazylia to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, rodzaj zioła jednorocznego zwyczajowo zwanego też bazylią wonną, bazylikem ogrodowym, bazylijką zwyczajną, balsamem lub bazyliszką polską. Jej pochodzenie wiąże się z tropikalną strefą Afryki jednak obecnie występuję jedynie w uprawach. Dziś uprawiana ona jest na całym świecie w ponad 150 odmianach. Z ciekawostek nazwa wywodzi się z greckiego od βασιλεύς – król, gdyż wówczas wierzono że jedynie król może ją zerwać. Z kolei w antycznym Rzymie nazwa zioła Basilescus odnosiła się do bazyliszka i była ona traktowana jako talizman przeciw tej bestii.
W naszym kraju najbardziej znanymi odmianami są: bazylia pospolita, grecka, cytrynowa, czerwona i cynamonowa.
Bazylia posiada bogaty wachlarz witamin i składników mineralnych. Z witamin znajdziemy w niej witaminę A, C, B2, B6, E, beta karoten, niacynę i kwas foliowy oraz minerały: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź i mangan.
Właściwości lecznicze bazylii są również bogate. Począwszy od wspomagania układu trawiennego, poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu, zapobiega skurczą żołądka jak i pobudza wydzielanie soku żołądkowego dlatego też zalecana jest przy niestrawnościach i wzdęciach. Stosuje się ją również przy wymiotach i nudnościach oraz jako środek w zwalczaniu braku apetytu. Kojący wpływ ma także na nasz układ nerwowy. Zbliżony w swych działaniach do melisy. Działa przeciw depresyjnie, pomaga przy bezsenności, poprawia nasz nastrój i zmniejsza nadpobudliwość. W jej właściwościach odnajdziemy również działanie przeciwgorączkowe.
Z bazylii uzyskiwany jest także oleje eteryczny używany w przemyśle perfumeryjnym do wyrobu perfum i mydła. Dodatkowo warto pamiętać, że jej zapach działa odstraszająco na owady np. komary.
Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół w kuchni, charakteryzuje się miłym korzennym, słodkawym i pikantnym smakiem jak i aromatem, tym samym specyficznie dla siebie podkreśla smak potraw. Dodatkowo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wraz z innymi pospolitymi ziołami wchodzi w skład ziół prowansalskich. Jest ona składnikiem większości dań kuchni śródziemnomorskiej. Świeże liście dodaje się do sałatek, zup, sosów. Idealnie komponują się z pomidorami. Stosowany jest również do aromatyzowania octu winnego i oliwy z oliwek. Pysznie komponuje się w lodach jak i wyrobach czekoladowych i likierach.
Najkorzystniej dodawać ją do gotowania bądź smażenia pod sam koniec gdyż wysoka temperatura niszczy jej smak.
Zapraszam na moje propozycje z wykorzystaniem aromatycznej bazylii ...
Pierogi z ziemniakami, fetą i bazylią
Twarożek bazyliowy z pomidorkiem i czarnuszką
125 g chudego białego sera
1 większy pomidor malinowy
kilka listków świeżej bazylii
pieprz świeżo mielony (kolorowy)
czarnuszka
Sposób przygotowania:
Pomidora malinowego obieramy ze skórki (można sparzyć), usuwamy nasiona i kroimy go w kosteczkę.
Do miseczki skruszamy twaróg, dodajemy pokrojonego pomidora. Listki świeżej bazylii drobno siekamy i dodajemy do pozostałych składników, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem - całość mieszamy.
Przekładamy do miseczki i posypujemy czarnuszką.
Składniki:
około 4,5-5 kg pomidorów
1 łyżeczki soli
2 łyżki siekanej bazylii
1 łyżeczka suszonej bazylii
Sposób przygotowania:
Pomidory oparzamy i ściągamy skórkę, usuwamy gniazda nasienne z nasionami, kroimy w cząstki i przekładamy do malaksera i miksujemy na gęsty mus, przelewamy do garnka.
Garnek ustawiamy na ogniu, dodajemy sól i gotujemy na niewielkim ogniu przez około 4 godziny do częściowego odparowania i zgęstnienia.
Następnie sos przecieramy przez sito by usunąć ewentualne nasiona. Gęsty przecier przekładamy do garnka, dodajemy posiekaną bazylię zagotowujemy. Gorący przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy.
Pasteryzujemy. Przechowujemy w chłodnych ciemnych miejscach np. w piwnicy.
Pomidory z bazylią na francuskim cieście
Składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
2 - 3 pomidory podłużne
bazylia suszona
bazylia świeża
czerwona pasta curry
Sposób przygotowania:
Ciasto francuskie rozwijamy, smarujemy całość czerwoną pastą curry, a następnie posypujemy suszoną bazylią. Pomidorka kroimy w cienkie plasterki i układamy na cieście robiąc przerwy między plastrami by pokroić ciasto na małe kawałeczki, tak pokrojone przekąski przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 18 minut do zarumienienia przekąsek, Przekąski posypujemy posiekaną świeżą bazylią.