Bakłażan z nazwy właściwej botanicznej psinka podłużna z rodziny psiankowatych zwany jest również pospolicie jako oberżyna, bakman, jajko krzewiaste lub gruszka miłości gdyż uważany jest jako afrodyzjak. Przyjmuje się jego pochodzenie z Afryki, Egiptu, Arabii i Indii. Do Europy przywędrował za pośrednictwem Maurów którzy wędrowali z Indii i tak też Włosi promowali bakłażana na naszym kontynencie gdzie zadomowili go jako ekskluzywny smakołyk.
W Polsce pojawił się już w XVI wieku gdy uprawiany był jako roślina ozdobna. Dopiero w XIX wieku doceniono jego walory smakowe i odżywcze.
Z reguły uważamy go jako warzywo jednak faktycznie z botanicznego punktu jest od owocem.Tak też, owoce bakłażana mają kształt jajowaty, podłużny lub zbliżony do gruszki w zależności od odmiany, a skórka tego sprężystego warzywa może przybierać barwę fioletową, żółtą bądź białą.
Bakłażan lubiany jest przez dietetyków z racji niskiej kaloryczności gdyż w 100 g znajduje się ich zaledwie 20. W 90% zbudowany jest z wody, a w jego składnikach znajdziemy potas magnez i wapń. To również bogate źródło błonnika więc zalecane jest jego spożywanie przy wzdęciach jak i problemach z układem pokarmowym, poprawia przemianę materii, obniża poziom cholesterolu jak i zapobiega chorobą układu krążenia i ma dobry wpływ na problemy z nerkami. Ma on właściwości detoksykacyjne, polecany jest przy kuracjach antybiotykowych,
W niewielkich ilościach znajdziemy w jego składzie także witaminy z grupy A,C i B.
Ważną rolę odgrywa również fioletowa skórka bakłażana w której to zawarte są związki fenolowe poprawiające funkcjonowanie organizmu. Wyróżniamy tu antocyjany które działają silnie antyutleniająco jak i nasunine, która ogranicza angiogenezę, czyli zapobiega lub zwalniania proces związany z rozwojem komórek rakowych.
W sztuce kulinarnej jest on docenianym i lubianym warzywem. Warto pamiętać iż nie jest on szczególnie aromatyczny i dobrze go łączyć z innymi warzywami. Z racji swych właściwości podawany najczęściej jest z tłustymi mięsami jednak nie tylko.
Zapraszam na kilka smacznych propozycji z wykorzystaniem bakłażana.
Leczo z bakłażanem
3 większe czerwonej papryki
1 bakłażan
1 cebula
1 laska kiełbasy podwawelskiej
1 puszka pomidorów
sól i pieprz do smaku
papryka słodka i ostra do smaku
Sposób przygotowania:
Paprykę myjemy, oczyszczamy z nasion i kroimy w dużą kostkę. Bakłażana myjemy i kroimy w kosteczkę wraz ze skórką. Do garnka wkładamy paprykę, zalewamy wodą około 3-4 szklanki i gotujemy 10 minut soląc do smaku, po tym czasie dodajemy bakłażana i gotujemy około 15 minut. Pomidory blendujemy. Dodajemy do gotujących warzyw. Kiełbasę i cebule kroimy w kostkę. W rondlu podsmażamy kiełbasę, dodajemy cebule i podsmażamy całość do zarumienienia. Kiełbasę dodajemy do lecza. Doprawiamy do smaku paprykami i pieprzem. Mieszamy. Zagotowujemy.
Składniki:
1 mniejszy bakłażan
350 g mięsa mielonego z łopatki
1/2 pęczka koperku
1-2 ząbki czosnki
około 3 łyżek kaszy manny
1 jajko
sól i pieprz do smaku
papryka słodka mielona do smaku
tłuszcz do smażenia
Sposób przygotowania:
Bakłażana kroimy w kosteczkę wraz ze skórką, koperek siekamy, czosnek obieramy i drobno siekamy.
Mięso przekładamy do miski, dodajemy bakłażana, koperek, czosnek, wbijamy jajko, doprawiamy do smaku solą pieprzem i papryką słodką - mieszamy. Dodajemy 2-3 łyżki kaszy manny i ponownie mieszamy.
Z masy mięso bakłażanowej formujemy steki i smażymy po kilka minut z dwóch stron na rozgrzanym tłuszczu. Podajemy z zmienikami i sałatą. Smacznego.
Bakłażan faszerowany mięsem i pomidorami
3 średnie bakłażany
500-600 g mięsa mielonego
1 duża puszka pomidorów
1 cebula biała
2 - 3 ząbki czosnku
1/2 pęczka natki pietruszki
olej
czosnek granulowany
1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
sól i pieprz do smaku
papryka słodka i ostra mielona do smaku
Sposób przygotowania:
Cebule i czosnek obieramy siekamy, zarumieniamy na rozgrzanym oleju, dodajemy mięso i przesmażamy. Pomidory blendujemy wraz z ziołami, dodajemy do mięsa i całość podduszamy 5 minut. Siekamy natkę pietruszki, dodajemy do mięsa, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i paprykami, mieszamy. Bakłażana przekrawamy wzdłuż, wydrążamy częściowo miąższ, solimy delikatnie i oprószamy czosnkiem granulowanym, faszerujemy mięsem. Zapiekamy w 180 stopniach przez 20 minut.
Składniki:
1 niewielki bakłażan
4 liście sałaty masłowej
1 pomidor malinowy
3-4 plastry polędwicy łososiowej surowej
szczypiorek
przyprawa do ziemniaków
olej do natłuszczenia rusztu lub patelni grillowej
Sposób przygotowania:
Bakłażana kroimy na plastry około 3 mm, oprószamy przyprawą do ziemniaków i odstawiamy na 20 minut, następnie grillujemy na natłuszczonym ruszcie lub patelni grillowej po kilka chwil z dwóch stron - do odbicia rusztu na bakłażanowych plastrach. Sałatę, pomidora i szynkę kroimy w drobną kosteczkę, szczypior siekamy. Na każdy plaster nakładamy porcję sałaty, pomidora, szynki i szczypiorku - zwijamy w roladkę, spinamy wykałaczkami. Smacznego !