Walory smakowe ślimaka winniczka ceniono już w starożytnym Rzymie."Ślimaka rzymskiego" ( tak winniczka nazywają Anglicy) na Wyspy Brytyjskie przywieźli właśnie Rzymianie. Polska jest dużym eksporterem winniczka. Jest to gatunek chroniony, zbierać można tylko na terenach wyznaczonych przez wojewodę w okresie od 1-31 maja osobniki powyżej 3 cm.
Ślimaki są chude i łatwe do trawienia. Bogate w wapń, magnez i wit. C, zawierają dużo białka i mało tłuszczów, głównie nienasyconych. Posiadają dużo kolagenu ,który sprzyja zachowaniu pięknej i zdrowej skóry.
Nasz swojski winniczek króluje na stołach francuskich. Pracując we Francji miałem okazję jeść je na różne sposoby. W Polsce dosyć trudno je kupić, ale w ogrodach i na łąkach jest ich multum. Ale jakoś nigdy nie miałem odwagi ,aby je zbierać i przyrządzać.
W handlu są puszkowane części ślimaków bez skorupek (muszli). Można również kupić gotowe do jedzenia w muszelkach na sposób burgundzki, tzn. z masłem czosnkowo-pietruszkowym. Wiele osób, które zaklinało się, że nie ruszą ślimaków, po degustacji są zachwycone ich smakiem. Potrawy są naprawdę smaczne i zdrowe. Tylko te nasze opory...Moja sprawdzona metoda. Serwuję potrawę nie mówiąc o niej nic bliższego. Kiedy goście się rozsmakują dopiero wtedy oświecam ich co zjedli.
Polecam kilka potraw ze ślimaków z sałatą, bagietką i kieliszkiem białego wina.
Ślimakowe tartaletki.
Kruche ciasto na tartaletki:
1,5 szklanki mąki(25dag)
0,5 kostki masła
2-3 łyżki zimnej wody
Sól
Mąkę i niezbyt twarde masło posiekać nożem, dodawać stopniowo zimną wodę i szczyptę soli. Końcami palców zagnieść ciasto, uformować kulę i odstawić do lodówki na 30-60min.Wałkować i wyłożyć ciastem wysmarowane masłem foremki .Ciasto nakłuć widelcem. Jak najmniej dotykać ciasto rękoma, gdyż w czasie podpiekania kurczy się. Wyłożyć pergaminem, wsypać groch(fasolę) i piec około 5min w temp.190stop.
Po podpieczeniu usunąć groch i papier ,nałożyć farsz i zapiec wg poniższych wskazówek.
Nadzienie:
1 puszka ślimaków
5dag parmezan
sól. pieprz
3 łyżki oliwy z oliwek
Masło wonne czosnkowo-pietruszkowe -wszystkie poniższe składniki starannie utrzeć
15 dag masła miękkiego
3 łyżki pietruszki posiekanej
3 ząbki czosnku
Wykonanie:
Odsączone ślimaki przesmażyć na oliwie z masłem wonnym.
Na każdą tartaletkę położyć 4-5 ślimaki, trochę masła wonnego i posypać płatkami parmezanu.
Zapiec w temp.180 stop.,5 min.
Inna wersja
Ślimaki pokroić, dodać bułkę tartą, kwaśną śmietanę, sól, pieprz, poddusić na maśle wonnym i nadziać tartaletki.
Ślimaki zapiekane w skorupkach.
W otwór każdej muszli nałożyć trochę masła wonnego, następnie uduszonego ślimaka i otwór zaklejamy masłem wonnym(czosnkowo-pietruszkowym).
Skorupki układamy w naczyniu żaroodpornym(brytfance) do góry otworem (aby masło nie wyciekło) i pieczemy 15min w temp.180stop.
Podajemy na stół z kompletem sztućców do konsumpcji ślimaków ( szczypczyki i specjalny widelec). Jeżeli takowych nie posiadamy wystarczy poczciwy widelec.
Ślimaki z ziemniakami i rozmarynem.
1 puszka ślimaków(około 500g)
3 ziemniaki
2 łyżki rozmarynu
4 łyżki oliwy
150 ml białego wina
1 cebulka drobno posiekana
sól, pieprz,
liście limonki
Ziemniaki obrać , pokroić w grubsze plastry i podgotować.
Ślimaki lekko opiec na oliwie, dodać czosnek, rozmaryn, sól i pieprz, liście limonki. Chwilkę dusić.
Dodać podgotowane ziemniaki, podlać wszystko białym winem i gotować do miękkości ziemniaków. Ślimaki muszą być w płynie, jeżeli jest za mało, dolewamy wody.
Naszła mnie pewna refleksja. Dziwny jest ten świat. Polecam ślimaki, które są w smaku naprawdę fantastyczne, ale polecam te z puszki już przygotowane do dalszej obróbki termicznej.
Nie będę opisywał sposobu w jaki żywe winniczki przygotowuje się do dalszej obróbki. Tak samo nie będę opisywał przygotowania krabów, które łowiłem razem z Filipińczykami w Peru. Uważam, że trzeba być nie lada smakoszem, aby wychwycić te różnice.
Może jednak te poczciwe ,smaczne ślimaczki od czasu do czasu zagoszczą na naszych stołach,
P.s. Widelczyki przy zdjęciach służą do jedzenia krabów + jeszcze szczypce.
Christopher 2014.09.05