Pomarańcze są dostępne w sprzedaży przez cały rok, jednak największą popularnością cieszą się zimą, kiedy w sklepach jest mniej owoców krajowych. Pomarańcze są orzeźwiające i zdrowe. Idealne na sok lub do spożycia na surowo.
Pomarańcze zaczęto uprawiać w Chinach, wiele wieków temu. Z czasem uprawa rozprzestrzeniła się na inne kraje, do Europy owoce te przywędrowały w XVI wieku. Pomarańcze są owocami drzew pomarańczowych, które osiągają nawet do 10 m wysokości. Drzewa te charakteryzują się kształtna koroną, zielonymi liśćmi i pachnącymi kwiatami. Co ciekawe poza owocami zdrowe są także kora, liście i kwiaty drzew. Dojrzałe owoce mogą wisieć na drzewach nawet do trzech miesięcy.
Pomarańcze mają sporo witamin, między innymi C, A, P i witaminy z grupy B. Sok z jednej pomarańczy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, dlatego warto pić soki lub zjadać surowe owoce zwłaszcza w okresie zimowym. Najzdrowszy jest sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy, najlepiej ekologicznych. Ponadto witamina C ułatwia przyswajanie żelaza w organizmie. Pomarańcze zawierają także potas, żelazo, błonnik pokarmowy i flawonoidy, które zapobiegają uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.
Pomarańcze warto jeść wraz z białą skórką i błonkami dzielącymi części owoców, gdyż posiadają one najwięcej flawonoidów, odpowiedzialnych za wchłanianie witaminy C. Biała skórka zawiera pektyny i witaminę P oraz wspomaga trawienie.
Popularnością cieszy się także skórka pomarańczowa. Jest nie tylko aromatyczna, usmażona jest również smaczna! Jest świetnym dodatkiem do ciast. Jeśli chcemy przygotować ją samodzielnie, skórki owoców należy bardzo dokładnie wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, gdyż skóra pomarańczy spryskiwana jest środkami chemicznymi, które zapobiegają psuciu owoców podczas transportu.
Podczas zakupów, należy wybierać owoce ciężkie, o ładnej skórce, bez plam. Pomarańcze wykorzystywane są do produkcji soków i aromatów do ciast. Najczęściej spożywa się je na surowo lub w formie soków czy koktajli. Dobrze komponują się jako składnik deserów czy nalewek. Coraz częściej używane są także do dań wytrawnych.
Poniżej przepis na moją ulubioną rozgrzewającą nalewkę z pomarańczy z dodatkiem cynamonu i goździków
Składniki:
8 dużych pomarańczy
200 g cukru brązowego
1 lub 2 kory cynamonu
kilka goździków
400 ml spirytusu
szklanka wody
Przygotowanie:
Skórkę pomarańczy dokładnie umyć szczoteczką, następnie sparzyć wrzątkiem. Zetrzeć skórę oraz wycisnąć sok. Następnie sok, wodę, startą wcześniej skórkę, cukier i korę cynamonu gotować przez 10 minut na wolnym ogniu. Zdjąć z ognia, dodać spirytus i odstawić do wystygnięcia. Nalewkę przecedzić, wlać do butelek i odstawić. Przez kilka kolejnych dni wstrząsnąć butelkami. Po następnych kilku dniach nalewka jest gotowa do picia.