Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Granat-bomba witaminowa

Granat uprawiany jest od czasów starożytnych. Często nazywany jest owocem życia i symbolem płodności ze względu na dużą ilość nasion w jego wnętrzu. Obecnie staje się owocem coraz bardziej popularnym. Granaty uprawiane są głównie w Indiach i w rejonie Morza Śródziemnego. W naszym klimacie rzadko zakwitają, jeśli już to w szklarniach. Granatowiec jest krzewem lub niewielkim drzewem osiągającym do 5 metrów wysokości. Jego owoce  o grubej, twardej, purpurowej skórze, osi

Granat uprawiany jest od czasów starożytnych. Często nazywany jest owocem życia i symbolem płodności ze względu na dużą ilość nasion w jego wnętrzu. Obecnie staje się owocem coraz bardziej popularnym.

Granaty uprawiane są głównie w Indiach i w rejonie Morza Śródziemnego. W naszym klimacie rzadko zakwitają, jeśli już to w szklarniach. Granatowiec jest krzewem lub niewielkim drzewem osiągającym do 5 metrów wysokości. Jego owoce  o grubej, twardej, purpurowej skórze, osiągają wagę nawet do 1 kg. Wnętrze owoców tworzą komory rozdzielone między sobą białymi błonkami. Granaty zawierają bardzo soczysty miąższ z licznymi purpurowymi nasionami. 

Uprawia się wiele odmian granatów, które różnią się nie tylko odcieniem, ale i smakiem. Wyróżnia się odmiany o trzech smakach: słodkim, słodko-kwaśnym i kwaśnym.  Podczas zakupów należy wybierać duże owoce, bez wgnieceń, z jednolitą barwą skórki.

Granat-bomba witaminowa

Od najdawniejszych czasów, sok z granatów pełnił funkcje lecznicze w medycynie ludowej. Służył jako środek pomocniczy przy leczeniu astmy i chorób gardła. Skórki granatu stosowano podczas biegunek i problemów trawiennych.

Granaty zawierają polifenole, które hamują powstawanie wolnych rodników, co działa także antynowotworowo.  Substancje zawarte w owocach wykazują pozytywne działanie na układ naczyniowo-sercowy. Są bogate w witaminy A,B,C,E oraz związki  mineralne: magnez, fosfor, potas, wapń.  Zawierają  błonnik pokarmowy i kwas foliowy. Polecane są osobom narażonym na stres, rozluźniają i działają antystresowo.  Dodatkowo spowalniają procesy starzenia skóry, łagodzą problemy trawienne i ponoć mają zbawienny wpływ na potencję.

Jedzenie granatów bywa dosyć kłopotliwe. Najlepiej wycisnąć sok z owocu lub wyjadać miąższ łyżeczką. Trzeba być ostrożnym, gdyż plamy z soku nie są do wywabienia.  Soku często używa się do produkcji napoju – grenadyny oraz wina.  Nasiona  mogą stanowić dodatek sałatek owocowych lub deserów czy być jadane z musli lub jogurtem.

Granat jest także składnikiem wielu kosmetyków- szamponów, maseczek do ciała i włosów czy balsamów do ciała. Kosmetyki te, pobudzają regenerację skóry, stymulują produkcję kolagenu, wygładzają i nawilżają.

Mam nadzieję, że powyższe informacje zachęcą do częstszego spożywania tych  owoców. Ich użycie nie zagraża wybuchem… chyba że mowa o wybuchu dobroczynnych składników odżywczych. 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak