Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pisanki czyli symbol Wielkanocy

Pisanki to kolorowe jajka zazwyczaj kurze, ale również gęsie czy kacze. Zdarzają się również, jaja strusie, które dzięki swojej wielkości można przepięknie ozdobić. Technik jest tak wiele, że ciężko byłoby tu o wszystkich wspomnieć. U mnie w domu pisanki są tradycyjnie drapane.U mnie w domu drapanie pisanek przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jak byłam za mała na drapanie, to siedząc przy stole, przy którym mama, babcia oraz ciocia drapały ja mówiłam jaki ma być wzorek, w ten sposób tworzyłam swoją " własną " pisankę.  Jajka, które miały być do Wielkanocnego koszyczka, oraz na stół, były wcześniej gotowane na twardo, a następnie barwione, dawniej tylko i wyłącznie metodami naturalnymi :

niebieski - poszatkowana kapusta czerwona
brązowe - łupiny cebuli
czerwony a raczej różowy, ciemno różowy - sok z buraka
pomarańczowy - marchewka
zielony - trawa, pokrzywa
żółty - rumianek

Najlepiej nadawały się do tego jajka białe, dzięki temu kolor był pięknie naniesiony. By utrwalić kolor warto spryskać jajka lakierem do włosów, bądź też zanurzyć w occie.
Jeśli jajka były na ozdobę ozdabiane, były zazwyczaj to wydmuszki, wtedy sprawę "dmuchania jajek" brałam na siebie :) mama robiła dwie dziurki w jajku a ja dmuchałam w jedną dziurkę, a z drugiej wyskakiwało jajko. Taką wydmuszkę również barwiliśmy na kolorowo, a następnie została ozdabiana.

Jak już byłam na tyle dorosła, że mogłam samodzielnie dziergać jajka robiłam to z rodziną, ucząc najmłodsze pokolenie i tworząc to co oni wymyślali - ojj nie było łatwo :)
mi wystarczył kwiatuszek, serduszko, listek ... a wystarczyło kilka lat by te proste wzory zostały zastąpione zajączkiem, pieskiem czy konikiem ... ciężko było, ale coś wyszło ;))

W zeszłym roku ułatwiłam sobie pracę i jajka barwiłam barwnikami, oraz drapałam za pomocą frezarki kosmetycznej i oklejałam serwetkami papierowymi.
Efekt ?  zobaczcie sami :)Pisanki czyli symbol WielkanocyPisanki te są z wydmuszek jaj gesich, oklejane serwetką, a nstępnie lakierowane i malowane lakierem pękającym.


Pisanki czyli symbol WielkanocyPisanki, również wydmuszki - drapane za pomocą frezarki.
Jajko po prawej - kurczaczki, jest tylko oklejone serwetką papierową.


Pisanki czyli symbol Wielkanocy


Tak więc, mile wspominam czas zabawy z pisankami i już jutro biorę się za kolejną ture zdobień.
Mam nadzijeję, że i u was jajka są zawsze radośnie ozdabiane.rjustysia 07.04.2012 19:30
Po prostu przepiękne! Ja w tym roku nie miałam zbyt dużo czasu na dekoracje świąteczne, więc skończyło się na donicy żonkili, rzeżusze i jajkach przewiązanych wstążeczkami :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak