Owoce - naturalne kosmetyki dla urody

Owoce są składnikami wielu kosmetyków. Ale ich jedzenie na surowo lub w deserach dostarcza nam ogromnych ilości cennych witamin i minerałów. Nawilżają, odżywiają, złuszczają – mają zbawienny wpływ na naszą skórę i samopoczucie!
Dawniej, gdy nie było dostępu do kosmetyków, kobiety stosowały maseczki przygotowane samodzielnie z dostępnych owoców, warzyw, miodu…
Teraz wiele firm kosmetycznych wykorzystuje ich cenne składniki w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Jednak preparaty wykonane w warunkach domowych są znacznie zdrowsze, ponieważ nie zawierają chemicznych substancji i dodatków. W tym artykule postanowiłam zawrzeć kilka informacji na temat niektórych owoców, ich właściwości i zastosowaniu w kosmetyce oraz przykłady kosmetyków do samodzielnego przygotowania.
Oto 5 popularnych owoców i ich kosmetyczne właściwości:
JABŁKO – owoc bardzo popularny, rosnący w większości polskich sadów. Jabłka zawierają kwasy organiczne, które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra poszarzała i zmęczona nabiera blasku oraz jedwabistej miękkości. Wyciąg z jabłek działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum.
Matująca maseczka jabłkowa: jedno białko ubijamy na sztywną pianę i łączymy ze startym jabłkiem. Nakładamy na twarz i dekolt, po 15 minutach zmywamy chłodną wodą, najlepiej mineralną (może być też przegotowana). Możemy ją stosować raz na tydzień.
GRUSZKA – owoce bogate są w kwasy owocowe i sole mineralne, takie jak wapń, fosfor, magnez, sód, cynk i chlor, dzięki czemu działają rewitalizująco i odżywczo na cerę. Mają działanie mocno nawilżające i kojące (na przykład dla przesuszonej opalaniem skóry). Kosmetyki gruszkowe, podobnie jak jabłkowe, świetnie działają na poszarzałą i zmęczoną cerę, dzięki zawartości rozświetlającej witaminy C. Ponadto korzystnie wpływają na stan skóry tłustej, z zaskórnikami – oczyszczają, zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum i dbają o prawidłowe nawilżenie.
Maseczka dla zmęczonej cery: mieszamy łyżkę miodu i twarożku, dodajemy startą gruszkę i nakładamy na 20 minut. Po tym czasie zmywamy letnią wodą.
TRUSKAWKI – zawierają witaminę C (i jest jej więcej niż w cytrynie!), witaminę A, która opóźnia procesy starzenia, PP – dotlenia krew i komórki oraz witaminy z grupy B, które odżywiają pomagają odżywić zmęczoną cerę. Truskawki zlikwidują drobne zmarszczki, złagodzą zmiany trądzikowe. Zawierają kwas salicylowy, który dzięki właściwościom złuszczającym może działać jak delikatny peeling. Pomaga także w walce z drobnymi zmianami potrądzikowymi i wspomaga wybielanie piegów. Jednak truskawki mogą uczulać, a dla osób z cerą naczyniową w ogóle nie są polecane.
Uwaga – truskawki mają właściwości wybielające zęby! Starte na papkę nakładamy na szczoteczkę i czyścimy zęby.
Maseczka nawilżająca z truskawek: opłukane pod bieżącą wodą i odszypułkowane truskawki miksujemy, dodajemy 2 łyżki miodu, łyżkę śmietany lub połowę rozgniecionego banana. Nakładamy na twarz na 15-20 minut i zmywamy ciepłą wodą.
WIŚNIA – w swoim składzie zawiera dużo potasu, wapnia, magnezu, fosforu i cynku, dlatego doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry szorstkiej i suchej. Także skóra tłusta i mieszana korzystnie reaguje na ekstrakt z wiśni, który ma działanie ściągające pory. Wyciąg z wiśni jest też składnikiem zapachowym wielu perfum i balsamów.
Maseczka ściągająca pory: Garść rozgniecionych wiśni bez pestek mieszamy z łyżką mąki ziemniaczanej. Nakładamy na twarz na 15-20 minut, zmywamy chłodną, przegotowaną wodą.
MALINA – ma dużą zawartość witaminy C, a więc dodaje skórze blasku, przyspiesza gojenie się ranek, ogranicza nadmierną produkcję serum. Zawiera wiele minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor i miedź, przez co ma działanie regenerujące i odżywcze dla suchej i podrażnionej skóry. Ważne jest też działanie wzmacniające naczynia krwionośne i zapobieganie ich pękaniu.
Peeling do każdego typu cery: Pół szklanki umytych malin rozgniatamy i dodajemy 3 łyżeczki drobnego cukru. Taką papkę nakładamy na twarz na 2-3 minuty, po czym masujemy skórę, wykonując okrężne ruchy opuszkami palców. Zmywamy ciepłą wodą, przecieramy tonikiem i nakładamy krem.
Osoby szczególnie wrażliwe i skłonne do alergii przed zastosowaniem takich kosmetyków powinny wykonać test: kawałek owocu należy położyć w zgięciu łokcia na 10 minut. Jeżeli po kilku godzinach nie pojawi się efekt uczulenia w postaci zaczerwienienia lub swędzenia można spokojnie przyrządzić domowy kosmetyk.