Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów

Orzechy to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych. Choć są wysokokaloryczne, warto pamiętać, że są również skarbnicą witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Orzechy włoskie są produktem wysokoenergetycznym (100g to 645kcal), dlatego zaleca się spożywać je w rozsądnych ilościach. Jednak nawet osoby na diecie nie powinny rezygnować z ich jedzenia, bo pod twardą, brązową łupinką kryje się dobroczynna moc witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dobro schowane w łupince

Orzechy włoskie w 65% składają się z tłuszczu. Jednak spośród wszystkich orzechów, to właśnie orzechy włoskie zawierają najwięcej zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz kwasu alfa-linolenowego (ALA), które świetnie wpływa na pracę mózgu, obniżają stężenie złego cholesterolu (LDL), chronią przed miażdżycą, zmniejszają ryzyko zawału serca oraz wylewu. Dodatkowo, dobroczynnie działają na układ nerwowy, nawilżają skórę i działają przeciwzapalnie. Orzechy włoskie to również cenne źródło białka (25%), które z powodzeniem może zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego, dlatego też są idealnym produktem spożywczym dla osób będących na diecie wegetariańskiej. Jeśli chcemy wspomóc nasz układ odpornościowy, powinniśmy na stałe włączyć orzechy włoskie do naszego jadłospisu. Zawarty w nich kwas elagowy, pomaga zwalczać infekcje i dodatkowo hamuje wzrost komórek nowotworowych. Ponadto, orzechy włoskie korzystanie wpływają na poprawę metabolizmu oraz wspomagają trawienie.
Orzechy są również cennym źródłem błonnika. Zawierają witaminy z grupy B oraz witaminę E (spowalniającą proces starzenia się skóry). Są nieocenionym źródłem składników odżywczych: magnezu, manganu, miedzi i kwasu foliowego – szczególnie zalecanego kobietom w ciąży.
Dobroczynne działanie orzechów włoskich na nasz organizm doceniono już w starożytności. Liśćmi orzecha włoskiego (bogatymi w witaminy K, C i PP, z grupy B oraz sole mineralne) leczono wiele schorzeń m.in. cukrzycę. Z kolei nalewka z orzechów włoskich świetnie wpływa na problemy z trawieniem. Obecnie orzechy mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Są składnikami balsamów brązujących, peelingów do ciała czy kremów przeznaczonych dla skóry trądzikowej oraz wrażliwej.

Kupowanie i przechowywanie orzechów włoskich.
Kupując orzechy włoskie sięgajmy po te w łupince. Należy pamiętać, aby wymierać orzechy dobrze wysuszone. Jeśli jednak zdarzy nam się kupić wilgotne orzechy, należy położyć je w ciepłym miejscu (np. blisko kaloryfera) w przewiewnym koszyku (np. wiklinowym) i pozostawić do całkowitego wysuszenia. Orzechy bez łupinek, przechowywane w niewłaściwy sposób mają tendencję do jełczenia, przez co tracą swe wartości odżywcze i stają się po prostu niesmaczne. Dlatego należy unikać kupowania orzechów sprzedawanych luzem na wagę. Kupując te w łupinkach pamiętajmy, aby łupać tylko taką ilość, jaką w danej chwili potrzebujemy. Jeśli jednak zależy nam na czasie wybierajmy łupane orzechy sprzedawane w szczelnych, foliowych woreczkach. Warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Powinny być koloru złoto-brązowego. Nie powinny mieć ciemnych przebarwień czy jakiegokolwiek naloty na skórce. Orzechy najlepiej przechowywać w lodówce w szczelnie zamykanym pojemniku, co chroni je przed światłem i wysoką temperaturą powodującą jełczenie.
Orzechy włoskie są dzisiaj składnikiem wielu deserów i ciast. Ale warto pamiętać, że podprażone na suchej patelni, mogą być chrupiącym i zdrowym dodatkiem do lekkich sałat czy surówek, posiekane drobno świetnie sprawdzą się np. jako panierka do kotletów, a zmielone zastąpią mąkę w ciastach.
Po orzechy włoskie warto sięgać jak najczęściej, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm narażony jest na infekcje, a my czujemy się osłabieni i zmęczeni. Orzechy dodają siły, wzmacniają organizm i w cudowny sposób poprawiają nasz wygląd i samopoczucie.

Pełnoziarniste muffinki z orzechami i jabłkami

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
Suche:
1 1/2 szklanki* mąki pełnoziarnistej
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki cukru waniliowego
szczypta soli
Mokre:
1 duże jajko
1/2 szklanki mleka
60 g stopionego masła
Dodatkowo:
2 duże kwaskowe jabłka (szara reneta)
60 g orzechów włoskich

*szklanka 250 ml
Mąkę z proszkiem przesiać do miski. Dodać szczyptę soli, cukier, cukier waniliowy, cynamon i posiekane orzechy włoskie. Składniki wymieszać. W drugiej misce roztrzepać jajko z mlekiem i stopionym masłem. Do składników suchych dodać mokre. Jabłka obrać ze skórki, zetrzeć na tarce na grubych oczkach do pozostałych składników. Dokładnie wymieszać. Formę do muffin wyłożyć papilotkami. Ciasto nakładać do papilotek do 3/4 wysokości. Muffiny piec w 180 stopniach przez ok. 23-25 minut.

Sałatka z piersią kaczki z orzechami i suszonymi śliwkami

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
1 opakowanie miksu sałat z roszponką
200 g pomidorów koktajlowych (czerwonych i żółtych)
4 pomidory bananowe
50 g orzechów włoskich
70 g suszonych śliwek
Piersi z kaczki:
2 piersi z kaczki
2 łyżki oleju
sól morska (świeżo zmielona)
czarny pieprz (świeżo zmielony)
4 łyżeczki posiekanej szałwii
Sos sałatkowy:
1 opakowanie sosu sałatkowego francuskiego Prymat
3 łyżki oliwy z oliwek
3 łyżki wody


Piersi kaczki natrzeć olejem oprószyć solą, pieprzem i posiekaną szałwią. Odstawić na 30 minut. Skórę naciąć na krzyż. Piersi kłaść na dobrze rozgrzanym grillu (u mnie elektryczny) skórą do dołu i grillować przez ok. 6 minut z każdej strony. Po upieczeniu mięso przełożyć na talerz i zostawić na kilka minut, aby soki wewnątrz równomiernie się rozeszły, a piersi pozostały soczyste.
Na suchej patelni uprażyć orzechy włoskie. Na talerzu ułożyć sałatę, pokrojone na połówki pomidory koktajlowe i pomidory bananowe w plasterkach. Dodać pokrojone suszone śliwki, orzechy oraz pokrojone na plastry piersi kaczki. Sos przygotować według opisu na opakowaniu. Na 10 minut przed podaniem sałatkę polać sosem.

Spaghetti z pesto z rukoli z orzechami

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
150 g rukoli
70 g orzechów włoskich
5 łyżek startego sera pecorino romano (lub parmezanu)
2 ząbki czosnku
1/4 pęczka bazylii
150 ml oleju rzepakowego
gruboziarnista sól (do smaku)
Dodatkowo:
300 g makaronu spaghetti
Pesto: Orzechy podprażyć na suchej patelni. Rukolę umyć i dokładnie osuszyć. Przełożyć do wysokiego naczynia. Dodać posiekany czosnek, sól, orzechy, starty ser, listki bazylii i 2 łyżki oleju. Miksować dolewając stopniowo olej. Gotowe pesto doprawić solą.
Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Odcedzić pozostawiając 2 łyżki wody, w której się gotował. Do gorącego makaronu dodać, wodę i kilka łyżek pesto. Dokładnie wymieszać. Podawać od razu po przygotowaniu.

Łosoś pieczony pod chrupiącą, orzechową kruszonką

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
2 duże filety łososia ze skórą
sól morska świeżo mielona
czarny pieprz świeżo mielony
2 łyżki soku z cytryny
Kruszonka:
3 łyżki bułki tartej
2 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki startego parmezanu (lub pecorino romano)
2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku
3 łyżki stopionego masła
1/2 pęczka posiekanej natki pietruszki
4 posiekane listki świeżego lubczyku
szczypta soli morskiej
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
Dodatkowo:
1/2 łyżki oleju

Filety z łososia skropić sokiem z cytryny, przyprawić solą i pieprzem. Odstawić na czas przygotowania kruszonki. Wszystkie składniki kruszonki połączyć i dobrze wymieszać. Łososia ułożyć w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym olejem. Wierzch łososia obłożyć przygotowaną kruszonką i delikatnie docisnąć. Rybę wstawić do nagrzanego do 170 stopni piekarnika i zapiekać przez ok. 20-25 minut. Podawać z ryżem z kurkumą smażonym na maśle lub z ulubionymi dodatkami.

Sałatka z grillowaną piersią kurczaka z orzechami i jabłkiem

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
1 podwójna pierś z kurczaka
Marynata:
2 łyżki oleju ryżowego
2 łyżki sosu sojowego
sól morska (świeżo zmielona)
pieprz kolorowy (świeżo zmielony)
chili w płatkach (świeżo zmielone)
Dodatkowo:
150 g miksu sałat z rukolą
1 średnie czerwone jabłko
3 łodygi selera naciowego
3 łyżki orzechów włoskich
1 łyżka soku z cytryny
Dressing:
2 łyżki jogurtu naturalnego greckiego
2 łyżki majonezu
sól morska (świeżo zmielona)
czarny pieprz (świeżo zmielony)
1/4 pęczka posiekanego szczypiorku
1/2 łyżeczki cukru pudru
1 łyżeczka soku z cytryny
Składniki marynaty wymieszać. Pierś podzielić na porcje. Mięso zalać przygotowaną marynatą i odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Na talerzu ułożyć miks sałat. Dodać pokrojone na plasterki i skropione sokiem z cytryny jabłko oraz pokrojony na kawałki seler naciowy. Pierś wyciągnąć z marynaty i grillować na grillu elektrycznym lub węglowym do miękkości. W trakcie grillowania mięso posmarować pozostałą marynatą. Mięso przestudzić i pokroić na kawałki. Dodać do sałatki. Na suchej patelni uprażyć orzechy i posypać nimi sałatkę. Składniki dressingu połączyć i polać nim sałatkę. Podawać zaraz po przygotowaniu.

Gruszki nadziewane kaszą jaglaną, orzechami i gorgonzolą

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
2 gruszki
50 g kaszy jaglanej
70 g sera gorgonzola
2 łyżki startego sera cheddar
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
6 suszonych śliwek
1/2 łyżki miodu
1/2 łyżeczki czarnuszki (opcjonalnie)
sól

Kaszę jaglaną ugotować do miękkości w osolonej wodzie. Gruszki przekroić na połówki i wydrążyć środek, pozostawiając około 1 cm miąższu. Wydrążone gruszki napełnić kaszą. Dodać pokrojoną w kostkę gorgonzolę, posiekane orzechy włoskie oraz pokrojone na mniejsze cząstki suszone śliwki. Każdą połówkę posypać startym serem cheddar i czarnuszką. Polać płynnym miodem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 175 stopi i piec około 20-25 minut. Gruszki powinny być lekko twarde. Podawać na ciepło lub na zimno.

Sałatka z kaszą gryczaną z orzechami i dressingiem pomarańczowo-miodowym

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
200 g kaszy gryczanej
100 g czerwonej soczewicy
8 plastrów szynki szwarcwaldzkiej
1 czerwona papryka
1 średnia czerwona cebula
50 g orzechów włoskich
1/2 pęczka natki pietruszki
Dressing:
3 łyżki oleju
1 łyżka soku pomarańczowego
1/2 łyżki płynnego miodu
1 szczypta soli
1 szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Kaszę i soczewicę ugotować według przepisu na opakowaniu. Wystudzić. Cebulę pokroić w piórka, paprykę w kostkę. Orzechy uprażyć na suchej patelni. W misce wymieszać kaszę z soczewicą. Dodać cebulę, paprykę, uprażone orzechy i porwaną na mniejsze kawałki szynkę szwarcwaldzką. Posypać posiekaną natką pietruszki. Składniki dressingu połączyć. Dressingiem polać sałatkę i wymieszać.

Ciastka pieguski z orzechami włoskimi

Orzechy włoskie - skarbnica witamin i minerałów
Składniki:
350 g mąki
200 g masła (w temperaturze pokojowej)
1 duże jajko
170 g cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
1/4 łyżeczki sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szczypta soli
100 g gorzkiej czekolady
100 g orzechów włoskich
Miękkie masło utrzeć na puch z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać jajko i ponownie ucierać. Mąkę z proszkiem, solą i sodą przesiać. Dodać do ubitej masy. Ubić lub połączyć ręcznie. Do ciasta dodać posiekaną na drobne kawałki czekoladę i orzechy. Wyrobić. Formować małe kuleczki i kłaść je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (góra-dół) i piec około 15-20 minut.

Ola1984 19.11.2014 16:03
Malinka, orzechy zawsze są u mnie w domu, bo mój synek jest ich miłośnikiem. Często więc wykorzystuję je w daniach lub po prostu pakuję mu do szkoły solidną porcję :) Przepisów z orzechami (nie tylko włoskimi) jest znacznie więcej na moim profilu, serdecznie zapraszam :)
Malinka 19.11.2014 12:44
@Ola1984 w Twoim wydaniu orzechy rzeczywiście są skarbnicą... POMYSŁÓW na ich wykorzystanie:)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak