Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Opłatek na wigilijnym stole.

Symbol miłości ,radości i pojednania.Czym jest dla Was ? Czy ma on takie samo znaczenie jak dla mnie i wielu z nas?

 

             Opłatek na wigilijnym stole.

 

   Dzielenie się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną świadczy o tym, że osoby zasiadające do niej żyją w zgodzie i bez gniewu w pojednaniu mogą ją spokojnie sporzyć . Po wstępnej modlitwie i przełamaniu się symbolem wzajemnej przyjażni nie liczą się wzajemne kłótnie i spory, które w ten jeden wyjatkowy dzień idą w zapomnienie.

Co to jest opłatek?

Nic innego jak przaśny chleb wyrabiany z mąki i wody.

Tradycja dzielenia się nim wywodzi się  już z XVIII wieku. Nasze rodziny pielęgnują tę tradycję na znak dzielenia się chlebem odnoszący się do Eucharystii.

Okruch opłatka rzucany do studni z wodą oczyszczał ją, a zostawiony na pustym talerzu łączył nas ze zmarłymi.

 Wypiekany przez zakonników miał duże znaczenie w naszych domach. U mojej babci opłatek zawsze podawany był z miodem. W moim domu rodzinnym był  sam bez dodatków . Czy inna tradycja ? Chyba tak.

 Specjalnie w ypiekany kolorowy opłatek przeznaczony był dla zwierząt domowych i bydła. Wierzono,że żwierzęta w Wigilie przemówią ludzkim głosem. Każdy gospodarz tej nocy odwiedzał swoje zwierzęta.  Czy teraz tak jest dalej warto by było się spytać takiego prawdziwego gospodarza.

 

W ten jedyny wyjatkowy dzień postarajmy się być miłym dla siebie i postarajmy   być razem. Zapominijmy o zwadach i sporach. Usiądzmy do jedengo stołu i podzielmy się tym symbolem miłości i wspólnej przyjażni.

Szanujmy siebie ,bo możemy za rok już niezdążyć się z kimś pojednać.

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak