Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Niebo na ziemi…czyli lawenda.

Lawenda to nie tylko ozdoba, ale smak i aromat.

Spacerując po swoim ogrodzie zauważyłem niezwykle dostojną pokrzywę. Właściwie ta pokrzywa rosła już od pewnego czasu, ale dojście do niej nie było zbyt łatwe, więc sobie rosła ,aż nadszedł jej kres. A ,że moja Żona miała ochotę na placki ziemniaczane to pomyślałem o jej wykorzystaniu. Pokrzywy ,nie Żony. Nieopodal pyszni się kolorem fioletowego nieba lawenda. I tak powstał mariaż pokrzywy z lawendą. Okazało się, że bardzo udany.

 

Placki ziemniaczane z pokrzywą i sosem lawendowym.

Niebo na ziemi…czyli lawenda.

Składniki.

2 -3 ziemniaki duże

2 łyżki pokrzywy ugotowanej

1 cebulka mała

1 jajko

1 łyżka mąki

Sól, pieprz

Olej do smażenia

Sos lawendowy.

1 łyżka kwiatów lawendy

4 łyżki mleka

100ml jogurtu lub śmietany

1 łyżeczka soku z cytryny

Tabasco, sól

Sos lawendowy.

Kwiaty lawendy zalać mlekiem i podgrzewać prawie do zagotowania .Odstawić na 5 minut, aby mleko zaabsorbowało aromat i przecedzić.

Mleko lawendowe połączyć ze śmietaną lub jogurtem i doprawić do smaku solą i tabasco.

Placki pokrzywowe.

Listki pokrzywy ugotować, odcedzić ,posiekać i dusić kilka minut z posiekaną cebulką na 1 łyżce masła.

Surowe ziemniaki zetrzeć i połączyć z pokrzywą i resztą składników.

Smażyć placuszki. Podać z sosem lawendowym.

Niebo na ziemi…czyli lawenda.

 

Ponieważ w Pytaniach na DS Gibli pyta o lawendę, a ja właśnie miałem ją na talerzu to trochę o niej napiszę.

Czysty, trwały zapach lawendy popularny jest od czasów starożytnych. Była ulubionym dodatkiem do kąpieli stosowanym przez Greków i Rzymian. Nazwa pochodzi  od lavo, lavare co oznacza myć, kąpać się .Jej zapach odstrasza owady, dobrze wiązkę powiesić w szafie,  ludzie nosili ją by uchronić się przed chorobami zakaźnymi, migrenami i zawrotami głowy. Ale lecznicze właściwości ma głównie eteryczny olejek lawendowy.

W XVI i XVII w lawenda ze względu na swoje właściwości smakowe była wykorzystywana w kuchni. Zielarz Gerard ,który zalecał ją cierpiącym na migreny i zawroty głowy ,pisał, że jej kiełki marynuje się i podaje do mięsa .Szczególnie pasuje do baraniny i tłustych mięs. Mięso okłada się kwiatami lub suszonymi liśćmi ,a po upieczeniu  usuwa się. Wspaniały aromat roznosi się podczas grillowania mięsa z lawendą i zaostrza jego smak.

Lawenda jest wspaniałym składnikiem mieszanek ziołowych. Słynne zioła prowansalskie właśnie ją zawierają. Możemy przygotować wspaniałą mieszankę do marynat, łącząc lawendę, szałwię i koper. Dobrym towarzyszem jest też cząber.

Średniowieczne tradycje to właśnie pieczenie i gotowanie z dodatkiem lawendy i sosy lawendowe.

Lawenda nadaje się do potraw słodkich .Królowa angielska Elżbieta I lubiła konfiturę lawendową i piła herbatkę z lawendy jako lekarstwo.

Możemy zrobić  aromatyzowany cukier lawendowy i używać go zamiast zwykłego do wypieku słodkich ciast, bułeczek czy kremów. Możemy aromatyzować musy, pianki, galaretki , ciasta i ciasteczka.

Cukier lawendowy

Niebo na ziemi…czyli lawenda.

Czyste ,suszone kwiaty lawendy wymieszać w stosunku 1:1 z cukrem  i wsypać do słoiczka. Szczelnie zamknąć i odstawić przynajmniej na 2 tygodnie, najlepiej jeszcze dłużej.  Właśnie to zrobiłem i  zacząłem odliczanie. Potem cukier przesiać i używać.

Ja mam zawsze zapasik octu winnego z gałązkami  lawendy i syrop lawendowy.

 

Do butelki z octem winnym albo jabłkowym wkładam kilka gałązek lawendy i się aromatyzuje.

Niebo na ziemi…czyli lawenda.

Syropu  używam do sałatek owocowych i deserów czy koktajli.

 

Syrop lawendowy.

Składniki.

1 łyżka kwiatów lawendy

100ml wody

100g cukru

 

Wodę gotować z cukrem do jego rozpuszczenia. Zdjąć z ognia i dodać kwiaty lawendy. Odstawić na 5 minut. Nie więcej ,bo syrop będzie gorzki. Przecedzić i przelać do buteleczki.

Niebo na ziemi…czyli lawenda.

Wykorzystując lawendę w kuchni należy stosować regułę: używaj z umiarem, lepiej mniej niż więcej, delikatnie ,aby nie pomylić kuchni z pralnią.

I jeszcze jedno, źródło ,skąd mamy lawendę. Najlepiej z własnego ogrodu, albo ekologiczną. Musimy

mieć pewność, że nie była pryskana. Kwiatostany lawendy powinny być zbierane i suszone, kiedy kwiaty dopiero się otwierają. Kiedy roślina całkiem się zasuszy, kwiatki mogą być otarte i przechowane do późniejszego wykorzystania. Można również suszyć liście, ale nie są one tak aromatyczne.

I na koniec dla estetów. Lawenda to piękna roślina ozdobna nie tylko w ogrodzie, ale i w domu .Zioło ładne i aromatyczne ,podobno koi nerwy. Wykorzystanie lawendy zależy od naszego smaku ,fantazji i zdolności artystycznych.

Christopher 2014.08.20

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak