Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Lepszy rydz niż nic! Czy na pewno wiesz o co chodzi?

Lepszy rydz niż nic! Większość osób uważa, że w to popularne powiedzenie dotyczy grzybów, ale to błąd, w tym powiedzeniu nie chodzi o rydza, chodzi o uprawną roślinę Lniankę siewną, z której wyrabia się bardzo ceniony olej rydzowy.

 Lepszy rydz niż nic! Większość osób uważa, że w to popularne powiedzenie dotyczy grzybów, ale to błąd, w tym powiedzeniu nie chodzi o rydza, chodzi o uprawną roślinę Lniankę siewną, z której wyrabia się bardzo ceniony olej rydzowy. A jest lepsza niż nic, bo rosła na bardzo ubogich glebach i miała małe wymagania.

Ale wróćmy do naszego grzyba rydza. Rydze to grzyby, które w wielu rejonach Polski pojawiają się bardzo rzadko lub nie występują wcale.  Ja mieszkam w rejonie Wielkopolski, gdzie rydzów nie brakuje, szczególnie w tym roku jest ich duży urodzaj. Rydzem nazywa się mleczaja rydza, mleczaja jodłowego, czy tez świerkowego. Najbardziej charakterystycznymi cechami rydza mleczaja są: występowanie pod sosnami, wyraźne prążkowanie kapelusza i zieleniejące mleczko i miąższ po uszkodzeniu

Rydze w kulinarnym światku są wysoko cenionymi grzybami,  które są wyborne w smaku i należą do jednych z najbardziej poszukiwanych jadalnych grzybów. Najczęściej używa się ich do marynowania w occie, gdyż nabierają wtedy doskonałego, korzennego smaku. Nadają się również do panierowania i smażenia. Rydze natomiast nie nadają się do suszenia, ani jako dodatek do zup.

Moje przepisy z rydzami znajdziecie na moim profilu na DS:

 rydze marynowane 

Lepszy rydz niż nic! Czy na pewno wiesz o co chodzi?

rydze duszone na maśle.

 Lepszy rydz niż nic! Czy na pewno wiesz o co chodzi?

Rydze smażone marynowane


Lepszy rydz niż nic! Czy na pewno wiesz o co chodzi?

Rydze w pomidorach

 Lepszy rydz niż nic! Czy na pewno wiesz o co chodzi?

 Polecam Wam chociaż raz skosztować tych grzybów! Smacznego :)

 

bietka 02.10.2014 12:13
smaczne grzybki :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak