Mięso z kurczaka zaliczane jest do dietetycznych i zawiera dużo białka.
pełnowartościowego. Dostarcza ono niezbędne aminokwasy do organizmu, których organizm sam nie jest wstanie wytworzyć. Zawiera także witaminy i minerały. Szczególnie mięso z piersi kurczaka jest lekkostrawne i polecane osobom na diecie, i osobom, które borykają się problemami przewodu pokarmowego. Mogą je jeść dzieci, osoby starsze. Zawiera niską zawartość tłuszczu. Zwiera dużo witamin z grupy B, które odgrywają istotną rolę w budowie i regeneracji komórek, co szczególnie istotne w przypadku układu nerwowego.
Zalecane jest kupowanie mięsa z kurczaka nie z wielkich hodowli, ale sprawdzonych miejsc. Niestety są one faszerowane antybiotykami i hormonami. Sama osobiście kupuję kurczaki od sprawdzonego małego hodowcy gdzie cena mięsa jest droższa i sprzedaje go mało, ale wiem, co jem.
Mięso z kurczaka można grillować, smażyć, dusić, gotować, zapiekać. Przy smażeniu tradycyjnej piersi z kurczaka warto zadbać o zdrowe panierki z płatków owsianych, z sezamu, otrębów, orzechów mielonych i smażyć na maśle klarowanym. Nie wchłania się ono do panierki tak jak inne oleje.
Najlepszym rozwiązaniem jest duszenie, gotowanie i pieczenie. Kurczak gotowany jest uważany za bardzo dietetyczny i polecany osobom na diecie wątrobowej. Warto podawać go z ryżem, marchewką i lekkim sosem w potrawce. Drób ma działanie zakwaszające, dlatego należy go jadać z dużą ilością warzyw, które są zasadotwórcze.
Mięso drobiowe jest również idealnym składnikiem diet odchudzających - ma mało kalorii (jest, bowiem chude - 100 gramów piersi z kurczaka bez skóry ma jedynie około 1-1,5 grama tłuszcz), ale dużo białka, więc powoduje uczucie sytości i przyspiesza metabolizm. Zapobiega również utracie mięśni, z czym często maja problem osoby drastycznie ograniczające ilość spożywanych dziennie kalorii.
Kurczak nie musi być monotonny i nudny, co pokazuje w mojej kuchni.Można go nadziewać, faszerować na wiele sposobów.
Roladki z nadzieniem pietruszkowym
2 piersi z kurczaka duże
2 szklanki natki pietruszki posiekanej
1,5 sztuki bułki czerstwej
3 łyżki masła
1 jajko
2 żółtka
sól, pieprz do smaku
2/3 szklanki mleka
przyprawa do kurczaka
masło klarowane
Bułki namaczam w mleku, i mocno odciskam w rękach albo na sitku. Piersi z kurczaka nacinam wzdłuż żeby uzyskać duży płat mięsa. Delikatnie rozbijam, ale nie za mocno.Solę, pieprzę, posypuję przyprawą do kurczaka.
Masło ucieram, dodaję bułkę odciśniętą i mieszam, oraz żółtka. Białko ubijam na pianę i dodaję do farszu. Mieszam, doprawiam,solą, pieprzem, dodaje natkę pietruszki posiekaną.Na filet układam połowę farszu. spinam szpilkami i związuję nitką wokoło. Podsmażam z każdej strony na maśle klarowanym, żeby roladki zarumieniły się. Następie przekładam na blaszkę i piekę 45 minut temp 200 stopni. Po upieczeniu kroję na plastry.
Kurczak w potrawce
ryż:
1 szklanka ryżu białego
3 łyżki oleju
sól
marchewka:
1/2 kg marchewki
200 g groszku
2 łyżki masła
cukier szczypta
1/2 łyżeczki soli
kurczak:
6 udek z kurczaka
2 marchewki
1 por biała część
1 plaster selera
1 pietruszka
sól
sos:
2 szklanki mleka
2 łyżki mąki wrocławskiej
2 łyżki masła klarowanego
sól do smaku
1żółtko
1/2 szklanki rosołu
3 łyżki octu winnego
gałka muszkatołowa do smaku
Ryż płuczę i przesypuję do garnka, dolewam dwie szklanki wody, dodaję olej, sól i gotuję do momentu wchłonięcia przez ryż wody. Garnek przykrywam kocem i odstawiam na 30 minut aż ryż dojdzie.
Marchewkę obieram i myję. Przekładam do garnka wlewam szklankę wody. Dodaję sól, cukier i masło. Dodanie masła sprawia, że nie traci ona koloru. Gotuję do miękkości około 30 minut. Groszek dodaję pod koniec i gotuję jeszcze pięć minut. Jak marchewka przestygnie kroję ją w paski sitkiem do warzyw.
Udka z kurczaka przekładam do garnka, dodaję obrane i umyte warzywa. Gotuję w rosole na bardzo wolnym ogniu godzinę aż mięso będzie miękkie.
Sos:
Na patelni rozpuszczam masło dodaję mąkę i przesmażam na wolnym ogniu żeby się nie zrumieniła mąka. Odstawiam z gazu. Dolewam mleko i energicznie mieszam montewką ( mieszadło) aż do połączenia się składników żeby nie zrobiły się kluchy. Wstawiam ponownie na wolny ogień żeby sos się zagęścił i dolewam rosół i chwilę podgrzewam. Do kubka przekładam żółtko które rozcieram widelcem. Dodaję po łyżeczce sosu ale powoli, żeby się nie zważyło. Następnie przelewam masę jajeczną do sosu i mieszam. Na końcu dodaję ocet winny, doprawiam solą i gałką, podgrzewam ale nie wolno zagotować
Roladki z pieczarkami w boczku otulone
3 piersi z kurczaka
6 plastrów boczku wędzonego
25 dkg pieczarek
1 por mała biała część
sól, pieprz
masło klarowane
3 gałązki koperku
Piersi z kurczaka rozbijam, solę i pieprzę, układam pokrojony koperek. Soli daję mało bo boczek jest słony. Por kroję drobno i przesmażam na patelni na maśle klarowanym.Wykładam na talerz, i przesmażam na tej samej patelni pokrojone w plastry pieczarki. Mieszam je z porem, solę, pieprzę i układam na każdej piersi farsz. Zwijam roladki, obkładam każdą dwoma plastrami boczku. Spinam je szpikulcami żeby się nie rozleciały w trakcie smażenia. Smażę na maśle na wolnym ogniu, podlewając odrobiną wody. Obracam je z każdej strony do zarumienienia.
Kurczak po węgiersku
1,5 kg kurczak
1 kg ziemniaków w mundurkach
3 marchewki
1 blister przyprawy ]polędwiczki z jabłkiem / rozmaryn,tymianek, papryka słodka, szałwia, czosnek/
3 łyżeczki przyprawy]kurczak po węgiersku
1 łyżeczka sosu sojowego
1 łyżeczka sosu ostrygowego
1 płaska łyżka soli
5 łyżek oleju rzepakowego około
2 cebule
W miseczce przyrządzam marynatę z wszystkich przypraw sypkich czyli wsypuję przeprawę do kurczaka po węgiersku, sól, rozmaryn, tymianek, paprykę słodką, szałwie, czosnek. Dodaję sos sojowy i ostrygowy, olej rzepakowy. Całość mieszam.
Do wysokiego wąskiego słoika albo butelki przelewam wodę. Nadziewam kurczaka na butelkę. Ustawiam w brytfannie. Ziemniaki w mundurkach myję dokładnie i nacinam w kilku miejscach. Cebulę ,marchewkę obieram , kroję na kawałki i układam w brytfannie razem z kurczakiem i ziemniakami.
Piekę około 1,5 godziny, czyli czas pieczenia wynosi tyle ile waży kurczak. W między czasie kurczaka polewam sokami które wytworzą się podczas pieczenia. Podaję z warzywami z którymi był zapiekany.
Musztardowy kurczak z pieczonymi warzywami
3 udka z kurczaka
3 pałki z kurczaka
marynata kurczaka:
3 łyżki musztardy sarepskiej
1 łyżka musztardy francuskiej
2 łyżki octu balsamicznego
1/2 łyżeczki soli prowansalskie
1/3 łyżeczki pieprzu
1/2 łyżeczki rozmarynu
1 łyżeczka plaska curry indyjskie
1 łyżka pietruszki natki pokrojonej
1 łyżka miodu
1 cebula
warzywa:
1 kg marchewki
3 ziemniaki
1/2 łyżeczki rozmarynu
1/ łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki soli
Do miseczki przekładam musztardę dwa rodzaje, dodaję ocet balsamico, sól, pieprz, rozmaryn, curry, oraz rozpuszczony miód. Całość mieszam. Każdy kawałek kurczaka obtaczam w marynacie i przekładam do pojemnika. Dodaję pokrojoną cebulkę, posypuję natką i wkładam do lodówki na godzinę albo na noc. Mojego kurczaka wstawiłam na dobę do lodówki bardzo fajnie mięso przeszło aromatami. Na drugi dzień przekładam do naczynia żaroodpornego i wstawiam do piekarnika temp 200 stopni na 40-50 minut. W między czasie przekładam kurczaka i polewam resztą marynaty podczas pieczenia.
Marchewkę obieram, ziemniaki także i kroję na cząstki. Przekładam do worka do zapiekania, dodaję zioła, sól i wstawiam worek do brytfanny. W kilku miejscach nacinam worek nożem. Piekę razem z kurczakiem.