Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulinarny karnet Christophera - Słów kilka o… zdradliwych zupach.

Czy jedzenie francuskiej cebulowej może być testem poprawnych manier?

Niestety ,częściej niż nam się wydaje. Niektórzy twierdzą ,że jedzenie zwykłego bulionu z diablotką ,czy innej zupy jest pierwszym trudnym egzaminem przy stole.Kilka słów na ten temat , przy pysznych zupach z kurczaka —„kurczakówkach”. Przedstawię łatwe warianty wg recepty  „kurczak i reszta” ,które mogą ożywić stałe domowe menu.

Pierwsza zasada —tylko łyżką!
Zupę zawsze się je ,a nie pije. Nawet jeżeli będzie wodnista ,czy podana w naparstku ,to zawsze trzeba rozejrzeć się za łyżką. Może to być mały okrągły czerpaczek lub mikroskopijna  łyżeczka do mokki w przypadku bulionu z płetw rekina, podawanych w filiżankach do kawy.
Kiedy podajemy krem z warzyw ,grzybów w cylindrycznych filiżankach  z jednym uszkiem to jemy łyżeczką do herbaty.
Do  większych bulionówek  podaje się łyżki deserowe.

Klasyczny  krem z kurczaka. 

 
W wielu krajach jest to danie snobistyczne ,podawane tradycyjnie przy okazjach typu „imieniny cioci „ .W rzeczywistości jest to bardzo smaczna zupa ,o wiele bardziej atrakcyjna niż typowy rosół z kurczaka.

Składniki.
0,5 kg kurczaka
0,5 szklanki śmietany
2 żółtka
1 porcja włoszczyzny
1 łyżka maki pszennej
½ cytryny-sok
6 szklanek wody
1-2 łyżki masła
Natka pietruszki, koperek
Sól, pieprz

Wykonanie.

Włoszczyznę zetrzeć na tarce z łezkami  lub pokroić w drobną kostkę i udusić na maśle. Kurczaka i jarzyny zalać wodą i gotować na średnim ogniu ,aż mięso będzie miękkie. Następnie mięso wyjąć i zmiksować lub tylko rozdrobnić i znowu dodać do wywaru, wymieszać  ,doprawić do smaku. Dodać rozprowadzoną kilkoma łyżkami chłodnej zupy mąkę ,wlać  do zupy ,zagotować. Śmietanę mocno wymieszać z żółtkami i sokiem cytrynowym ,dodać do zupy ,wymieszać. Sprawdzić smak. Podawać obficie posypaną zieleniną z groszkiem ptysiowym lub małymi grzankami.
Przy tej rozmaitości nakryć, czasem trzeba szukać odpowiedniej łyżeczki nie po prawej stronie talerza,
ale nad nakryciem.

Dzióbkiem czy bokiem?
Zgodnie ze zwyczajem powinno się nabierać zupę od siebie ,w stronę dalszego brzegu talerza, a następnie pić ją z brzegu  łyżki ,jeśli nabrało się samo rzadkie lub z czubka ,jeśli znalazły się na niej kawałki  jarzyn czy mięsa .Łyżka nie powinna być zbyt pełna.
Anglicy jedzą zupę tylko bokiem  łyżki ,ale Francuzi wolą wkładać łyżkę do ust najwęższą stroną łyżki ,czyli dzióbkiem. Autorzy nowoczesnych manier są tutaj liberalni i nie wydają kategorycznych wyroków. Czyli obie metody są dobre i sam zdecyduj, która pozwala ci bardziej bezszelestnie zjeść rosół z makaronem. 

Kurczakówka meksykańska.

 

Tak podobno przygotowują zupę kurczakową niezbyt majętni  Meksykanie ,jednak rezultat jest godny nawet uroczystego przyjęcia. Spróbujcie.

Składniki.

1 kg skrzydełek drobiowych
4 duże strąki papryki
1 główka sałaty
25 dag pestek z dyni
5 łyżek oliwy
Warzywny rosół ,może być z kostki
Sól, pieprz

Wykonanie.

Umyte skrzydełka zalać wrzącym rosołem ,tak aby zostały przykryte .Gotować do miękkości. Mięso rozdrobnić .Pestki dyni obrane ,lekko zrumienić na patelni. Można posiekać, jeżeli nie lubimy całych. Sałatę pokroić w cienkie paseczki. Paprykę w paseczki lub drobną kostkę i udusić na oliwie. Do rosołu dodać rozdrobnione mięso ,paprykę, sałatę oraz pestki dyni. Doprawić do smaku. Podawać  na gorąco z pieczywem lub nie. 

Kurczakówka po Gdańsku. 

 
Kolejna zupa wystarczająca za cały obiad.

Składniki.

0,5 kg kurczaka lub tylko  skrzydełek
1 porcja włoszczyzny bez kapusty
1,5 l wody
100g makaronu drobnego
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
1 puszka groszku konserwowego lub fasolki
Liść laurowy, ziele angielskie ,sól, pieprz
Posiekany koperek

Wykonanie.

Pokrojoną drobno włoszczyznę  przesmażyć na maśle ,nie rumienić. Mięso ,jarzyny i przyprawy zalać wodą i gotować ,aż mięso będzie miękkie. Mięso wyjąć, rozdrobnić .Zupę zagotować ,wrzucić  makaron i gotować ok.5 minut ,mieszać .Dodać mięso drobiowe ,groszek lub fasolkę i mleko. Posypać obficie koperkiem.Niektórzy gdańszczanie zabielają zupę śmietaną.

Przechylać talerz ?

Francuskie wyrocznie dobrego tonu, mówią –można przechylić  lekko talerz  ,ale czy  warto walczyć o każdą kroplę  i drapać po talerzu ? Nie ma powodu demonstrować sąsiadowi  vis a vis dna naszego talerza. Czyli w rodzinnym gronie przechylamy talerz tak jak nam wygodnie, ale na przyjęciach zostawiamy razem z łyżką trochę zupy na talerzu w imię zachowania elegancji przy stole.

 

„Jaki –taki” ,krem kurczakowy po japońsku.

 

Danie bardzo eleganckie ,ale i trochę pracochłonne ,odpowiednie na domową wielką galę.Warto przed galą zrobić próbę generalną na domowy użytek ,dla stałych stołowników.

Składniki.

10-12 pieczarek
1 l esencjonalnego rosołu z kostki , grzybowego
20 dag mięsa ugotowanego lub pieczonego z kurczaka
½ puszki groszku
2 dymki wraz ze szczypiorkiem
4 jajka
1 łyżka brandy
½ cytryny-sok
Sól,pieprz sok  do smaku
6 małych liści sałaty

Wykonanie.

Pieczarki, tylko głowy ,oczyścić ,skropić sokiem z cytryny i wrzucić na 1 min do wrzącego rosołu. Odstawić na 1 h. Następnie wyjąć i poszatkować  w  plastry. Mięso ,groszek (bez zalewy) ,drobno posiekaną dymkę wymieszać dokładnie z brandy i rozłożyć do 6 kokilek. Jajka ubić z solą i pieprzem ,wymieszać z letnim rosołem i nalać do kokilek ,każdą porcję nakryć listkiem sałaty. Kokilki umieścić w rondlu (brytfannie)wypełnionej wodą do ¾ wysokości kokilek. Gotować na małym ogniu ok.20 min ,tak by zupa zgęstniała. Można też wstawić  brytfannę na 20 min do nagrzanego piekarnika.  Podawać na ciepło-zimą lub na zimno-latem  albo jak chcemy.

A jak nabierać zupę?

Łyżkę prowadzimy od siebie do zewnętrznego brzegu talerza ,podnosimy ją przy końcu i niesiemy do ust nad nim.
Natomiast w Anglii--talerz  od siebie, a łyżkę do siebie. To takie brytyjskie, gdzie im coś trudniejsze przy stole ,to w lepszym tonie.

Kiedy wolno wypić zupę?

Z  bulionówki ,filiżanki ,najpierw  jemy łyżką, kiedy zostanie niewiele, odkładamy łyżkę na talerzyk  i resztę można wypić. 

 

A co z łyżką po konsumpcji ?

Łyżkę zostawiamy na dnie talerza, odwróconą wypukłym do góry , nie kładziemy na talerzu podstawowym. 


 

Małe łyżki, te przy bulionówkach, filiżankach kładziemy na talerzyku na którym stały.

    

Trudne przypadki…

W zupie cebulowej pływa grzanka z  roztopionym serem, wtedy w lewej ręce trzymamy widelec, którym rozdrabniamy grzankę ,a łyżką w prawej ,jemy.
Jeżeli  w zupie rybnej pływa duża porcja ryby ,powinny być podane sztućce do ryb.
Paszteciki kruche i tłuste np. z ciasta francuskiego, podaje się na osobnych talerzykach i zjada widelcem. Podobnie paszteciki z ciasta naleśnikowego  czy kulebiaki. Diablotki bierze się palcami.
Natomiast wszelkie drożdżowe bułeczki  je się lewą ręką i zawsze łamie na małe kawałki ,które nadają się na jeden kęs. Bardzo nieeleganckie jest wgryzanie się w całe kromki bułki czy chleba (ale jakie smaczne,mówi moja wnusia ). Tosty są często owinięte w serwetkę, aby nie stygły. Jedząc z masłem również dzielimy na małe kawałki.

I spokojnie, bez pośpiechu…
Zupy podaje się bardzo gorące i przy łapczywym jedzeniu łatwo się poparzyć. Nabieramy więc trochę na łyżkę  ,próbujemy i czekamy ,konwersując z sąsiadami ,aż zupa przestygnie .W żadnym wypadku nie próbujemy dmuchać na nią, to zbyt dziecinne.
I jeszcze jedno. Nawet najbardziej finezyjnie złożoną serwetkę, należy zawsze użyć ,kładąc na kolanach lub z lewej strony nakrycia.Jak wynika z tych kilku słów ,jedzenie zup może dostarczyć wiele emocji. Ja życzę  przede wszystkim zup smacznych  i zdrowych . 
 
Christopher 13.01.2014 

 

margaret 09.02.2014 09:23
cenne porady:)
stef 17.01.2014 17:47
Przydatne wskazówki .Przecież nie zawsze jem w stołówce akademickiej.Zupy fajne.
miszelka 15.01.2014 14:19
No i znowu sie czegoś nauczyłam :)
Gabi44 14.01.2014 17:58
Zdradliwe te konwenanse,ale zupki smakowite.
stef 14.01.2014 16:06
Smaczny poradnik.
brioszka 14.01.2014 11:34
rany uwielbiam Twoje wpisy, można się dużo dowiedzieć! :)
IZABELA29 14.01.2014 08:18
smaczne te Twoje zupki

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak