Z wątróbką jest tak, że jedni ją lubią inni nie i unikają jak ognia. Często wątróbka kojarzona jest z traumą z dzieciństwa i jest znienawidzona. Wiele mam przyrządzało się na pół krwisto i stad uprzedzenie do niej. Ja nalezę do tych, co wątróbkę bardzo lubią, ale trzeba ją odpowiednio przyrządzić. Wtedy jest bardzo dobra.
Wątróbka zawiera dużo składników mineralnych, żelaza, cynku, miedzi, witaminę A, D, B2, B12 oraz kwas foliowy.
W zależności od stanu zdrowia danej osoby zalecane jest spożywanie wątróbki drobiowej albo wieprzowej.
Osoby, które maja niedobry żelaza powinny jeść wątróbkę wieprzową. Osoby, które maja niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego powinny jeść wątróbkę z kurczaka.
Wieprzowa zawiera dwa razy więcej żelaza niż inne wątróbki, i dużo witaminy D. Wołowa natomiast ma największą zawartością witaminy B2 i B12, ma przy tym najmniej cholesterolu. Cielęca jest najbogatsza w cynk oraz witaminę A, a wątróbka z kurczaka – w kwas foliowy, ale jest przy tym także najbardziej obfita w cholesterol.
Wątróbka jest bogata w witaminę A, która wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza gojenie ran, spowalnia procesy starzenia i poprawia wzrok.
Największym minusem wątróbki jest cholesterol, dlatego osoby, które cierpią na choroby układu krążenia powinny ją jadać rzadko. Nie powinny jej jeść kobiety w ciąży. Ponieważ dostarcza ona dużo witaminy A, której nadmiar szkodzi dla płodu. Nie powinny jej jadać także osoby, które cierpią na dne moczanową.
Powinny ją jadać osoby ze skłonnością do niedokrwistości, i cierpiące na anemie i obfite miesiączki. Zawiera ona dużo żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.
Zawiera dużo cynku niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W wątróbce znajduje się 28 mg witaminy C, a w gotowanej cebuli tylko 4 mg.
W smaku łagodniejsza jest wątróbka drobiowa.
Jeżeli przyrządzamy wątróbkę wieprzową należy wcześniej usunąć błony, które mogą popsuć smak potrawy.
Solimy ją dopiero po obróbce, ponieważ może stwardnieć i mięć gorzki smak. Tak samo pieprz, tymianek i majeranek dodajemy dopiero pod koniec przyrządzania. Można ją moczyć w mleku przez godzinę przed smażeniem. Ma wtedy delikatniejszy smak. Surową można przechowywać w lodowce nie dłużej niż dwa dni, najlepiej w torbie papierowej, bo chroni ona wrażliwą na światło witaminę A, która jest cennym składnikiem wątróbki.
Polecam także wątróbkę z królika, zawiera dużo białka, żelaza, fosforu, witaminy A i niacyny. Jest bardzo delikatna w smaku.
Wątróbkę podajemy z jabłkiem, cebulką. Polecam także w wersji z żurawiną i śliwkami suszonymi. Bardzo dobra jest z gruszkami z grilla i serem lazur. To moja ulubiona wersja jej podania. Wątróbka wcale nie musi być nudna i niedobra. Wystarczy ją odpowiednio przygotować. Należy do tanich, i to też jest jej zaletą. Moim wspomnieniem dzieciństwa jest wątróbka gotowana w rosole przez moją babcie. Zawsze nie mogłam się doczekać, kiedy będę mogła ją zjeść.
Wątróbka może być spożywana na surowo, półsurowo, smażona, panierowana oraz duszona. Stanowi ona także surowiec do wyrobu zakąsek i pasztetów. Najlepsza do tych celów jest wątroba cielęca. Można ją spożywać raz w tygodniu.
Pod względem zawartości białka wątróbka jest zbliżoną do piersi z kurczaka. W 100 g jest 19 g protein.
Pieczona wątróbka w kapuście
1/2 kg wątróbki drobiowej
3 cebule
1/2 kg kapusty kiszonej
sól, pieprz
2 ziela angielskie
1 liść laurowy
natka pietruszki
olej do smażenia
2 łyżki koncentratu pomidorowego
Kapustę gotuję w litrze wody do miękkości około 30 minut. Odsączam na sitku.Cebulę kroję w piórka i przesmażam na patelni. Dodaję kapustę, ziele angielskie, liść laurowy i dalej duszę na wolnym ogniu. Dodaję koncentrat pomidorowy, chwile przesmażam. Doprawiam
Wątróbkę przesmażam na drugiej patelni, ale dosłownie chwilę żeby się ścięła. Doprawiam solą, pieprzem.Dodaję do kapusty i wstawiam do piekarnika temp 200 stopni na 25 minut. Można przykryć folią aluminiową podczas pieczenia. Przed podaniem posypuję natką pietruszki.
Winne gruszki z wątróbką i żurawiną
3 gruszki
5 łyżek żurawiny suszonej
15 dkg wątróbka z indyka
5 dkg sera lazur
2 łyżki orzechów włoskich
1/3 szklanki czerwonego wina półwytrawne
sól, pieprz
koperek i pietruszka świeża
1/2 cytryny
oliwki i pomidorki do dekoracji
Gruszki myję, kroję na pół wzdłuż, wydrążam środek. Skrapiam sokiem z cytryny. Grilluje na grillu elektrycznym. Wątróbkę myję, osuszam i przesmażam na patelni na oleju, dolewam wino. Pod koniec dodaję żurawinę i razem duszę. Doprawiam solą, pieprzem. Wątróbkę kroję na mniejsze kawałki. Farszem napełniam gruszki, dodaję ser lazur, orzechy i na chwilę wkładam jeszcze na grilla. Przed podaniem dekoruję koperkiem. Talerz oliwkami i pomidorkami koktajlowymi.
Wątróbka z królika z żurawiną i śliwką
2 wątróbki z królika
3 cebule
1 jabłko duże winne
2 łyżki żurawiny suszonej
10 śliwek suszonych
1/3 szklanki wina czerwonego wytrawnego
sól, pieprz
1 łyżeczka majeranku
3 łyżki mąki
masło klarowane
natka pietruszki
Śliwki i żurawinę zalewam winem i odstawiam na godzinę.
Cebule kroję w piórka, przesmażam na maśle klarowanym. Przekładam na talerz. Jabłka kroję w cząstki, nie obieram ich tylko pozbawiam nasion. Przesmażam na maśle i przekładam do cebuli. Wątróbkę obtaczam w mące, i smażę, na końcu doprawiam solą, pieprzem, majerankiem.Dodaję cebulkę z jabłkami i śliwki z winem. Chwile jeszcze duszę. Przed podaniem posypuję natką pietruszki.
Wątróbka w pomarańczach z chili
20 dkg wątróbki drobiowej
2 pomarańcze
Sól Pieprz olej
2 łyżki mąki wrocławskiej
4 oliwki czarne
½ papryczki chili
Wątróbkę myję dokładnie, odcinam tłuszczyk. Na talerz wysypuję mąkę i obtaczam każdy kawałek wątróbki. Pomarańcze myję obieram. Z jednej pomarańczy wycinam cząstki bez błonek. Z drugiej pomarańczy z polówki wyciskam sok. Ze skórki którą wcześniej sparzyłam wycinam cienkie paski. Na patelni na oleju smażę wątróbkę i dolewam sok z pomarańczy. Po koniec dodaję cząstki pomarańczy i skórkę. Papryczkę chili kroję drobno i dodaję również. Wątróbkę solę i pieprze na końcu. Smacznego