Umiemy już piec chleb i bułeczki. Znamy dobroczynne właściwości różnych mąk. A może by tak urozmaicić domowe wypieki nasionami czy otrębami? Poznajmy ich dobroczynne właściwości i sprawdźmy czy warto sypać je hojnie do wypieków?
Siemię lniane ma mnóstwo walorów zdrowotnych. Oprócz tego, że działa osłonowo na układ pokarmowy i pomaga w wielu dolegliwościach typu wrzody, nieżyty czy ból któregoś z odcinków kładu pokarmowego, zapobiega zaparciom i działa pomocniczo przy biegunkach, to w dodatku obniża poziom złego cholesterolu, zawiera mnóstwo witaminy E, która redukuje wolne rodniki. Ponadto siemię zawiera lecytynę, flawonoidy, fitoestrogeny, cynk oraz bardzo ważne w naszej diecie kwasy omega 3.
Czy wiecie skąd się biorą otręby? To łupiny ziaren takich jak pszenica, żyto czy owies. Zdrowe otręby ‘wyrzuca’ się aby z reszty ziarna robić białą oczyszczoną mąkę. A w tej łupinie jest tyle dobrego! Otręby zawierają mnóstwo błonnika, który wspomaga przemianę materii, są polecane w wielu dietach odchudzających. Regularne spożywanie otrębów obniża poziom złego cholesterolu. Otręby zawierają również witaminy z grupy B oraz sole mineralne. Spowalniają procesy starzenia i wpływają na wygląd skóry.
Słonecznik zawiera witaminy A, D i E oraz z grupy B. Są w nim również kwasy tłuszczowe nienasycone i sole mineralna jak: fosfor, żelazo, wapń, cynk i potas. Ciekawostką jest również, że słonecznik polecany jest osobom z trądzikiem, gdyż działa przeciwzapalnie. Dla pań ważne jest, że wpływa na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci, a dla panów… słonecznik pozytywnie wpływa na potencję ;)
Czy wiecie, że egipscy lekarze cenili mak za jego działanie przeciwbólowe i uspokajające? Mak jest bogatym źródłem witamin: A, C, D, E i B3, dzięki temu oprócz poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci wzmacnia odporność organizmu. Zawiera również sporo białka, kwasu linolowego oraz błonnika.
Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, zwrócę szczególną uwagę, by częściej używać w kuchni ziaren, nasion i otrębów. Przedstawiam 4 przepisy na chleby i bułeczki z wykorzystaniem tych wspaniałych składników:
BUŁKI Z SIEMIENIEM LNIANYM
100 ml wody
150 ml mleka
2 łyżki cukru
10g świeżych drożdży
1 jajko
2 łyżki oliwy
2,5 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mąki żytniej
0,5 szklanki siemienia lnianego
1 łyżeczka soli
Dodatkowo:
Mleko do posmarowania
Siemię i sezam do posypania
Odmierzoną ilość siemienia lnianego wsypać do przystawki do blendera i zmielić na mąkę. Do miski wsypać mąkę pszenną, żytnią, zmielone siemię i sól. Wbić jajko i wlać oliwę. Wodę z mlekiem podgrzać, wsypać cukier i dodać drożdże, wymieszać dokładnie aż do rozpuszczenia. Wlać całość do miski, wyrobić jednolite i elastyczne ciasto. Odstawić do napuszenia na pół godziny. Po tym czasie jeszcze raz zagnieść i odstawić na godzinę. Następnie ciasto krótko wyrobić, uformować wałek, pociąć na jednakowej wielkości kawałki, uformować kuleczki, ułożyć na blaszce i zostawić na 20-30 minut do napuszenia. Gdy wyrosną, posmarować delikatnie mlekiem i posypać ziarnami sezamu i lnu. Piec ok. 25 minut w 180stopniach. Wystudzić na kratce.
CHLEB ZIEMNIACZANY Z OTRĘBAMI
100g ugotowanych ziemniaków
3 łyżki oliwy
1 szklanka wody
1 łyżeczka cukru
10 g drożdży
350g maki
50g otrębów żytnich
1 łyżka suszonej bazylii
1 łyżeczka soli
Chleb często piekę gdy z obiadu pozostaną mi ziemniaki. Ziemniaki należy rozgnieść dokładnie widelcem lub praską. Dodać oliwę i ponownie dokładnie wymieszać. Następnie wsypać sól i bazylię i znowu zamieszać. Odstawić. Wodę lekko podgrzać, dodać cukier i drożdże, mieszać aż do rozpuszczenia. Do miski wsypać mąkę i otręby, wymieszać. Wlać zaczyn, dodać ziemniaki z dodatkami. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Odstawić do wyrośnięcia. Upiec w piekarniku rozgrzanym do 200stopni. Piec około 50-60 minut w zależności od wysokości bochenka.
CHLEB PSZENNO-ŻYTNI Z MAKIEM I SŁONECZNIKIEM
300ml wody
2 łyżki cukru
15g drożdży
2 łyżki oleju
250g mąki żytniej chlebowej
250g mąki pszennej chlebowej
1,5 łyżeczki soli
40g maku
30g słonecznika
Wodę zagotować i odstawić do ostygnięcia. Ma pozostać letnia. Wkruszyć drożdże i dodać cukier. Starannie wymieszać. Dołożyć 2 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na 20minut. Po tym czasie dołożyć pozostałe składniki (oprócz maku i słonecznika) i zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę. Po tym czasie wyrobić dodając nasiona, włożyć do formy i odstawić do napuszenia na godzinę. Piec w 200st przez 50-60 minut. Chleb jest dobrze upieczony jeśli postukany od spodu wydaje głuchy dźwięk.
Linki do przepisów, gdzie można obejrzeć więcej zdjęź: