Księżniczka - Tort w stylu angielskim

Opublikowano: 07.07.2013
Autor: rjustysia
Księżniczka - Tort w stylu angielskim
Coś dla małej dziewczynki - torcik z masą cukrową w kształcie lalki. Mimo że wygląda na pracochłonny, wcale taki nie jest. Jak go zrobić krok po kroku?

tort księżniczka


Jako bazę tortu wybrałam kakaowe ciasto ucierane na maśle . 
Formy wysmarowałam masłem i wysypałam mąką.  Będą potrzebne 4 krążki o wysokości ok. 3-4 cm, dlatego polecam upiec 4 coraz większe ciasta lub jedno w dużej formie, z którego potem można wyciąć cztery placki.

Ucieram 250g miękkiego masła z 1,5szkl cukru. Następnie dodaję po jednym z 7 jajek, cały czas mieszając. Dodaję 3 łyżki mleka oraz stopniowo 3 szkl mąki pszennej przesianej razem z 4 łyżkami kakao i 3 łyżeczkami proszku do pieczenia. Pod koniec dodawania mąki ciasto jest na tyle twarde, że najlepiej wmieszać resztę mąki łyżką. Ciasto rozkładam do przygotowanych form. Ważne, by wysokość ciasta w każdej była porównywalna. 

Księżniczka - Tort w stylu angielskim
Ciasta piekę ok. 40 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 185st.C. Upieczone wyjmuję z form i studzę do temperatury pokojowej.

Księżniczka - Tort w stylu angielskim

Krem również jest czekoladowy. Potrzeba do niego 400ml śmietanki kremówki oraz 400g czekolady deserowej. KREM NALEŻY PRZYGOTOWAĆ 1 DZIEŃ WCZEŚNIEJ! Zagotowuję śmietankę, zdejmuję z ognia i wrzucam połamaną czekoladę. Mieszam do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Przestudzoną masę schładzam w lodówce.

W 3 największych ciastach ścinam czubek, w najmniejszym czubek jest jak najbardziej pożądany, gdyż podwyższy dodatkowo tort.W każdym blacie wycinam na środku kółko średnicy ok. 4-5cm.

Księżniczka - Tort w stylu angielskim

Układam ciasta w stożek, sprawdzam wysokość, czy pasuje do lalki. W moim przypadku jest idealnie, gdyż dojdzie jeszcze ok. 1 centymetr z kremu. Następnie ścinam ciasto zaczynając od góry, by nadać mu kształt sukni. Chodzi o lekko zaokrąglony stożek. 
Lalkę owijam szczelnie folią spożywczą do wysokości dekoltu. Dzięki temu nie ubrudzi się kremem. Dodatkowo lalka może stanowić prezent, wystarczy dołożyć ubranka:)

tort księżniczka

Blaty nasączam ponczem (0,5szkl wody+ sok z cytryny), smaruję cienką warstwą dowolnego dżemu i kremem. Układam ciasta jeden na drugim w piramidkę. Przełożone kremem ciasto schładzam w lodówce.

Księżniczka - Tort w stylu angielskim

Ciasto umieszczam na paterze, na której będzie podane. Przed zabrudzeniem powierzchni ochronić mogą paski folii aluminiowej ułożone pod tortem na czas dekoracji.
Z przełożenia ciasta pozostanie nam sporo kremu. Można takim posmarować tort na zewnątrz, jednak ja wolę przygotować krem maślany. Wtedy mam pewność, że krem nie rozpuści masy cukrowej. Ucieram miękkie masło (ok. 100g) z resztą kremu czekoladowego (mi zostało ok. 1 szkl). Kremem smaruję ciasto z zewnątrz, od góry do dołu.Wygładzam powierzchnię kremu za pomocą paska papieru, np z bloku. Nożem nie uda zrobić się tego tak dokładnie. Ciasto schładzam w lodówce przed nakładaniem masy cukrowej.

tort księżniczka

Masy cukrowej potrzeba na ten tort ok. 500-600g. Ja wykorzystuję białą, którą barwię barwnikami spożywczymi. Przygotowuję falbanki: Wałkuję bardzo cienko masę cukrową (podsypuję mąką ziemniaczaną), wycinam kółka z falbankami (w przypadku braku takiej formy może być zwykła okrągła, również uda się zrobić z niego falbany) i otwór w środku, a następnie przez brzeg każdej przetaczam w palcach wykałaczkę. Brzeg ładnie się pofaluje. Należy to robić delikatnie, by nie przedziurawić masy. Rozcinam kółko i prostuję. 

Księżniczka - Tort w stylu angielskim 
Dół ciasta dekoruję paskiem białej masy cukrowej, dzięki czemu nie będzie widać kremu spod falban. Na nim nalepiam warstwę falban wokół ciasta. 

Księżniczka - Tort w stylu angielskim
Wygląd sukni naszej księżniczki zależy od naszej wyobraźni. U mnie jest ona niebieska z białymi falbanami z przodu. 
Przód sukni dekoruję falbanami, tworząc stożek. Następnie wałkuję na grubość ok.2mm kolorową masę plastyczną i pokrywam nią ciasto.
 
tort księżniczka
Tworzę z masy górną część sukni, przyklejając ją do lalki i odpowiednio modelując. Wkładam lalkę w ciasto.
Otwór na górze ozdabiam wyciętymi kawałkami masy (falbanki, kółka itp) oraz cukrowymi koralikami tak, by suknia wygląda na całość.

 tort księżniczka

prymat